با خواص آلبالو آشنا شوید

خواص آلبالو

آلبالو شباهت زیادی به شکل و خواص گیلاس دارد اما برخی از خواص آلبالو منحصر به فرد است. استفاده از آلبالو به عنوان افزودنی در شیرینی‌ها و همچنین انواع تنقلات بیشتر از گیلاس است. امروز به شما در جیمیتو خواهیم گفت که اگر تا به حال آلبالو نمی خوردید یا کسی روی فالوده شما شربت آلبالو خالی می‌کرد عصبانی می‌شدید، از این پس با خوشحالی تمام انواع فراورده‌های آلبالو را نوش جان کنید چرا که خواص آلبالو بیش از حد تصور شما است. همراه ما باشید.

 

آلبالو چیست؟

سؤال ساده و خنده‌داری است اما پرداختن به چیستی آلبالو برای هر کسی می‌تواند جذاب باشد. درخت آلبالو که امروزه در سراسر جهان کاشته می‌شود عموماً در نهایت می‌توانند به دو و نیم متر ارتفاع دست پیدا کنند. میوه در ابتدا رنگی سبز همانند دیگر میوه‌ها دارد و به مرور زمان رنگ آن تبدیل به سرخی می‌شود. البته شما می‌توانید آلبالوهایی به رنگ نارنجی اما نارس هم مشاهده کنید.

زمانی که آلبالو رنگ تیره به خود می‌گیرد، میهمانی بزرگی برای انواع پرنده‌ها برپا می‌شود که همگی در این میهمانی به همراه شما سهمی از آلبالوهای رسیده دارند. این میوه دارای طعمی ترش و در برخی موارد آلبالوهای پیوندی طعمی شیرین همانند گیلاس دارند.

عموماً در اطراف درخت آلبالو به جز کسانی که از خواص آلبالو آگاهی دارند روباه و راکون مأمن دارند. این میوه تلخ و ترش در برخی موارد با عناوینی همانند گیلاس وحشی یا گیلاس سیاه کوهی هم شناخته می‌شود. خواص آلبالو به اندازه‌ای است که در طب سنتی کاربردهای زیادی برای بهبود مشکلاتی سلامتی داشته و دارد.

از آلبالو فراورده‌های زیادی همانند کمپوت، عصاره و همچنین شربت به دست می‌آید که عموماً در خانه‌های ایرانی نیز به وفور وجود دارند. برای درک درست از خواص آلبالو بهتر است که نگاهی به ارزش غذایی این میوه داشته باشیم.

 

ارزش غذایی آلبالو

شما با خوردن ۱۰۰ گرم آلبالو مواد مغذی به شرح زیر به دست خواهید آورد که بخش بزرگی از نیازهای روزانه شما به مصرف مواد غذایی را شامل می‌شود.
• انرژی (کالری) ۵۰ کیلوکالری
• کربوهیدرات ۱۲٫۱۸ گرم
• پروتئین ۱٫۰۰ گرم
• چربی ۰٫۳۰ گرم
• آب ۸۶٫۱۳ گرم
• فیبر ۱٫۶۰ گرم
• قند ۸٫۴۹ گرم
• کلسترول ۰٫۰۰ میلی‌گرم

همچنین آلبالو دارای مقادیر زیادی ویتامین است که در زیر درصد آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

• ویتامین A 64.00 میکروگرم
• ویتامین D 0.00 میکروگرم
• ویتامین E 0.07 میلی‌گرم
• ویتامین K 2.10 میکروگرم
• ویتامین C 10.00 میلی‌گرم
• تیامین ب ۱ ۰٫۰۳ میلی‌گرم
• ریبوفلاوین ب ۲ ۰٫۰۴ میلی‌گرم
• نیاسین ب ۳ ۰٫۴۰ میلی‌گرم
• کولین ب ۴ ۶٫۱۰ میلی‌گرم
• پانتوتنیک اسید ب ۵ ۰٫۱۴ میلی‌گرم
• ویتامین ب ۶ ۰٫۰۴ میلی‌گرم
• فولات ب ۹ ۸٫۰۰ میکروگرم
• ویتامین ب ۱۲ ۰٫۰۰ میلی‌گرم

خواص آلبالو را نه تنها در مواد مغذی و ویتامین‌ها بلکه در مواد معدنی آن می‌توانیم جستجو کنیم. در هر ۱۰۰ گرم آلبالو تازه مواد معدنی به شرح زیر وجود دارد:

• کلسیم ۱۶٫۰۰ میلی‌گرم
• آهن ۰٫۳۲ میلی‌گرم
• منیزیم ۹٫۰۰ میلی‌گرم
• فسفر ۱۵٫۰۰ میلی‌گرم
• پتاسیم ۱۷۳٫۰۰ میلی‌گرم
• سدیم ۳٫۰۰ میلی‌گرم
• روی ۰٫۱۰ میلی‌گرم
• مس ۰٫۱۰ میلی‌گرم
• منگنز ۰٫۱۱ میلی‌گرم
• سلنیم ۰٫۰۰ میکروگرم

حال می‌توانیم به بررسی خواص آلبالو به عنوان یک میوه پرخاصیت بپردازیم.

آلبالو ؛ با خواص آلبالو و همچنین مضرات این میوه خوشمزه آشنا شوید

خواص آلبالو

این میوه به ظاهر کوچک برای بدن مزایای سلامتی زیادی دارد که در ادامه همین مقاله به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

خواص آلبالو در کاهش التهاب‌ها

بدن شما محل تجمع انواع مواد مفید و مضر است. زمانی که تعادل به سمت مواد مضر باشد بدن شما بیمار می‌شود. التهاب بخشی از عوارض فعالیت عوامل بیماری‌زا است. ما در مقالات خود این عوامل را با نام رادیکال‌های آزاد می‌شناسیم. فعالیت این رادیکال‌های آزاد منجر به بروز التهاب در بخش‌های مختلف بدن می‌شود.

بدن شما به تنهایی نمی‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند و برای این کار نیاز به کمک گرفتن از برخی عوامل خارجی با عنوان انتی اکسیدان ها دارد. خواص آلبالو در این است که میزان انتی اکسیدان بدن شما را افزایش می‌دهد.

ترکیب انتوسیانین که باعث بروز رنگ قرمز آلبالو است از جمله این مواد انتی اکسیدانی است که می‌تواند فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن را کاهش دهد و از بروز التهاب‌ها جلوگیری کند. این ترکیب نه تنها در میوه آلبالو بلکه در فراورده‌های مختلف آن همانند آب آلبالو نیز وجود دارد.

بنابراین اگر می‌خواهید به عیادت بیماری بروید که می‌تواند آب آلبالو بخورد، بی‌درنگ به جای خریدن شیرینی و گل برای او آب آلبالو یا کمپوت آن را بخرید.

 

جلوگیری از بروز ارتریت با خواص آلبالو

آرتریت چیست؟ در علم پزشکی به کریستالی شدن اوره در مفاصل ارتریت گفته می‌شود که نتیجه آن بروز دردهای شدید در مفاصل است. نقرس نوعی از ارتریت است که افراد مبتلا به آن با خوردن پروتئین زیاد دچار درد در مفاصل می‌شوند. خبر خوش این است که مصرف کردن آب آلبالو به مقدار قابل توجهی می‌تواند از بروز ارتریت و همچنین پیش روی آن جلوگیری کند.

انتوسیانین دوباره در این بخش خواص آلبالو را تأمین می‌کند. این ترکیب از کریستالی شدن اوره در مفاصل به شدت جلوگیری کرده و باعث می‌شود تا مفاصل شما درد کمتری داشته باشند. گفته شده است که مصرف کردن ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌لیتر آب آلبالو به مدت دو هفته باعث خواهد شد تا جملات ارتریتی بروز دهنده نقرس کاهش چشم گیری داشته باشد.

 

خواب راحت با خواص آلبالو

اگر می‌خواهید که خواب راحت داشته باشید قبل از هر شب به تخته خواب رفتن یک لیوان آب آلبالو بخورید. آب آلبالو یا میوه آن دارای مقدار کافی ملاتونین در خود است. ملاتونین به عنوان یک انتی اکسیدان قوی در غده پینه آل مغزی تولید می‌شود که به برقراری تعادل در مغز و تنظیم هورمون‌ها کمک زیادی می‌کند. به این ترتیب زمانی که ملاتونین با مصرف کردن آلبالو افزایش پیدا می‌کند، شما خواب راحت‌تری خواهید داشت.

بر اساس مشاهدات علمی انجام شده خوردن ۲۵ میلی‌لیتر کنسانتره آب آلبالو یک ساعت قبل از خواب باعث خواهد شد تا به مقدار زیادی بروز علائم کم خوابی و همچنین افسردگی کمتری داشته باشید و بتوانید به کارهای روزانه خود با انرژی بیشتر مشغول شوید.

 

خواص آلبالو برای قلب

شاید برای شما جالب باشد که رنگ قرمز آلبالو شباهت زیادی به خون دارد و مسلماً برای آن هم خواص مفیدی می‌تواند داشته باشد. بر اساس بررسی‌های انجام شده روی خواص آلبالو به واسطه داشتن انواع انتی اکسیدان ها و ویتامین‌ها مشاهده شد که خوردن آلبالو می‌تواند به سلامت قلب کمک زیادی کند.

از جمله پارامترهای سلامتی که با کاهش عوارض مربوط به قلب می‌توان به آن‌ها تکیه کرد، کاهش یافتن میزان عوامل مهم در بروز سکته‌های قلبی است. انتوسیانین ترکیبی که بارها امروز از آن یاد کردیم در جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی یک معجزه است.

سلامت قلب نه تنها به دلیل وجود انتوسیانین بلکه به واسطه وجود انواع مختلف انتی اکسیدان ها که رسوب کردن چربی در عروق را کاهش می‌دهد نیز افزایش چشم گیری پیدا می‌کند. به این ترتیب با خیال راحت بدون آنکه نگران باشید آلبالو مصرف کنید.

 

کاهش بروز سرطان با مصرف آلبالو

آلبالو با جثه ریز خود می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سلامتی انسان به عنوان سرطان را کاهش یا از پیشروی آن به شکل واضحی جلوگیری کند. بر اساس مطالعات انجام شده روی خواص آلبالو مصرف کردن این میوه در میان سایر وعده‌های غذایی منجر به کاهش خطر بروز سرطان معده می‌شود. آلبالو دارای مقادیر کافی انتی اکسیدان است که تشکیل سلول‌های سرطانی را به تعویق می‌اندازد.

البته شما نمی‌توانید از آلبالو توقع یک معجزه در برابر سبک زندگی بد خود داشته باشید. در کنار مصرف کردن آلبالو و امید داشتن به خواص آن باید شما سبک زندگی خودتان را نیز تغییر و به سمت یک زندگی سالم‌تر عوض کنید.

آلبالو ؛ با خواص آلبالو و همچنین مضرات این میوه خوشمزه آشنا شوید

خواص آلبالو در جلوگیری از پوسیدگی دندان

دندان عضو مهم در بدن است که مراقبت کردن از آن باید در سنین خردسالی شروع و ادامه داشته باشد در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، حفره‌های متعددی می‌تواند در مینای دندان شکل بگیرد که بروز آن‌ها شروعی برای پوسیدگی دندان‌ها است. مطالعات زیادی بر روی خواص آلبالو و همچنین تأثیر آن بر کاهش پوسیدگی دندان‌ها انجام شده است که طی آن‌ها مشخص شد، یکی از خواص آلبالو کاهش میزان پوسیدگی دندان است.

به همین دلیل ساده توصیه می‌کنیم از فراورده‌های دارای اسانس آلبالو بعد از خوردن غذا و همچنین تنقلات استفاده کنید.

 

کاهش استرس اکسیداتیو

بزرگ‌ترین خطری که زندگی شما را تهدید می‌کند افزایش فعالیت رادیکال‌های آزاد در قالب فعالیت اکسیداتیو است. عارضه‌ای که این روزها به عنوان سرطان می‌شناسیم یکی از جنبه‌های فعالیت رادیکال‌های آزاد و فعالیت‌های اکسیداتیو است. زمانی که رادیکال‌های آزاد به DNA سلولی دست پیدا می‌کنند قادر هستند که مشخصه‌های تولید مثل آن را تغییر دهند.

به این ترتیب بدن شما شروع به تولید سلول با شکل سرطانی و بدون کنترل خواهد کرد. خوشبختانه در وعده‌های غذایی شما با مصرف کردن انتی اکسیدان های کافی می‌توانید بروز این مشکلات را به شدت کاهش دهید. از جمله خواص آلبالو که بارها به آن اشاره کردیم فعالیت ضد رادیکال آزادی است.

به این ترتیب اگر می‌خواهید زندگی سالم و به دور از مشکلاتی همانند سرطان داشته باشید خواص آلبالو را در کنار دیگر توصیه‌های بهداشتی و ایمنی بدن جدی بگیرید.

 

خواص آلبالو و دیابت

اگر می‌خواهید که قند خون شما در کنترلتان باشد یا اینکه دیابت دارید و مصرف کردن میوه‌ها و مواد غذایی دارای قند زیاد برای شما می‌تواند خطرناک باشد، بهتر است که با آلبالو بیشتر دوست باشید. بر اساس مقالات علمی منتشر شده در مورد خواص آلبالو مصرف کردن این میوه مقوی به شما به دلیل داشتن قند کم در ساختارش کمک زیادی می‌کند.

همچنین گفته شده است که با مصرف کردن آلبالو بروز اختلالات شروع کننده دیابت همانند فشار خون و چاقی نیز کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب شما خواهید توانست در چند جهت به دیابت جمله کنید و خودتان را از شر آن در امان نگه دارید.

 

سکته مغزی و رابطه آن با خواص آلبالو

سکته مغزی می‌تواند زندگی هر کسی را تلخ کند. اما خوردن میوه تلخی همانند آلبالو از بروز آن نیز جلوگیری می‌کند. گروه سلامتی دانشگاه میشیگان که تحقیقات زیادی در مورد خواص میوه‌ها منتشر کردند، می‌گویند که خواص آلبالو باعث تنظیم چربی خون و همچنین کاهش یافتن گلوکز می‌شود. بر اساس این تغییرات بروز سکته مغزی در حیوانات نیز کاهش پیدا می‌کند.

به این ترتیب شما نیز با آگاهی داشتن از خواص آلبالو و مصرف کردن آن به همراه میوه‌های دیگر در سبد غذایی خود چربی خون و قند کمتری خواهید داشت. به این ترتیب نه تنها از دیابت و چربی در امان خواهید بود بلکه سکته مغزی را هم فراموش خواهید کرد.

 

خواص آلبالو در کمک به گردش خون

قرمز است و می‌تواند به گردش خون شما کمک کند! این یکی از توصیف‌های عمومی در مورد خواص آلبالو است. گردش خون شما وابسته به عوامل زیادی همانند سلامت قلب، عروق و رابط‌های عصبی است. در مقابل عوامل زیادی هم وجود دارند که دست به دست هم می‌دهند تا شما گردش خون مناسبی نداشته باشید. بر اساس آنالیزهای انجام شده روی خواص آلبالو، خوردن این میوه باعث خواهد شد تا گردش خون بهتری داشته باشید.

گردش خون بهتر به معنی این است که اندام‌هایتان با بازدهی بهتری کار خواهند کرد و شما در طول روز و عمر خود با مشکلات سلامتی اندکی مواجه خواهید شد. پس از امروز با دیدن رنگ قرمز آلبالو به این فکر کنید که خوردن این میوه تا چه حد برای شما می‌تواند مفید باشد و بروز خطر بزرگی همانند مشکلات عروقی را کاهش دهد.

 

کاهش وزن با خواص آلبالو

از جذاب‌ترین و پر طرفدارترین خواص آلبالو این است که به شما کمک خواهد کرد کاهش وزن دهید. مسلماً اگر اضافه وزن داشته باشید دوست دارید به هر دری بزنید که یک کیلوگرم از چربی خود را آب کنید. باید بدانید که آلبالو در این مسیر به شما کمک زیادی می‌تواند کند.

آلبالو مقدار فیبر زیاد به همراه مواد کربوهیدراتی اندکی دارد. در کنار هم قرار گرفتن این دو عامل به شما کمک خواهد کرد تا وزنتان را کاهش دهید. مصرف کردن فیبر اشتهای شما به خوردن غذای بیشتر را کاهش می‌دهد و کربوهیدرات اندک هدیه‌ای از سوی آلبالو به شما است تا به سراغ میوه‌های قندی نروید.

فواید آلبالو

خواص آلبالو برای پوست

تعجب نکنید چرا که آلبالو با پوست نازک خود برای پوست شما خواص سلامتی زیادی به همراه دارد که در ادامه آن‌ها را برای شما روشن خواهیم کرد.

 

افزایش سلامتی پوست

همانطور که اشاره کردیم آلبالو دارای خواص سلامتی زیادی برای پوست است و می‌تواند که سلامتی آن را افزایش دهد. اما چطور؟

آلبالو دارای مقدار زیاد آب به همراه انواع انتی اکسیدان ها از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی است که مصرف کردن آن‌ها برای رسیدن به سلامتی پوست توصیه شده است. زمانی که آب کافی مصرف می‌کنید بدنتان سموم را به سرعت از خود دفع می‌کند و پوستتان باطراوت می‌شود. همچنین هنگامی که از انتی اکسیدان های فعال استفاده می‌کنید فعالیت رادیکال‌های آزاد که منجر به بروز مشکلاتی همانند چروک روی پوست می‌شوند کاهش پیدا می‌کند.

به این ترتیب است که مصرف کردن آلبالو به هر شکلی کمک زیادی به سلامتی پوست شما می‌کند. ماسک‌های زیادی وجود دارند که شما از آلبالو و عصاره‌های آن می‌توانید حاصل کنید.

 

محافظت از پوست با خواص آلبالو

پوست نیز همانند دیگر اندام‌های بدن نیاز به مراقبت دارد. اگر در طول زندگی به آن بی‌توجهی کنید، در دوران پیری و کهن‌سالی با مشکلات زیاد پوستی مواجه خواهید شد. بنابراین مصرف کردن مواد پرخاصیت طبیعی همانند آلبالو را از دوران نوجوانی شروع کنید. آلبالو دارای مقدار زیادی ویتامین از جمله ویتامین‌های آ و ب است.

این دو ترکیب در کنار هم به شما کمک خواهند کرد تا پوست مقاوم در برابر فعالیت عوامل بیماری‌زا داشته باشید. همچنین انتوسیانین دیگر ترکیبی است که با فعالیت کردن به شکل ضد رادیکال آزادی از بروز سرطان پوست جلوگیری می‌کند.

ترکیبات زیادی در آلبالو وجود دارند که نام بردن از همگی آن‌ها به عنوان تضمین کننده سلامت پوست نیاز به مقاله‌ای طولانی دارد.

 

خواص ضد پیری آلبالو

چه کسی باور می‌کند که با خوردن آلبالو می‌توانید از پیر شدن پوست جلوگیری کنید؟ اما این یک واقعیت است که خوردن آلبالو و استفاده کردن از خواص آن باعث خواهد شد تا سرعت پیری پوست کاهش داشته باشد. پیری پوست چیزی نیست جز کاهش توانایی سلول‌های پوست در مبارزه با عوامل بیماری‌زا همانند رادیکال‌های آزاد. قابل توجه کسانی که می‌خواهند پوستشان همیشه جوان باشد، خواص آلبالو در این راه کمک زیادی به شما می‌کند.

آلبالو دارای مقدار زیادی انتی اکسیدان فعال است که بروز واکنش‌های رادیکال آزاد در پوست را کاهش می‌دهد به این ترتیب پوست شما شفاف و بد دور از هر گونه چروکی خواهد شد.

از دیگر مزایای مصرف آلبالو به شکل میوه، عصاره، شربت و ماسک صورت در این است که فعالیت فولیکول پوست را افزایش می‌دهد. با افزایش یافتن فعالیت فولیکول تولید سلول‌های سالم‌تر نیز افزایش پیدا می‌کند و شما روز به روز پوست جوان‌تر خواهید داشت.

 

خواص آلبالو برای مو

سلامت مو به مقدار زیادی وابسته به فعالیت فولیکول ریشه‌های مو دارد. در صورتی که شما بتوانید فعالیت ریشه‌های مو خود را ثابت یا افزایش دهید با گذشت عمر هیچ وقت دچار مشکلات مو نخواهید شد. البته در مواردی وراثت قوی‌تر از هر دارویی عمل می‌کند.

 

کاهش ریزش مو با خواص آلبالو

امروز دست در موهایتان کردید و با بیرون کشیدن آن تارهای زیادی همراهش کنده شد! پس باید خودتان را آماده این کنید که ریزش مو داشته باشید یا اینکه با مصرف کردن و استفاده از خواص آلبالو جلوی آن را بگیرید. در صورتی که ریزش مو دلیل ارثی نداشته باشد مصرف کردن مواد مغذی دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی به کاهش ریزش مو کمک می‌کند.

از جمله مواد معدنی و مفید آلبالو که ریزش مو را کاهش می‌دهد وجود آهن فراوان در آن است. آهن از کم خونی جلوگیری می‌کند. زمانی که کم خون باشید، مقدار اکسیژن رسیده به ریشه‌های مو نیز کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب ریزش مو افزایش خواهد داشت.

 

عوارض آلبالو

آلبالو نیز همانند هر میوه دیگر می‌تواند برای بعضی از افراد عوارض جانبی داشته باشد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

  • کسانی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند نباید در مصرف آلبالو افراط داشته باشند. مصرف کردن زیاد این میوه می‌تواند منجر به افزایش مشکلات کلیوی شود. چرا که آلبالو دارای مقدار زیادی پتاسیم است و مصرف کردن مقدار زیاد پتاسیم برای بیماران با مشکلات کلیوی منع شده است.
  • همچنین افرادی که از مشکلات ورم روده رنج می‌برند باید در مصرف کردن آلبالو مراقب باشند. آلبالو ترش دارای مقدار زیادی سلولز است که هضم کردن آن توسط بدن نیاز به زمان زیادی دارد. در صورتی که مقدار سلولز افزایش پیدا کند، ورم معده نیز به تبع آن بیشتر می‌شود.
  • افرادی که معده یا روده‌های کم توان دارند نیز باید آلبالو را به صورت پخته شده میل کنند. اما این هشدار را در نظر داشته باشید که مصرف کردن آلبالو به شکل پخته شده یا کمپوت هیچ وقت خواص مشابه با آلبالو تازه ندارد.
  • استفاده کردن از آلبالو به شکل یک وعده غذایی به هیچ عنوان توصیه نشده است. اگر تصور می‌کنید که خواص آلبالو در لاغر شدن باعث می‌شود شما آن را به شکل یک وعده غذایی مصرف کنید، سخت در اشتباه هستید چرا که آلبالو دارای همه مواد مغذی مورد نیاز بدن شما نیست.
  • آلبالو از جمله ميوه هاي تابستاني است كه نفاخ بوده و در مواردی که تولید نفخ می کنند وارد شیر میشوند و باعث دل درد و نفخ شیرخوار خواهند شد. برای رفع این مشکل می توان پس از مصرف میوه عرق نعناع خورد. البته عرق نعناع باید زمانی خورده شود که ترکیباتی که تولید نفخ می کنند، هنوز وارد شیر نشده باشند.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *