با فواید ورزش بوکس آشنا شوید

ورزش بوکس : با 10 فایده بوکسینگ بر سلامت بدن بیشتر آشنا شوید

ورزش بوکس از آن دسته ورزش‌هایی است که به دلیل داشتن اتفاقات بعضا خطرناک کمتر مورد توجه افراد قرار می‌گیرد؛ اما آیا با فواید ورزش بوکس آشنا هستید؟ با جیمیتو همراه باشید تا شما را با دنیای بوکسینگ بیشتر آشنا کنیم.

 

فواید ورزش بوکس چیست؟

هر ورزشی با تناسب نوع تمرینات خود فوایدی برای بدن دارد، فواید ورزش بوکس نیز کم نیستند و در این بخش قصد داریم به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره کنیم.

 

سلامت قلبی عروقی

تمرینات ورزش بوکس شامل طناب زدن، دویدن روی تردمیل و … است که سبب می‌شود بدن به آمادگی لازم برای انجام این ورزش شود. همچنین هر بار مشت زدن و رقص پا در رینگ باعث می‌شود بسیاری از عضلات درگیر شده و این مساله باعث اکسیژن رسانی و خون رسانی زیاد به قلب و مغز شده و از این نظر باعث بهبود سلامت قلبی و عروقی شما خواهد شد.

ورزش بوکس : با 10 فایده بوکسینگ بر سلامت بدن بیشتر آشنا شوید

مفاصل و استخوان محکم

تمرینات وزش بوکس باعث آماده‌تر شدن استخوان‌های پا و زانو و سرشانه و دست‌ها می‌شود. همانگونه که می‌دانید با افزایش سن استخوان‌ها ضعیف تر می‌شوند و انجام ورزش‌هایی مانند وزنه زدن و بدنسازی در بوکس باعث تقویت استخوان و مفاصل می‌شود.

 

عضلات بزرگتر

نکته جالب توجه در مورد ورزش بوکس این است که عضلات مختلف بدن به خصوص عضلاتی میانی، دست‌ها و سرشانه رشد خوبی خواهند داشت.  در این ورزش تمرینات مختلفی مانند شنا سوئدی، ددلیفت و جلو بازو و سرشانه انجام می‌شود که در رشد عضلات و ماهیچه‌ها بسیار اثربخش است.

 

کنترل وزن

شاید برایتان جالب باشد که میزان جنب و جوش و کالری سوزی در ورزش بوکس به قدری بالاست که در هر ساعت ۴۰۰ تا ۷۰۰ کالری انرژی خواهید سوزاند؛ و این برای افرادی که قصد دارند به تناسب اندام برسند فوق‌العاده است. حرکات ورزشی مختلف مانند رقص پا، مشت زنی، تمرینات کاردیو و … همه آن‌ها با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن و چربی سوزی کمک خواهد کرد.

ورزش بوکس : با 10 فایده بوکسینگ بر سلامت بدن بیشتر آشنا شوید

افزایش اعتماد به نفس

سلامت ذهنی، بدنی خوش اندام تر و بدست آوردن حس پیروزی از جمله مواردی است که در این ورزش انفرادی باعث افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس می‌شود. بنابراین اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس هستید انجام ورزش بوکس کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 

تعادل عضلات میانی

اگر بخواهید  در رینگ بدرخشید، باید عضلاتی میانی انعطاف پذیر داشته باشید. عضلات شکم، کمر و پشت به درخشش شما کمک خواهند کرد. به همین دلیل است که در این ورزش حرکات ورزشی که در عضلات میانی دخالت دارند، توجه ویژه‌ای شده است.

 

تحمل بهتر

هنگامی که عضلات شما بزرگت و قوی تر می‌شوند، شما نیاز توان و تحمل بیشتری بدست خواهید آورد. این ورزش هم از نظر ذهنی و هم جسمی شما را برای تحمل سختی‌های بیشتر آماده می‌کند. افزایش گردش خون، اکسیژن رسانی بیشتر به عضلات باعث می‌شود دیرتر خسته شوید. همچنین به شش‌ها کمک می‌کند تا اکسیژن را به خوبی جذب کرده و فرایند دم و بازدم را بهبود می‌بخشد.

ورزش بوکس : با 10 فایده بوکسینگ بر سلامت بدن بیشتر آشنا شوید

دفاع شخصی

یکی از فواید ورزش بوکس این است که به شما دفاع شخصی یاد خواهد داد. هر چند ما با دعوا کردند و زد و خورد کاملا مخالفیم اما وجود اتفاقات بد در کوچه و خیابان شما را مجبور خواهد کرد که به فکر دفاع شخصی باشید و بوکسینگ این کمک را به شما خواهد کرد.

 

رها کردن استرس

یکی دیگر از فواید این ورزش را سازی استرس و تنش از بدن است. وجود کیسه بوکس در یک جلسه تمرین باعث می۲شود تا با مشت زنی به آن تمام استرس و افکار منفی که در طی روز داشته‌اید را به راحتی خالی کنید. تحقیقات نشان می‌دهد انجام فعالیت‌هایی مانند مشت زنی باعث می‌شود بعد از تمرین حس خوشحالی و آرامش بیشتری را تجربه کنید.

بهبود هماهنگی

ورزش بوکس دارای تمرینات بسیار زیادی است که به هماهنگی دست، پا و سایر نقاط مختلف بدن با دست‌ها می‌پردازد. هماهنگی ضربات مشت با رقص پا در رینگ نمونه‌هایی از این هماهنگی‌هایی است که معمولا بعد از تمرینات زیاد بدست خواهد آمد. برای اینکه به این توان در هماهنگی برسید، انجام حرکت طناب زنی، مشت زنی به کیسه بزرگ را به صورت منظم در تمرین روزانه خود قرار دهید.

 

 

قوانین ورزش بوکس چیست؟

برای انجام دادن ورزش بوکس‌ آمادگی جسمانی و قدرت بدنی بالا از درجه اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین شهامت و هراس نداشتن از ضربه خوردن و چابکی در عکس‌العمل از فاکتورهای مهم این ورزش به حساب می‌آید.

 

ابعاد رینگ بوکس در مسابقات جهانی و المپیک

 • اندازه رینگ بوکس حداقل ۴٫۹۰ در ۴٫۹۰ متر و حداکثر ۶٫۱۰ در ۶٫۱۰ متر مربع است
 • کف رینگ باید مسطح و محکم باشد و با تشکی پلاستیکی به قطر حداقل ۱٫۵۰ و حداکثر ۱٫۹۰ سانت پوشیده شود.
 • سه رشته طناب به ضخامت حداقل ۳ و حداکثر ۵ سانتی متر که از کف به ترتیب ۴۰، ۸۰ و ۱۳۰ سانتیمتر باشد.
 • و در ۵ راند دو دقیقه یا ۳ راند سه دقیقه با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ و با هدف زدن ضربه به سر و صورت حریف و گرفتن امتیازات بیشتر انجام می گیرد.

ورزش بوکس : با 10 فایده بوکسینگ بر سلامت بدن بیشتر آشنا شوید

 

در مسابقات حرفه‌ای در ۱۵ وزن و در مسابقات آماتور در ۱۱ وزن مبارزات صورت می گیرد. بوکسورها باید با در دهان داشتن لثه و دستکش، فرم لباس و کفش مخصوص بوکس در رینگ مبارزه حاضر شوند.

 

قوانین و مقررات ورزش بوکس به صورت زیر است

 • ضرباتی که بصورت صحیح و بدون دفاع به بدن و صورت حریف بنشیند، دارای امتیاز هستند.
 • ضربات صحیح باید سطح چهار انگشت و مشت بسته زده شود.
 • ضربات باید به جلوی صورت و طرفین آن و همچنین بالاتنه بدن و طرفین زده شود.
 • ضربات روی ساعد و بازو امتیازی ندارند.
 • به پشت سر و گردن ضربه زدن خطا محسوب می‌شود.

 

تذکر بیش از ۳ بار داور وسط به خطای یک مبارز، از امتیازات آن کسر می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

35 Comments

   1. پدرام چی میگی واسه خودت!؟؟بوکس یک ورزش جذاب و اسیبهایش حتی از کشتی و تکواندو هم کمتره و درضمن بدن رو خیلی قوی میکنه و باعث افزایش استقامت میشه،،،میتونی اسم تایسون و کلیچکو رو سرچ کنی و ببینی این دو بوکسورها چی هیکله زیبایی دارند

    1. بوکس اصلا بدرد نمیخوره و هیچ کسی طرفدار بوکس نیست.
     من قبلا بوکس میرفتم و دیدم ورزش چرت و پر اسیبیه برای یک مدتی از تمام ورزشها زده شده بودم تا اینکه تو اینترنت مبارزه های کشتی ازاد را دیدم و رفتم کشتی و الان معنای ورزش واقعی را فهمیدم.

    2. خطزات بوکس از کشتی و فوتبال خیلی بیشتره تازه کشتی یکی از جذاب ترین و زیبا ترین ورزشها است ولی بوکس نه ومن با ورزش خطرناک بوکس مخالفم

    3. بوکس یکی از مسخره ترین و پر اسیب ترین ورزش رزمیه ولی کشتی اصلا خطرناک نیست و یکی از مفید ترین ورزشهای رزمیه

     1. کشتی رزمیه ؟ کشتی ته تهش جایی که به طرف چسبیده باشی مثلا تو مترو یا صف نذری به کارت میاد از نظر رزمی بودن :/

  1. سلام من خودم ۳ ماهه داره میرم خیلی راضیم و رفتن ب طرف بوکس جرئت میخواهد ک خیلی ها ندارند از اون موقعی که بوکس رفتم ۳ بار دعوا کردم اصلانم کتک نخوردم من ب شما قول میدم اگه بوکسور باشین ی جاهایی ب دردتان میخورد ک فکرشوهم نمیکنید

  2. سلام من خودم ۳ ماهه داره میرم خیلی راضیم و رفتن ب طرف بوکس جرئت میخواهد ک خیلی ها ندارند از اون موقعی که بوکس رفتم ۳ بار دعوا کردم اصلانم کتک نخوردم من ب شما قول میدم اگه بوکسور باشین ی جاهایی ب دردتان میخورد ک فکرشوهم نمیکنید

  3. اتفاقا ورزش بوکس شجاعت نمیخواد،جهالت و نادانی میخواد چون قدر سلامتی رو نمیدونن و میوفتن به جون هم!!!تازه اگر به شجاعته کشتی خیلی بیشتر از بوکس جرات و شجاعت میخواد.

 1. هردوتاش خیلی خوبه فقط بوکس باید جرعت بیشتری داشته باشی ولی در کل بوکس خیلی ورزش شیرینی که بعد یه مدت بهش معتاد میشی و دیگه نمیتونی رهاش کنی استیل بدنت رو هم خیلی خوب میسازه .

 2. من خودم قبلا بوکسور بودم وبعد دیدم که ورزش پراسیب و خطرناکه و اکثر کشورها ممنوعش کردند و اینطور شد که من رفتم کشتی ازاد و چند ماه است که کشتی میگیرم و بنظرم بهترین ورزش دنیا کشتی است

 3. کشتی آزاد هم کم آسیب نداره اگه به دنبال اینی که ببینی تو کدوم ورزش کم تر آسیب میبینی به هیچ دردی تو جامعه نمیخوری ولی اگه دنبال سلامتی و افتخار آفرینی هستی هم کشتی و هم بوکس عالین
  در ضمن بوکس یکی از ورزش هایی هست که خیلی از ورزشکارایی که تو رشته های دیگه فعالیت دارن برای تناسب اندامشون انتخاب میکنن پس جدا از جذابیتش برای سلامتی هم مفید هست.

 4. من خودم هم کشتی رفتم هم بوکس ولی بوکس یه چیز دیگس اصلا هم خطر نداره هرکی گفته چرت وپرت گفته چطوره که ووشو و کاراته و بقیه ورزش ها که هم دست دارن هم پا خطرناک نیستند ولی بوکس خطرناکه؟

 5. داداشا این جا درباره بوکس نوشته . پس حتما خودتونم میدونین که بوکس از همه لحاض عالیه که میاید میخونید ولی چون نمیتونین بوکس کار کنین از بدی هاش میگین مگه میشه یه ورزش بدون آسیب باشه!!!!؟؟؟ اگه ورزش بدون آسیب داریم پس نباید اونو جز ورزش حساب کرد . و یه چیز که از همه مهم تره اینه که وقتی بوکسور باشی اگه درگیری یا دعوا پیش بیاد تنها حرفی که میگی اینه که <>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *