تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟ کدام یک برای من مناسب است؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟ کدام یک برای من مناسب است؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟ آیا تفاوت زیادی بین این دو رشته ورزشی وجود دارد؟ نوع تغذیه و انجام حرکات ورزشی در فیتنس و بدنسازی چگونه است؟ با جیمیتو همراه باشید.

 

تفاوت بدنسازی و فیتنس در چیست؟

در ای بخش می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا تفاوت بدنسازی و فیتنس را بدانید. اگر واقعیت را بخواهید بدانید باید گفت که هر دو رشته ورزشی از یک ریشه هستند اما نظم و دسته بندی بندی جداگانه دارند. تفاوت عمده این دو رشته ورزشی را در ۵ مورد به شما معرفی خواهیم کرد.

تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟ کدام یک برای من مناسب است؟

۱- حجم ماهیچه‌ها متفاوت است

بدنسازان معمولا اینقدر زدن وزنه را تکرار می‌کند که دیگر توان انجام تکرار بیشتر را ندارند و آن چیزی که بعد از استراحت و تغذیه مناسب برای آن‌ها رقم خواهد خورد داشتن ماهیچه‌هایی قوی و حجیم است و تمرکز آن‌ها نیز بر آن خواهد بود. اما افرادی که فیتنس کار می‌کنند تمرکزی بر ساخت ماهیچه ندارند و تنها به فم و زیبایی آن فکر می‌کنند و بر این اساس حرکات ورزشی را تنظیم می‌کنند. البته این به معنای داشتن عضلات کوچک و یا نداشتن قدرت در این افراد نیست.

 

۲- میزان کالری دریافتی متفاوت است

ورزشکاران فیتنس تمرکز خود را بر چربی سوزی می‌گذارند؛ بر مین اساس گاهی رزِم غذایی را دنبال می‌کنند که مقدار محدودی کالری به بدن آ‌نان برساند حال آنکه بدنسازان بیشتر در تلاش هستند که چربی را به ماهیچه تبدیل کنند و به همین دلیل در دریافت کالری محدودیتی ندارند! البته باید گفت که با نزدیک شدن به مسابقات این افراد نیز با محدود کردن کالری دریافتی سعی در خشک کردن بدن می‌کنند.

تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟ کدام یک برای من مناسب است؟

۳- میزان پروتئین دریافتی متفاوت است

در فرآیند ساخت عضلات و افزایش حجم بدنسازان مقدار زیادی پروتئین غذایی و مکمل بدنسازی دریافت می‌کنند حال آنکه ورزشکاران فیتنس باتوجه به میزان سوخت و ساز بدن و فرم اندام خود پروتئین مصرف می‌کنند که از نظر حجم و مقدار محدودتر است.

 

۴- تعداد جلسات ورزشی متفاوت است

تفاوت بدنسازی و فیتنس در تعداد جلسات نیز است. بیشتر تمرکز بدنسازان بر انجام حرکات وزنه برداری بوده و کمتر به انجام کاردیو می‌پردازند و طول جلسات آن‌ها معمولا بیشتر از جلسات ورزشکاران فیتنس است.  همچنین ورزشکاران فیتنس بیشتر به انجام حرکات کاردیو و گاهی وزنه زدن می‌پردازند.

تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟ کدام یک برای من مناسب است؟

۵- میزان مصرف مکمل ورزشی متفاوت است

البته هیچ قانون نوشته شده‌ای وجود ندارد اما معمولا بدنسازان مقدار بیشتری از مکمل‌های غذایی را مصرف می‌کنند چرا که هدف اصلی آ‌ها افزایش حجم ماهیچه‌هاست؛ اما در مقابل ورزشکاران فیتنس به مصرف غذاهای سالم و استفاده از مکمل‌های سال و طبیعی علاقه مند هستند.

 

بیشتر بخوانید

4.8/5 (5)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *