خواص کلم بروکلی را بیشتر بشناسید

خواص کلم بروکلی

کلم بروکلی از انواع سبزی‌ها و متعلق به خانواده کلم است. قدمت محبوبیت و استفاده روزافزون از بروکلی در ایران به چند سال قبل باز می‌گردد. این سبزی مقوی دارای خواص سلامتی فراوانی برای انسان است که باعث می‌شود، نتوان به راحتی از آن غافل شد. امروز در جیمیتو به بررسی خواص کلم بروکلی و مزایای سلامتی آن خواهیم پرداخت.

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی منبع غنی از ویتامین C، گلوتامین و اسیدهای آمینه است. در انتخاب کلم بروکلی می‌بایست به تیره رنگ بودن سبزینه آن توجه کنید. این ماده موجب کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی در شما خواهد شد. کلم بروکلی را می‌توان مجموعه از خواص و مواد مغذی مختلف دانست به طوری که شما با خوردن یک لیوان از کلم بروکلی (۹۱ گرم) مواد مغذی به شرح زیر به دست خواهید آورد:

 • کربوهیدرات ۶ گرم
 • پروتئین ۲٫۶ گرم
 • چربی ۰٫۳ گرم
 • فیبر ۲٫۴ گرم
 • ویتامین C 135 درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین A 11 درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین K 116 درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین B9 یا فولات ۱۴ درصد از نیاز روزانه
 • پتاسیم ۸ درصد از نیاز روزانه
 • فسفات ۶ درصد از نیاز روزانه
 • سلنیوم ۳ درصد از نیاز روزانه

کلم بروکلی را می‌توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد البته هر یک از این شکل مصرف دارای مشخصات متفاوت مواد مغذی خواهد بود؛ اما توصیه شده است که کلم بروکلی را به صورت خام و بدون پختن برای اثربخشی بهتر میل کنید. از دیگر روش‌های طبخ کلم بروکلی، جوشاندن در ماکروویو، سرخ کردن و بخار دادن است که ترکیبات گیاهی موجود در آن را دستخوش تغییر می‌کنند.

نوع پخت موجب تغییر در ترکیبات ویتامین C، پروتئین‌های محلول و قند می‌شود. پختن با بخار کمترین آسیب را به مواد مغذی کلم بروکلی وارد می‌کند. اگر کلم بروکلی به صورت خام خورده شود، منبع مغذی برای ویتامین C است. خوردن فقط ۷۸ گرم کلم بروکلی ۸۴ درصد از نیاز روزانه شما به خوردن ویتامین C را تأمین می‌کند. کلم بروکلی علاوه بر موارد اشاره شده دارای مقادیر زیادی فیبر است. سعی کنید کلم بروکلی را بر اساس نوع ذائقه خود وارد رژیم غذایی کنید و از خواص آن لذت ببرید. در ادامه شاهد بررسی خواص کلم بروکلی خواهید بود.

خواص کلم بروکلی

خواص کلم بروکلی بر سلامتی

کلم بروکلی شباهت زیادی به گل کلم دارد اما رنگ آن سبز است. وجود این رنگ سبز در بروکلی موجب پدید آمدن خواص زیادی می‌شود که به تنهایی می‌تواند بروکلی را به یک سبزی معجزه‌گر تبدیل کند. بروکلی از خانواده کلم است. انواع مختلفی از کلم بروکلی در دنیا وجود دارد که همگی آن‌ها دارای خواص و شکلی مشابه هستند.

 

حاوی آنتی اکسیدان فراوان

یکی از خواص کلم بروکلی این است که دارای آنتی اکسیدان های فراوان است که موجب برتری این سبزی نسبت به دیگر سبزی‌ها می‌شود چرا که خوردن آنتی اکسیدان برای بدن انسان کاملاً ضروری است. آنتی اکسیدان ترکیبی است که با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن انسان به شکل‌های مختلف مبارزه می‌کند و در نهایت از بروز واکنش‌های اکسیداتیو که موجب بروز التهاب و بیماری‌های مزمن در بدن می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

کلم بروکلی دارای ترکیبی به نام گلوکورافین است که در فرایند هضم به ماده دیگر به نام سولفورفان تبدیل می‌شود که دارای خواص انتی اکسیدانی فوق‌العاده در خود است. بررسی‌های آزمایشگاهی در موش‌ها نشان داده است که وجود این آنتی اکسیدان قوی در بدن موجب کاهش قند خون، کلسترول مضر، واکنش‌های اکسیداتیو و پیشرفت بیماری‌های مزمن می‌شود. با این حال نیاز به تحقیقات بیشتر برای اثبات و درک نقش این ترکیب روی انسان لازم است.

علاوه بر ترکیب یاد شده، کلم بروکلی دارای مقادیر زیاد لوتیئن و زاکسانتین است. این دو انتی اکسیدان به طور خاص در قسمت بینایی انسان مؤثر هستند و از بروز واکنش‌های اکسیداتیو در چشم جلوگیری می‌کنند که در نهایت موجب افزایش قدرت بینایی و کاهش احتمال بروز بیماری‌های چشم می‌شوند.

 

حاوی مواد زیست فعال

یکی از خواص کلم بروکلی این است که دارای ترکیبات زیست فعال متعددی در خود است که در تحقیقات به عنوان کاهش دهنده التهاب در اندام‌های مختلف شناخته شده است. نظریه‌های متفاوتی در مورد کارکرد این مواد زیست فعال وجود دارد که از همکاری مشترک آن‌ها در بدن پرده برمی‌دارد این در حالی است که برخی از این مواد به صورت تنها نیز اثربخش هستند.

کائمفرول یکی از همین مواد زیست فعال است که در کلم بروکلی به میزان زیادی وجود دارد. کائمفرول دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و کاهش دهنده و فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن است. مطالعات آزمایشگاهی از اثربخشی فوق‌العاده این ماده حاکی است. همچنین در مطالعات انجام شده روی افراد سیگاری مشخص شده است که خوردن بروکلی، موجب کم شدن التهاب‌های ناشی از مصرف سیگار در بدن می‌شود.

با این وجود، برای رسیدن به یک نتیجه‌گیری کلی در مورد اثرات بروکلی در بدن، نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد.

خواص کلم بروکلی

ضد سرطان طبیعی

یکی از خواص کلم بروکلی این است که دارای ترکیبات مختلفی در خود هستند که از بروز مشکلات متعدد برای سلول‌های بدن و رشد سلول‌های آسیب دیده در آن جلوگیری می‌کنند. رشد سلول معیوب در بدن موجب پدید آمدن سرطان می‌شود. مطالعات متعدد در مورد بروکلی نشان داده است که خوردن آن موجب کاهش احتمال بروز سرطان‌های:

 • سینه در زنان و مردان
 • پروستات در مردان
 • معده
 • کلیه
 • مثانه
 • روده بزرگ

می‌شود. هر چند این نتایج به صورت آزمایشگاهی به دست آمده است اما شما نباید از خوردن کلم بروکلی به همراه دیگر سبزی‌ها غافل شوید. انجام تحقیقات بیشتر در مورد ضد سرطانی بودن کلم بروکلی لازم و ضروری است. تا زمان اعلام نتایج قطعی، کلم بروکلی را به صورت خام حتی در حد چند دانه در سالاد و مواد غذایی خود استفاده کنید.

 

کاهش قند خون

خوردن کلم بروکلی به بیماران دیابتی کمک می‌کند تا میزان قند خون بدن خود را کنترل کنند. اگرچه هنوز در مورد مکانیسم دقیق اثربخشی بروکلی اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما می‌توان این خواص را به آنتی اکسیدان ها و فیبر موجود در آن نسبت داد.

 

مطالعات در مورد دیابت نوع ۲ نشان داده است که خوردن روزانه بروکلی در افراد مبتلا به آن باعث شد دفعات مصرف انسولین کاهش پیدا کند. علاوه بر این اثرات در انسان‌ها، مصرف آب بروکلی در موش‌های آزمایشگاهی موجب کاهش قند خون در بدن آن‌ها شد.

 

یکی از خواص کلم بروکلی این است که به واسطه داشتن فیبر کافی در خود می‌تواند سرعت جذب قند در بدن را کاهش دهد. از جمله مشکلات بزرگی که بیماران دیابتی با آن مواجه هستند، عدم تعادل میان ترشح انسولین و جذب مواد قندی در بدن است. خوردن فیبر به همراه غذا این مشکل را به میزان زیادی رفع و به کاهش انسولین و قند بدن کمک می‌کند.

خواص کلم بروکلی

افزایش سلامت قلب

مطالعات زیادی مختلف نشان می‌دهد یکی از خواص کلم بروکلی این است که بر روی کاهش بیماری‌های قلبی موثر است. خوردن کلم بروکلی موجب کاهش سطح کلسترول مضر در بدن می‌شود که در نهایت سلامتی قلب و عروق را به بار می‌آورد. افزایش کلسترول مفید برای بدن هم‌زمان با کاهش کلسترول مضر به وجود می‌آید که در افزایش سلامتی عروق بی‌تأثیر نیست.

علاوه بر کاهش چربی مضر در بدن، وجود آنتی اکسیدان های فراوان، موجب کاهش التهاب در رگ‌ها و ماهیچه‌های قلب می‌شود که در نهایت از بروز حمله قلبی به شدت پیشگیری می‌شود. خوردن آنتی اکسیدان کافی از تنبلی و خطرات واکنش‌های اکسیداتیو در ماهیچه‌های قلب به میزان زیادی جلوگیری می‌کند.

فیبر موجود در بروکلی، موجب کاهش کلسترول مضر در بدن می‌شود. فیبر ماده‌ای است که صفرا را از بدن دفع می‌کند و با دفع آن، بدن شروع به مصرف کلسترول مضر و تولید صفرای جدید برای جایگزینی می‌کند. طی این واکنش‌های هم‌زمان، کلسترول مضر در بدن کاهش و سطح کلسترول مفید افزایش پیدا می‌کند.

 

سیستم گوارشی سالم

یکی از خواص کلم بروکلی این است که غنی از آنتی اکسیدان و فیبر است. این دو ماده در کنار هم تأمین کننده سلامت سیستم گوارشی بدن هستند. حرکت روان‌تر مواد غذایی در طول روده و همچنین داشتن باکتری‌های سالم در معده، دو فاکتور مهم در عملکرد صحیح سیستم گوارشی است. خوردن غذاهای غنی از فیبر و آنتی اکسیدان به سلامت باکتری‌ها و روان شدن حرکت غذا کمک زیادی می‌کند.

مطالعات آزمایشگاهی انجام شده بر روی موش‌ها نشان داده است که خوردن بروکلی در کاهش التهاب روده‌ها به میزان زیادی مؤثر است. همچنین تحقیقات اندک انجام شده روی انسان نیز، حاکی از دفع راحت‌تر مواد زائد از بدن بوده است. اگرچه این تحقیقات همگی اثربخشی بروکلی را نشان می‌دهند اما می‌بایست برای رسیدن به نظر قطعی تحقیقات انسانی بیشتری انجام شود.

 

عملکرد بهتر مغز و سلامت روانی

برخی از ترکیبات زیستی و شیمیایی تولیدشده در بروکلی موجب افزایش سلامتی روانی و بهبود عملکرد مغز در انسان می‌شود. مطالعات انجام شده بر روی ۹۶۰ نفر نشان داده است که خوردن بروکلی بر کاهش اثرات ناشی از افزایش سن و کاهش سلامت روانی کمک شایانی کرده است.

علاوه بر این مطالعات روی موش‌های آزمایشگاهی که دچار سکته مغزی بودند نشان داد که خوردن بروکلی به واسطه داشتن ترکیبات زیست فعال، موجب کاهش آسیب‌های مغزی و التهاب بافت‌های درونی مغز می‌شود. سولفورفان ترکیبی از بروکلی است که پس از بروز اتفاقات مختلف برای مغز و کاهش دسترسی آن به اکسیژن، موجب بهبود و کاهش اثرات جانبی آن‌ها می‌شود.

خواص کلم بروکلی

دیگر خواص کلم بروکلی

کلم بروکلی دارای خواص دیگر در خود است که از جمله آن‌ها می‌توان به:

 • کاهش اثرات ناشی از افزایش سن
 • بهبود سیستم ایمنی بدن به واسطه داشتن ویتامین C بالا
 • افزایش سلامتی دهان و دندان
 • بهبود سلامت استخوان
 • بارداری سالم‌تر

اشاره کرد. برای مقایسه میزان ویتامین C کلم بروکلی باید گفت که ویتامین C موجود در ۷۸ گرم بروکلی برابر با بیشتر از ویتامین C موجود در نصف یک پرتغال است. بر همین اساس است که شما می‌بایست بروکلی را در رژیم غذایی خود به عنوان سبزی جای دهید و از فواید آن استفاده کنید.

 

 

5/5 (4)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوضه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *