راهنمای خرید دوچرخه را بخوانید

راهنمای خرید دوچرخه : کدام سایز دوچرخه مناسب من است؟

کسی را نمی‌شناسم که آرزوی کودکی‌اش خرید دوچرخه نبوده باشد. همین‌طور کمتر کسی را می‌شناسم که در مورد انتخاب دوچرخه حرفه‌ای باشد. اغلب ما دوچرخه‌ها را با اسامی همانند کوهستانی و دنده‌ای می‌شناسیم، غافل از اینکه در طول سال‌های اخیر عناوین جدیدی به مانند دوچرخه‌های هیبریدی هم به بازار دوچرخه وارد و معرفی شدند که ممکن است نیاز امروزتان را برطرف کند.

 

دوچرخه مناسب خودتان را انتخاب کنید

اگر قصد خرید دوچرخه دارید، بهتر است به جای اینکه دل به دریایی ویترین‌های پر زرق و برق دوچرخه‌ها بزنید، در مورد دوچرخه‌ای که دقیقاً مطابق نیاز شما ساخته شده باشد، تحقیق کنید. خوشبختانه امروز ما در جیمیتو به بررسی دوچرخه‌های مختلف خواهیم پرداخت. همراه ما باشید تا با انواع رایج دوچرخه آشنا شوید و با اطمینان دست روی دوچرخه موردنظرتان بگذارید و خرید کنید. آماده هستید؟ پس پدال بزنید و مقاله ما را بخوانید.

 

دوچرخه جاده

برای دوچرخه سواری در سطح بزرگراه‌ها و راه‌های آسفالته شما نیاز به یک دوچرخه سبک دارید. دوچرخه جاده‌ای علاوه بر وزن سبک، عموماً دارای چرخ‌هایی باریک هستند. نکته قابل توجه در دوچرخه جاده‌ای حذف سیستم تعلیق از آن است.

دوچرخه جاده‌ای مخصوص دوچرخه سوارانی است که عموماً روی دوچرخه خم شده و ستون فقرات قوی دارند.

دوچرخه جاده‌ای دارای انواع مختلفی همانند سایکوکراس، تورینگ، ادونچر رود و فیتنس است. اگر به دنبال دوچرخه‌ای با کاربرد خاص ورزشی هستید می‌توانید یکی از این دوچرخه‌های طبقه‌بندی شده را انتخاب کنید.

 

دوچرخه کوهستان

برای عاشقان جاده‌های کوهستانی، سنگلاخی و غیرشهری بهترین دوچرخه، دوچرخه کوهستانی است. تایرهای این دوچرخه‌ها عموماً بسیار محکم، بزرگ‌تر، دارای آج‌های مخصوص برای سهولت در صعود از صخره‌ها به سمت قله‌های کوهستانی است.

این دوچرخه بر عکس دوچرخه جاده‌ای، فریم سنگین و همچنین سیستم تعلیق نرم و کارآمدی برای حذف تنش‌های وارد شده از سمت زمین سخت به دوچرخه است.

 

دوچرخه هیبریدی

دوچرخه هیبریدی ترکیبی از دوچرخه کوهستانی و دوچرخه جاده‌ای است که می‌تواند نیاز شما به سواری در کوهستان و جاده را برطرف کند. بر اساس فریم قابل تغییر، شما می‌توانید بر اساس شرایط مختلف دوچرخه را تغییر شکل دهید و سواری انجام دهید.

اگر می‌خواهید از دوچرخه به عنوان وسیله‌ای برای جابجایی روزانه به شکل جاده‌ای و مسیرهای ناهموار شهری استفاده کنید، مسلما دوچرخه هیبریدی گزینه خوبی است که می‌تواند در کنار سرعت بالا قدرت دوچرخه‌های کوهستانی را تأمین کند.

دوچرخه دوگانه یا Dual-sport دسته‌ای از دوچرخه‌های هیبریدی است که به شما اجازه می‌دهد به سادگی حالتی مابین دوچرخه کوهستانی و جاده‌ای داشته باشید.

 

دوچرخه خاص

برای کسانی که مشکلات جسمانی خاص دارند که باعث می‌شود نتوانند دوچرخه‌های معمولی را برانند یا برای کسانی که به دنبال انتخاب یک دوچرخه متفاوت برای شرایط خاص هستند، دوچرخه‌هایی با اشکال خاص ساخته شدند. برای مثال برخی از این دوچرخه‌ها در نحوه نشستن دوچرخه سوار و دیگران در نحوه حمل و نقل آن‌ها که ممکن است مثلاً تاشو باشد، متفاوت هستند.

دوچرخه خوابیده یا نیمه خوابیده اجازه می‌دهد که دوچرخه سوار در حالتی متفاوت به طوری که پاهایش هم سطح بدن باشد، قرار گیرد. این دوچرخه‌ها معمولا برای کسانی که دارای مشکلات ستون فقراتی یا افرادی که برای حرکت نیاز به صندلی چرخ‌دار دارند، بسیار کارآمد و مفید است.

دوچرخه تاشو به اندازه زیادی انعطاف‌پذیری دارند. شما می‌توانید این دوچرخه‌ها را در مسافرت یا جایی که دوست دارید با خودتان دوچرخه داشته باشید اما جای کافی برای حمل ندارید، استفاده کنید. اغلب دوچرخه‌های خوابیده تاشو هم هستند اما می‌توانید دوچرخه‌هایی با اندازه واقعی تاشو هم پیدا کنید.

دوچرخه دونفره یا تاندم برای افرادی که می‌خواهند دو نفری دوچرخه سواری کنند کاربرد دارد. این دوچرخه دارای دو زین و دو پدال است. همچنین افراد مبتدی که می‌خواهند دوچرخه سواری بیاموزند، می‌توانند به کمک مربی خود برای حفظ تعادل از این دوچرخه برای تعلیم استفاده کنند.

 

ویژگی‌های مهم

قبل از اینکه به سراغ خرید یکی از دوچرخه‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم بروید، در مورد ویژگی‌هایی که می‌توانند داشته باشند تصمیم بگیرید، ایا دوست دارید که دوچرخه شما دنده‌ای باشد، یا سرعتی؟ ممکن است بخواهید دوچرخه هیچ میله میانی نداشته باشد. دنده‌ای بودن دوچرخه کمک می‌کند تا بتوانید در شیب‌های متفاوت به سادگی پدال بزنید و جلو بروید. دوچرخه‌های بدون میله میانی به سادگی قابل حمل هستند این در حالی است که دوچرخه با میله میانی دارای فریم عضلانی و قدرتمندتری است.

به طور عمومی قانون نانوشته‌ای در این مورد وجود دارد که می‌گوید عموماً زنان دوچرخه‌های کوتاه‌تر و بدون میله میانی را ترجیح می‌دهند. این در حالی است که مردان دوست دارند دوچرخه‌هایشان بلندتر و دارای میله میانی باشد. با این وجود شما مجبور نیستید بر اساس جنسیت خودتان فریم دوچرخه انتخاب کنید و مختارید فریم دلخواهتان را بر اساس خواسته‌هایتان بخرید.

 

دوچرخه افراد مبتدی

برای کسانی که دوست دارند دوچرخه سواری یاد بگیرند و ممکن است هر از چند بار به زمین بخورند، خریدن دوچرخه‌های گران‌قیمت به همراه ویژگی‌های متفاوت کار چندان عاقلانه‌ای نیست. پیشنهاد می‌کنیم دوچرخه مبتدی خریداری کنید که به سادگی قابل کنترل و همچنین راندن باشد. علاوه بر این می‌توان گفت که دوچرخه مبتدی برای شروع قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر دوچرخه‌های معرفی شده تا کنون دارند. برخی از دوچرخه‌های مبتدی به واسطه اینکه سوار شدن و راندن آن‌ها ساده است، به این نام شناخته می شوند. همچنین شما می‌توانید به این دوچرخه‌های لوازم جانبی و کمک آموزشی همانند چرخ‌های کمکی وصل کنید.

برای سوار شدن به دوچرخه مبتدی نیاز به هیچ تجربه خاصی ندارید و به راحتی هرچقدر هم که تازه‌کار باشید می‌توانید سوارش شوید.

دوچرخه سواران مبتدی عموماً به حالت کمر ایستاده دوچرخه سواری می‌کنند. دوچرخه‌های جاده‌ای و کوهستانی برای این افراد عذاب‌آور است، لذا برای شروع باید از دوچرخه‌ای استفاده کرد که مخصوص این حالت ساخته شده است. گزینه پیشنهادی ما دوچرخه مبتدی است.

راهنمای خرید دوچرخه

اندازه قد و پا 

مناسب بودن یک فریم دوچرخه بر اساس قد شما تعیین می‌شود. قد خودتان را با استفاده از متر و اندازه پاهایتان را از روی شلواری که می‌پوشید به دست اورید. توجه کنید در اندازه پا، پاچه شلوار یعنی پایین تا محل اتصال پاچه‌ها به هم مهم است. چرا که اندازه این قسمت تعیین می‌کند اندازه فاصله میان پدال و نشیمنگاه دوچرخه چقدر می‌تواند باشد تا به راحتی پدال بزنید.

برخی از فروشنده‌ها بر اساس اندازه و قد شما می‌توانند اجزای دوچرخه را تغییر دهند. حتما از فروشنده در این مورد سؤال کنید.

دوچرخه نیز همانند لباس دارای اندازه‌های متفاوتی است. پس به هنگام خرید دوچرخه اندازه خودتان را انتخاب کنید.

 

دوچرخه کارکرده

فروشگاه‌های زیادی وجود دارند که دوچرخه‌های مبتدی دوچرخه سواران قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شوند را به فروش می‌رسانند و عموماً تخفیف زیادی هم بر آن‌ها در نظر می‌گیرند. برای شمایی که بودجه انچنان زیادی برای شروع دوچرخه سواری در نظر نگرفته‌اید، این دوچرخه‌ها می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. با خرید این دوچرخه‌ها مطمئن خواهید شد که می‌تواند دوچرخه سواری را یاد بگیرید و مقداری زیادی در هزینه صرفه‌جویی کنید.

به یاد داشته باشید به جز خرید دوچرخه شما نیاز به خرید کلاه دوچرخه سواری، چراغ‌های شب نما و چراغ برای دوچرخه هستید. پس به جای اینکه خرج اضافی کنید و یک دوچرخه تنها بخرید، مقداری از پولتان را در خرید صرفه‌جویی کنید و به جایش وسایل اضافی خرید کنید.

 

مطالعه نقد و بررسی‌ها

بیشتر افراد بعد از خرید دوچرخه حرفه‌ای یا خاص خودشان نظرشان را به صورت نظر یا کامنت در زیر پست مربوط به دوچرخه می‌نویسند. این نظرات منبع مناسبی برای کسب اطلاعات در مورد دوچرخه‌ها است. این نظرات را بخوانید و از روی آن‌ها نقاط قوت و ضعف دوچرخه موردنظرتان را پیدا کنید و اشتباهاتی که دیگران با خرید دوچرخه دلخواهتان ممکن است مرتکب شدند را تکرار نکنید.

به دنبال دوچرخه‌هایی باشید که فریم‌های با کیفیت که بیشتر کاربران در مورد راحتی و مقاومت آن‌ها نظر دادند انتخاب کنید.

در مورد مقایسه قیمت خرده فروشان اینترنتی و مغازه‌داران این را در نظر داشته باشید که، تفاوت قیمت میان این دو می‌تواند به علت‌های زیادی همانند قیمت مغازه و مالیات باشد. لذا بهتر است در مورد دوچرخه یا سایر وسایل فقط به خواندن ویژگی‌ها و مطالعه نظرات اکتفا کنید.

 

نظر دوچرخه سواران

اگر دوستانی دارید که مدت زیادی است دوچرخه سواری می‌کنند یا کسانی هستند که آن‌ها را به عنوان دوچرخه سوار حرفه‌ای می‌شناسید، می‌توانید از آن‌ها در مورد دوچرخه مناسب برای خودتان سؤال کنید و نظرشان را جویا شوید. احتمالا آن‌ها بر اساس تجربه‌ای که دارند، پیشنهادهای جالب و کارآمدی در مورد انتخاب یک دوچرخه خوب به شما خواهند داد. توصیه می‌کنیم نظرات افراد با تجربه بیشتر را ملاک انتخاب خودتان قرار دهید.

اگر در اطرافتان دوچرخه سوار حرفه‌ای یا دوست دوچرخه سوار ندارید، می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی دوچرخه سوارهای دائمی را پیدا کنید و از آن‌ها نظرشان را جویا شوید. علاوه بر این، می‌توانید سوالات خودتان در مورد دوچرخه را طبقه‌بندی کنید یک جا از آن‌ها سؤال کنید.

 

راهنمای خرید دوچرخه به صورت حضوری

قبل از خرید دوچرخه به صورت حضوری باید به مواردی توجه کنید که می‌تواند در خرید شما بسیار موثر باشد. این نکات را در چند سطر به طور کامل بیان کردیم. با ما تا انتهای این بخش همراه باشید.

 

فروشگاه‌های معتبر

حال که توانستید دوچرخه موردنظر خودتان را پیدا کنید، باید مغازه‌ای که آن نوع از دوچرخه‌ها را می‌فروشد را نیز جستجو و پیدا کنید. گاهی لازم است که سفر کوتاهی برای دیدن مغازه موردنظرتان بکنید. قبل از هر کاری محدودیت‌های بودجه‌ای و دیگر موارد را در نظر داشته باشید. اگر نیاز دارید که با فروشنده بیشتر در مورد خرید دوچرخه صحبت کنید، بهتر است عصر یک روزتان را برای این کار خالی کنید.

مغازه دوچرخه فروشی را بگردید و دوچرخه‌ای که مدنظرتان هست پیدا کنید. حال از فروشنده بخواهید در مورد ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن برای شما صحبت کند.

مراقب باشید فروشنده‌های زبل شما را به سمت دوچرخه‌های دور از نیاز و خواسته‌تان نکشند، مخصوصا اگر بودجه کافی نداشته باشید.

دانسته‌های خودتان را با پیشنهادهایی که فروشنده به شما می‌دهد کار هم قرار دهید. نگران نباشید و در مورد چیزی که فروشنده به شما پیشنهاد می‌دهد سؤال کنید، از مزایا و معایب آن بدانید. همچنین مطمئن شوید که فروشنده شما را فریب نمی‌دهد و قصد کمک دارد.

فروشگاه‌های معتبر و بزرگ عموماً دارای حق انتخاب‌های بهتر و متنوع‌تری هستند. اگر دوچرخه شما خیلی خاص است، باید به سراغ یکی از این مغازه‌ها بروید.

 

قبل از خرید تست کنید

قبل از اینکه کارت بکشید و دوچرخه را بخرید، بهتر است برای چند دقیقه روی دوچرخه بنشینید و زین آن را بررسی کنید. هیچ فروشنده‌ای این حق را از شما نمی‌تواند بگیرد. در حین دوچرخه سواری بدون حرکت سعی کنید ترمز ها، پدال و دیگر اجزای دوچرخه را امتحان کنید و مطمئن شوید که به همگی آن‌ها دسترسی مناسب دارید. از خودتان بپرسید ایا می‌توانید برای طولانی مدت روی این دوچرخه بنشینید و از آن استفاده کنید.

به فاصله میان پدال و زین همچنین زاویه زین برای نشستن راحت روی دوچرخه دقت کنید که تا حدودی قابل تنظیم یا برای شما راحت باشد.

فریم دوچرخه از جمله موارد معدودی در دوچرخه است که نمی‌توانید آن را تغییر دهید. بهتر است چندین فریم مختلف از دوچرخه‌ها را سوار شوید. بعد بهترین و راحت‌ترین مورد را انتخاب کنید.

 

بررسی کیفیت لاستیک دوچرخه

تایر دوچرخه تأمین کننده امنیت و راحتی شما در حین استفاده از آن است. بنابراین از فروشنده در مورد تایر دوچرخه‌هایتان سؤال کنید. همچنین خودتان هم می‌توانید با دست کشیدن روی تایرها از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید. هر دوچرخه با هر ویژگی و قابلیتی که دارد، تایر مخصوص به خود نیز دارد. اگر خودتان در این مورد متخصص نیستید، از اینترنت یا افراد متخصص در مورد تایری که روی دوچرخه شما وجود دارد، سؤال کنید و مطمئن شوید که همه چیز درست باشد.

 

دوچرخه دلخواهتان را برانید

همانند ماشین، دوچرخه‌ای که دلخواهتان است و می‌خواهید بخریدش را برانید. برای هر مدلی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وقت برای راندن دوچرخه از فروشنده بخواهید. بسیاری از فروشندگان این ویژگی را برای جلب رضایت مشتری‌ها ارائه می‌دهند.

بدن شما هنگامی که دوچرخه سواری می‌کنید، می‌بایست راحت باشد، زانوهایتان با بالا و پایین آمدن پدال به راحتی تکان بخورد و باز و بسته شود. همچنین مطمئن شوید به راحتی می‌توانید سوار دوچرخه می‌شوید و نیم‌تنه‌تان دچار ناراحتی و اذیت نشده باشد.

از راحتی زین و فرمان دوچرخه اطمینان حاصل کنید.

 

تخفیف بگیرید

درست است که در اوضاع اقتصادی کنونی شما نمی‌توانید توقع تخفیف از فروشنده داشته باشید اما این حق را دارید که قیمت پیشنهادی آن‌ها را با دیگر فروشندگان مقایسه کنید. اگر احساس می‌کنید چندین قیمت متفاوت برای یک دوچرخه با اختلاف زیاد در بازار وجود دارد، در مورد چرایی تفاوت قیمت سؤال کنید.

بهترین کار برای کاهش قیمت این است که از فروشندگان امتیازاتی همانند سرویس رایگان، تعمیرات کلی دوچرخه و دیگر امکانات را بگیرید.

 

راهنمای خرید دوچرخه به صورت آنلاین

اگر برای خرید دوچرخه به صورت حضوری فرصت کافی ندارید، خرید آنلاین را به شما توصیه می‌کنیم. اما برای خرید باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به طور کامل به بیان خواهیم کرد با ما همراه باشید.

راهنمای خرید دوچرخه

جستجوی سریع نام و مشخصات

اگر دوچرخه خاصی مدنظرتان است، جستجویی سریع در مورد برندهای سازنده آن، قیمت‌ها و همچنین ویژگی‌های آن در اینترنت انجام دهید. با دیدن برندهای مختلف و قیمت‌ها، دید مناسبی برای خرید اینترنتی خواهید داشت. حتی اگر می‌دانید که فروشگاه فیزیکی این نوع دوچرخه را در اطرافتان دارد، بد نیست نگاهی هم به آن و قیمت بیندازید.

فروشگاهی را پیدا کنید که علاوه بر فروش اینترنتی، مغازه فیزیکی هم داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید دوچرخه‌ای که سفارش می‌خواهید بدهید را امتحان و از راحت بودن آن اطمینان حاصل کنید. حال می‌توانید باز گردید و آنلاین خرید کنید.

می‌توانید به صورت آنلاین خرید کنید و خودتان زحمت بکشید از مغازه آن را تحویل بگیرید تا در مورد هزینه‌های حمل و نقل صرفه‌جویی کرده باشید.

 

بررسی فروشگاه‌های اینترنتی

خوشبختانه روز به روز بر تعداد سایت های فروشنده دوچرخه‌های به شکل آنلاین و دیجیتالی افزوده می‌شود. به سراغ معتبر ترین سایت های فروش اینترنتی بروید و از خرید کردن عجولانه خودداری کنید چرا که برخی از فروشگاه‌های اینترنتی ممکن است اجناسی ارزان اما بدون کیفیت به شما پیشنهاد دهند.

 

خدمات پشتیبانی و راهنمایی سایت

خرید دوچرخه آنلاین همراه با حدس و گمان های فراوان است. هر چند هنوز راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید سوالات خودتان را پاسخ دهید. یکی از این روش ها، استفاده از خدمات پشتیبانی سایت و راهنمای آن است. به خدمات مشتری زنگ بزنید و در مورد دوچرخه‌ای که مدنظرتان هست سؤال کنید.

در مورد وزن، فریم، جنس، ترمز ها، صندلی و هر آنچه که به نظرتان مهم است سؤال کنید.

در مورد دوچرخه‌های دست دوم با فروشنده در مورد خسارت و آسیب‌های وارد شده به دوچرخه صحبت کنید. اگر دوچرخه‌ای دریافت کردید که با وجود دست اول خریدن شما، دارای آسیب یا زدگی باشد، می‌بایست از حق خودتان دفاع کنید و کالا را باز بفرستید.

 

حالا دوچرخه را سفارش دهید

حال مشخصات کارت‌بانکی خودتان را وارد و خرید کنید. سخت ترین مرحله خرید، منتظر ماندن برای رسیدن دوچرخه است. برخی از دوچرخه‌ها سر هم شده هستند و برخی دیگر نیاز است که در فروشگاه یا نمایندگی سر هم شود. اگر دوچرخه شما سر هم نشده باشد شانس آن را خواهید داشت که در نمایندگی تا روز تکمیل، به صورت آزمایشی آن را تست کنید.

مکالمات و سوابق خریدتان را نگه دارید، ممکن است به آن احتیاج داشته باشید.

دوچرخه را بعد از سر هم شدن سوار شوید و مطمئن شوید همه چیز درست سر هم شده باشد.

حال متوجه شدید که می‌توانید بدون هیچ دشواری خاصی، بر اساس نیازتان بهترین دوچرخه را انتخاب و به شیوه های مختلف خریداری کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *