با خواص مویز بیشتر آشنا شوید

خواص مویز

اگر روزهایی که باید پاهایتان را زیر کرسی مادربزرگ بیشتر فشار می‌دادید تا بیشتر گرم شوید را به یاد داشته یا تجربه کرده باشید، حتماً طعم شیرین مویز را هم به خاطر دارید. به استناد حرف‌های مادر و مادربزرگ‌هایمان خواص مویز بسیار زیاد است و باید آن را در طول سال همیشه با خودمان داشته باشیم و بخوریم. ما در جیمیتو امروز سعی خواهیم کرد تا به صورت کامل خواص مویز را با هم بررسی کنیم.

 

مویز چیست؟

مویز در دسته‌بندی خشکبار قرار می‌گیرد که حاصل از خشک کردن انگور است. مویز خود نوعی از کشمش است که از انگور شاهانی به دست می‌آید. کشمش عنوانی است که معمولاً به دانه‌های زیرتر خشک شده انگور گفته می‌شود. در حالیکه دانه‌های مویز همگی دارای اندازه‌های بزرگی هستند.

 

خواص مویز

برای اینکه بتوانیم خواص مویز را برای شما به صورت علمی و همچنین قانع کننده توضیح دهیم، نیاز است نگاه دقیق‌تری به ارزش غذایی مویز داشته باشیم. اما سؤال بزرگی در این میان وجود دارد، مویز بهتر است یا انگور؟ برای پاسخ دادن به این سؤال باید نگاهی به ارزش غذایی مویز و انگور داشته باشیم و این دو را با هم مقایسه کنیم.

 

ارزش غذایی انگور تازه

در هر ۱۰۰ گرم از انگور تازه شاهد وجود مواد مغذی به شرح زیر هستید:

 • انرژی ۶۶ کیلوکالری
 • چربی کل ۰٫۴ گرم
 • چربی اشباع ۰٫۱ گرم
 • چربی چنداشباع‌نشده ۰٫۱ گرم
 • چربی تک‌اشباع‌نشده ۰ گرم
 • کلسترول ۰ میلی‌گرم
 • سدیم ۲ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۱۹۱ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات کل ۱۷ گرم
 • فیبر غذایی ۰٫۹ گرم
 • قند ۱۶ گرم
 • پروتئین ۰٫۶ گرم
 • ویتامین آ ۱۰۰ واحد غذایی
 • ویتامین ث ۴ میلی‌گرم
 • ویتامین دی ۰ واحد غذایی
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۱ میلی‌گرم
 • ویتامین ب ۱۲ ۰ µگرم
 • کلسیم ۱۴ میلی‌گرم
 • آهن ۰٫۳ میلی‌گرم
 • منیزیم ۵ میلی‌گرم

 

ارزش غذایی مویز تازه

بر اساس ارزیابی‌های انجام شده بر روی مویز مشخص شده است که در ۱۰۰ گرم از مویز تازه مواد مغذی به شرح زیر وجود خواهد داشت:

 • انرژی ۲۸۳ کیلوکالری
 • چربی کل ۰٫۳ گرم
 • چربی اشباع ۰ گرم
 • چربی چنداشباع‌نشده ۰٫۲ گرم
 • چربی تک‌اشباع‌نشده ۰ گرم
 • کلسترول ۰ میلی‌گرم
 • سدیم ۸ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۸۹۲ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات کل ۷۴ گرم
 • فیبر غذایی ۷ گرم
 • قند ۶۷ گرم
 • پروتئین ۴٫۱ گرم
 • ویتامین آ ۷۳ واحد غذایی
 • ویتامین ث ۴٫۷ میلی‌گرم
 • ویتامین دی ۰ واحد غذایی
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۳ میلی‌گرم
 • ویتامین ب ۱۲ ۰ µگرم
 • کلسیم ۸۶ میلی‌گرم
 • آهن ۳٫۳ میلی‌گرم
 • منیزیم ۴۱ میلی‌گرم

 

مقایسه ارزش غذایی انگور و مویز

با مقایسه ارزش غذایی انگور و مویز برای درک خواص مویز متوجه خواهیم شد که میزان انرژی، پتاسیم، کربوهیدرات، فیبر غذایی، قند، پروتئین، کلسیم، آهن، منیزیم و همچنین انواع ویتامین‌های ب، ث و آ در مویز بیشتر از انگور تازه است.

بنابراین می‌توان گفت خواص مویز بسیار بیشتر از خواص انگور است به همین دلیل می‌توان گفت اگر شما حق انتخابی میان مویز و انگور داشته باشید، بهتر است که مویز را انتخاب و از استفاده کنید.

خوشبختانه مویز را می‌توانید در تمام سال استفاده کنید. مویز را در یخچال یا در کیف خودتان نگهداری کنید و هر زمان که نیاز داشتید مصرف نمایید.

خواص مویز

خواص مویز در تصفیه خون

از مهم‌ترین خواص مویز که باعث شد است در ابتدای موضوع به آن اشاره کنیم، خاصیت تصفیه‌کنندگی خون به صورت طبیعی است. تصفیه کردن خون در بدن انسان به مانند عوض کردن آب و روغن ماشین است. اگر خون شما در رگ‌هایتان بر اثر عوامل مختلف نتواند به خوبی تصفیه شود و به مرور زمان دچار مشکلات فراوان خواهید شد.

ساده‌ترین عارضه عدم تصفیه مناسب خون، احساس رخوت و خستگی شدید است. بر اساس خواص مویز، این ماده مغذی می‌تواند به عنوان یک تصفیه کننده طبیعی، درصد پاک‌سازی خون از سموم را افزایش دهد.

با کاهش سموم در خون و همچنین اندام‌ها، احساس شادابی زیادی خواهید کرد. علاوه بر شادابی بیشتر، اغلب مشکلات پوستی نظیر آکنه‌ها و جوش‌ها بیشتر به دلیل عدم تصفیه مناسب خون توسط ارگان‌های داخلی شکل می‌گیرد.

اگر به دنبال رسیدن به پوست سالم، شفاف و عاری از هر گوه مشکل پوستی هستید به شما توصیه می‌کنیم از این فایده مویز به سادگی عبور نکنید.

خوردن مویز به صورت میان وعده یا استفاده از آن در غذاهای دیگر بر اساس نوع مصرف می‌تواند میزان تأثیرگذاری متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل تا جایی که امکان دارد از خوردن مویز به صورت فراوری شده تا تفت داده شده در روغن خودداری کنید.

 

مویز و جوان‌سازی پوست

برای اینکه پوست شاداب و جوان‌تری داشته باشید لازم نیست هر سال عمل جراحی کنید. بهترین توصیه ما به شما تغییر سبک زندگی و خوردن مواد مغذی است. مواد مغذی که از آن صحبت می‌کنیم باید دارای مواد تحت عنوان آنتی‌اکسیدان باشند.

آنتی‌اکسیدان بودن بر خواص مویز دو چندان اضافه می‌کند. آنتی‌اکسیدان ها دسته از مواد مغذی هستند که شامل انواع ویتامین‌ها و برخی ترکیبات معدنی می‌شود. در بدن و همچنین روی پوست ترکیبات دیگری با عنوان رادیکال‌های آزاد وجود دارد که می‌توانند به‌سرعت با سلول‌های بدن واکنش دهند.

این واکنش‌ها در بدن موجب بروز سرطان‌ها و سایر التهاب‌ها و روی پوست باعث بروز نشانه‌های پیری زودرس می‌شود.

حال که می‌دانید خواص مویز چیست و چگونه می‌تواند به سلامتی شما و پوست کمک کند، هر روز یک مشت مویز درون جیب خودتان بریزید و هر از چند میل کنید. با این کار مطمئن باشید که روند پیری پوست شتاب کمتری به خود خواهد گرفت و شما زندگی طولانی به همراه پوست شاداب خواهید داشت.

 

خواص مویز در استقامت استخوان

یکی دیگر از خواص مویز که ما لازم دیدیم در مورد آن با شما صحبت کنیم، خاصیت آن در افزایش استقامت و تراکم استخوانی است. این خواص مویز به واسطه دارا بودن مقدار مناسبی از پتاسیم و کلسیم است. این دو عنصر همانطور که می‌دانید برای افزایش تراکم استخوانی و همچنین تقویت استخوان‌بندی بدن لازم و ضروری هستند..

در صورتیکه در جوانی تراکم استخوانی شما کاهش داشته باشد، به مرور زمان و افزایش سن شما دچار مشکلات پوکی استخوان می‌شوید.

لذا برای جلوگیری از پوکی استخوان، استفاده کردن از خواص مویز دیگر نیازی به تأمل ندارد. علاوه بر افزایش تراکم استخوانی بیشتر کسانی که دچار شکستگی شدید استخوانی بودند، بر اساس توصیه‌های پزشکان می‌بایست از مواد مغذی همانند مویز استفاده کنند تا سرعت ترمیم استخوانی آن‌ها افزایش پیدا کند.

به این ترتیب متوجه شدیم که خواص مویز در بهبود قدرت استخوانی بسیار بیشتر از یک ترمیم ساده استخوان‌ها است.

 

مویز و کاهش ریزش مو

ریختن مو می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما در میان همه دلایل، ناتوانی در رساندن اکسیژن و خون تصفیه شده به ریشه‌های مو از مهم‌ترین عوامل ریزش مو است. اگر دوست دارید موهای همیشه شاداب داشته باشید و از ریزش مو به دور باشید بهتر است که خواص مویز را جدی بگیرید.

مویز به واسطه داشتن آهن کافی و همچنین دیگر عوامل فعال خون‌ساز و تصفیه کننده خون به مقدار زیادی اکسیژن‌رسانی و همچنین تغذیه ریشه مو با گلبول‌های قرمز شاداب‌تر را فراهم می‌کند.

به این ترتیب فولیکول مو که عنوان دقیق‌تری از ریشه مو است، تغذیه بهتر و همچنین مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند تا دلیلی برای ریزش مو نداشته باشد.

خواص مویز به قدری شما را متعجب کرده است که شک نداریم هم اکنون یک مشت مویز در دستتان وجود دارد.

 

خواص مویز در جلوگیری از سفید شدن مو

سفید شدن مو یک عارضه طبیعی است اما در برخی موارد سفید شدن مو شدت زیادی می‌گیرد و افرادی را می‌شناسیم که در اوج جوانی موهای سفید دارند. در برخی موارد سفید شدن مو می‌تواند عامل ارثی داشته باشد اما در موارد دیگر کمبود ویتامین ث و آهن دلیل دیگر سفید شدن مو است.

خوشبختانه مویز به عنوان یک خشکبار دارای مقدار مناسبی آهن و همچنین ویتامین ث است. زمانی که شما از مویز استفاده می‌کنید، گلبول‌های قرمز شما به واسطه خواص مویز شروع به خون‌رسانی با کیفیت بهتر و مواد مغذی بیشتر به ریشه مو می‌کنند.

به این ترتیب ریشه مو شما نه تنها به کندی دچار فرایند پیری خواهد شد بلکه رنگ آن نیز برای مدت طولانی پایدار خواهد ماند. به این ترتیب خواص مویز برای ریشه‌های مو کاملاً اثبات شده و قابل استناد است.

اگر موهای رنگ شده دارید یا تارهای موی شما به واسطه مشکلات سلامتی دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند می‌توانید به سادگی با استفاده از مویز و دیگر مواد مغذی که خواص مشابه مویز دارند، آن‌ها را درمان و به روزهای بهتر سلام دهید.

 

مویز و درمان کم خونی

آنچه تاکنون در خورد خواص مویز گفتیم همگی به یک خاصیت مهم آن یعنی مبارزه با کم خونی باز می‌گردد. کم خونی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات برای زنان و دختران است. کم خونی یا کاهش سطح هموگلوبین در بدن نشانه‌های مختلفی برجای می‌گذارد که ساده‌ترین آن سفید شدن صورت و سرد شدن ناگهانی دست و پا است.

برای اینکه بتوانید بر کم خونی غلبه کنید، خواص مویز و خوردن آن می‌تواند مفید باشد. مویز دارای مقدار زادی آهن و همچنین سایر عوامل خون‌ساز است. در صورتیکه حس می‌کنید کم خونی دارید یا علائمی به مانند آن را تجربه می‌کنید، از مواد مغذی به مانند مویز بیشتر استفاده نمایید.

ساده است مویز را پاک کنید، آن را در آب ولرم بشورید و در یک ظرف در بسته همراه خود داشته باشید و روزانه آن را مصرف کنید. در مواردی که کم خونی شما از حد مجاز گذشته است خوردن مویز و حتی درمان‌های همیشگی نمی‌تواند مناسب باشد به همین دلیل نیاز است که به پزشک مراجعه کنید و در مورد درمان‌های بهتر صحبت نمایید.

 

خواص مویز در کاهش کلسترول مضر

خواص مویز فقط مربوط به پوست و مو نیست، بلکه خاصیت مویز بیشتر از این گفته‌ها است و دامنه آن حتی به کاهش کلسترول مضر خون نیز می‌رسد. در بدن شما دو نوع کلسترول وجود دارد، کلسترول مفید و مضر. زمانی که تعادل در میان این دو کلسترول به هم بخورد شما دچار چربی خون می‌شوید.

چربی خون خود هشداری برای همه افراد جامعه است چرا که در سال‌های گذشته مرگ و میر بر اثر چربی خون به شدت بالا بوده است. چربی خون شاید به تنهایی برای شما مشکل بزرگی نباشد اما جمع شدن چربی در جداره رگ و همچنین افزایش فشار خون دو عارضه ناشی از افزایش چربی خون هستند.

به این ترتیب باید در این مورد به خواص مویز بیش از این دقت کرد. مویز نه تنها به واسطه دارا بودن فیبر، بلکه به واسطه وجود برخی از آنزیم‌های هاضم چربی و جلوگیری کننده از واکنش اکسیداتیو چربی در سلول‌ها است که می‌تواند چربی خون را کاهش دهد.

مویز را به همراه غذا و همچنین غذاهایی که احساس می‌کنید دارای مقدار زیاد چربی هستند میل نمایید و مطمئن باشید که میزان چربی خون شما کاهش پیدا می‌کند.

 

مویز و کاهش فشار خون

یکی دیگر از مهم‌ترین خواص مویز که جا داشت حتی در ابتدا به آن اشاره کنیم، کاهش فشار خون یا کنترل فشار خون با خوردن مویز است. فشار خون شما به واسطه برهم خوردن تعادل میان مواد و املاح معدنی به وجود می‌آید. اگر می‌خواهید هیچ‌وقت فشار خون بالا یا خیلی پایین نداشته باشید یکی از اولین قدم‌ها به تعادل رساندن مواد معدنی در بدن است.

برای رسیدن به تعادل نیاز است که از عوامل کاهش دهنده فشار خون کمک بگیرید. پتاسیم در مویز به مقدار زیادی وجود دارد که خوردن آن به هنگام صبح یا ظهر باعث می‌شود غلظت سدیم در بدن کاهش یابد. مهم‌ترین یون افزایش دهنده فشار خون، یون سدیم است.

با حذف سدیم مازاد در بدن، فشار خون شما به آهستگی در طول مدت استفاده مدام از مویز دوباره به حالت عادی خود برمی‌گردد. در نظر داشته باشید که خوردن مویز نمی‌تواند یک راه حل درمانی برای افراد باشد و بیشتر خاصیت کنار دارویی دارد.

خواص مویز

خواص مویز در رفع گرسنگی

گاهی پیش آمده است که از شدت گرسنگی دوست داشید زمین را گاز بزنید، اما بهتر بود در همین لحظه مشتی مویز در جیب داشتید و میل می‌کرد. خوردن مویز نه تنها به واسطه حجیم بودن آن بلکه به علت داشتم مقادیر زیادی فیبر در خود می‌تواند گرسنگی شما را به مقدار زیادی کاهش دهد.

به این ترتیب شما می‌توانید درصد دریافت کالری را در وعده‌های اصلی کاهش دهید. ورزشکاران از مویز به عنوان تأمین کننده قند خون در هنگام انجام ورزش‌های سنگین استفاده می‌کنند.

 

مویز و سفید کردن دندان

می‌خواهید دندان سالم و درخشان داشته باشید، پس مویز بخورید. مویز دارای مقدار زیادی فیتوکمیکال و همچنین مواد معدنی به مانند اسید اولئیک است. وجود این دو ماده در کنار هم مویز را تبدیل به یکی از خوش‌نام‌ترین خشکبار کرده است.

اسید اولئیک و فیتوکمیکال ها با واکنش روی دندان، شروع به مصرف جرم دندان و همچنین بهبود درخشندگی آن می‌کنند. همچنین گفته می‌شود که مویز از گسترش خرابی‌های دندان‌های فاسد شده جلوگیری می‌کند.

علاوه بر مورد گفته شده، مویز دارای ترکیباتی است که در واکنش با باکتری‌های فاسد کننده مینای دندان آن‌ها را حذف و سلامت دندان‌ها را تضمین می‌کند.

متأسفانه خوردن مویز به واسطه داشتن مقدار زیادی قند میوه، در ادامه شما را وادار به زدن مسواک خواهد کرد به همین دلیل تصور غلطی که مویز می‌تواند جای مسواک را پر کند، نداشته باشید.

 

خواص مویز به واسطه فیبر فراوان

فیبر را می‌شناسید؟ فیبر یکی از مهم‌ترین ترکیبات گیاهی است که به دو صورت محلول و نامحلول وجود دارد. زمانی که شما از یک محصول گیاهی استفاده می‌کنید درصد زیادی از کربوهیدرات‌های آن به صورت فیبر وارد بدن شما می‌شود. فیبرهای محلول در داخل معده حل شده و فیبرهای نامحلول وارد روده‌های می‌شوند.

فیبرهای نامحلول در روده نه تنها به احساس سیر بودن شما کمک می‌کنند بلکه جریان یافتن مواد غذایی در روده‌ها را بهبود می‌بخشند. مطالعات انجام شده بر این دو خاصیت، نشان داده است که مویز می‌تواند به عنوان یک کاهش دهنده اشتها بر اساس وجود فیبرهای نامحلول زیاد شناخته شود.

مویز علاوه بر احساس سیری، میزان صفرا، کلسترول اضافی و برخی مواد مضر را کاهش می‌دهد. این در حالی است که مقدار کالری دریافتی شما از مویز به مقدار اندکی است. پس نگران چاق شدن خودتان با خوردن مویز نباشید.

اگر نتوانید کالری مویز و خوردن آن را تنظیم کنید خوردن بی‌رویه مویز می‌تواند شما را چاق‌تر از قبل کند به همین دلیل مویز را به صورت مدیریت شده میل کنید مخصوصاً اگر استعداد دیابت و چاقی داشته باشید.

 

مویز و بهبود مشکلات جنسی

برای بهبود رابطه جنسی خود از مویز استفاده کنید. این ماده مغذی دارای مقدار زیادی اسیدآمینه ضروری برای داشتن یک رابطه بهتر جنسی است. اسیدآمینه‌های مویز به صورت خاص در عملکرد آلت تناسلی مردانه تاثیر می‌گذارند و میزان نعوظ آن را بهبود می‌بخشند. همچنین مطالعاتی وجود دارند که نشان داده است، خوردن مویز می‌تواند سرعت اسپرم‌ها در مجاری بیضه‌ها و همچنین در هنگام رسیدن به تخمک را افزایش دهد.

به این ترتیب مویز در افزایش احتمال بارداری نیز بی تاثیر نیست. لذا اگر می‌خواهید درصد تخمک گذاری را افزایش دهید از خواص مویز استفاده نمایید.

 

خواص مویز در بهبود تب

مویز می‌تواند تب را در افراد بزرگ‌سال و نوجوان کاهش دهد. در مورد کودکان نمی‌توان به صورت قطع به یقین گفت که مویز در تب بر بودن کافی است. تب عموماً نشانه‌ای از بروز واکنش‌های اکسیداتیو در بدن و التهاب است. خوشبختانه مویز دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که می‌توانند در برابر بروز التهاب‌ها و همچنین مواد رادیکال آزاد ایستادگی کنند.

علاوه بر این مس موجود در مویز نیز به خاصیت تب بر بودن آن اضافه می‌کند. برای اینکه مطمئن شوید در طول روز شما دچار تب نمی‌شوید یا التهاب‌های داخلی در بدن شما وجود ندارد، بر اساس توصیه پزشکان هر روز سعی کنید که از مویز استفاده نمایید.

باز هم لازم به ذکر است که مویز تنها در نقش یک کمک درمان می‌تواند ظاهر شود و استفاده از آن به عنوان دارو به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

مویز برای سلامتی چشم

حقیقت بزرگی در مورد خواص مویز وجود دارد، اینکه مویز می‌تواند به افزایش سلامتی چشم کمک زیادی کند. این ماده خوراکی دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است. واکنش‌های رادیکال آزاد در چشم یکی از شایع‌ترین عوامل بروز مشکلات چشمی از جمله آب مروارید است. خوشبختانه مویز با دارا بودن مواد آنتی‌اکسیدان چشم را به مقدار زیادی در برابر این واکنش‌ها محافظت می‌کند.

علاوه بر این مویز به عنوان یک میان وعده دارای مقادیر کافی ویتامین و مواد مغذی است که به سلامت چشم کمک زیادی می‌کند. مهم‌ترین این مواد مغذی ویتامین آ و همچنین ویتامین ث است. لذا در خوردن مویز هیچ‌وقت کم کاری نکنید. این دانه‌های ریز می‌توانند سلامتی چشمان شما را به میزان زیادی تضمین کنند.

 

خواص مویز در تأمین پروتئین

مویز همچنین می‌تواند برای کسانی که گیاهخوار هستند به عنوان تأمین کننده پروتئین هم محسوب شود. اگر شما هم از دسته گیاهخواران هستید، مویز بخورید. هر چند نمی‌توان به مقدار پروتئین در مویز آنچنان تکیه کرد اما وجود آن در کنار سایر مواد مغذی و پروتئین‌ها می‌تواند کافی و لازم باشد.

 

مویز و دریافت انرژی

همانطور که در جدول ارزش غذایی مشاهده کردید، مویز دارای مقدار زیادی کالری است. اگر می‌خواهید در روزها سرد زمستان بدن گرم داشته باشید یا انرژی کافی برای انجام کارهای روزانه را با خوردن یک میان وعده به دست آورید به شما توصیه می‌کنیم که مویز را هیچ‌وقت از روی میز خانه یا کارتان برندارید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *