با خواص آب انار بیشتر آشنا شوید

آب انار : چقدر با 27 خواص آب انار آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید؟

انار یکی از میوه‌های درختی است که در دانه‌های غالباً قرمز و گاهی سفید یا رنگ ما بین آن دو حاصل می‌شود. پوست انار اغلب بین سیاه و قرمز است و گاهی به زردی نیز تمایل دارد. این میوه برتر جهانی، در اغلب کشورهای آسیایی وجود دارد و رشد و آن محدود به این کشورها است. آب انار دارای خواص زیاد پزشکی و درمانی است که امروز در جیمیتو به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

تاریخچه انار چیست؟

کمتر کسی است که از انار خوشش نیاید. در میان میوه‌های سرخ‌فام نیز انار سردسته و دارای طرفداران زیادی است. اولین درخت‌های انار در ایران کشت شده است و متعلق به ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد بوده و توسط بازرگانان به مصر برده شده‌اند. در زمان‌های کهن نیز انار دارای اهمیت فراوانی بوده است من جمله استفاده در موارد پزشکی و درمانی که اکنون نیز میان داروسازان و پزشکان رایج است. گستره استفاده از انار به عنوان یک مرهم و درمان طبیعی برای امراض و بیماری‌ها به دیگر بلاد از جمله مصر نیز کشیده شد و در دیوار نوشته‌های مصری آثار زیادی از انار دیده می‌شود. انار با داشتن دانه‌های یاقوتی و سرخ‌فام در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان میوه بهشتی و نمادی از باروری شناخته شده و در اشعار و نوشته‌ها از آن استفاده می‌شود.

 

آب انار، معجزه‌ای برای پوست، مو و سلامتی

خوردن میوه انار برای سلامتی پوست و مو بسیار مهم و تأثیرگذار است. انار از جمله میوه‌هایی است که آب‌گیری از آن، باعث از بین رفتن خواص آن نمی‌شود. به دلیل اینکه پوست انار دارای منابع زیاد آنتی اکسیدان است، در اثر فشرده شدن، این ذخایر آزاد و در آب انار، نفوذ می‌کند که خود باعث افزایش فواید آب انار می‌گردد. آب انار را می‌توان در میزان فایده و تأثیرگذاری، هم رتبه با توت و چای سبز قرار داد.

دانه‌های سفت انار بخشی است که معده برخی از افراد را اذیت می‌کند. بهترین راه جداسازی آن‌ها و تفاله گیری از شربت انار است. هیچ وقت به خاطر دانه‌های سفید رنگ انار، خوردن انار را از وعده‌های غذایی و میوه‌ها حذف نکنید. نوشیدن آب انار، موجب افزایش سرعت جذب مواد مغذی موجود در خون برای بدن می‌گردد. در مقایسه با دیگر میوه‌ها، میوه انار دارای آنتی اکسیدان به شدت بالا و مؤثر است. انار دارای انتی اکسیدانی بیش از ۳ برابر چای سبز و پرتقال است.

آب انار تازه گرفته شده، بدون هیچ افزودنی و مواد اضافی، بدون بسته بندی و در حالت آب‌گیری شده بیشترین ویتامین را در خود دارد. هیچ وقت به آب انار شکر اضافه نکنید، چرا که این شکر باعث نابودی و از بین رفتن برخی از خواص مهم آب انار می‌گردد. سعی کنید آب انار را با همان موزه و طعم خاص بنوشید.

آب انار : چقدر با 27 خواص آب انار آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید؟

ارزش غذایی انار

آب انار و دانه‌های آن دارای خواص بسیار زیادی هستند. از جمله ترکیبات موجود در انار، اسید الاجیک، انتی اکسیدان، پانولیکیک اسید، اسید چرب غیر اشباع امگا ۵ که از جمله مواد لازم برای بازسازی سلول و تکثیر آن‌ها است. همچنین آب انار، دارای ویتامین‌های C، A، E و مواد معدنی به مانند کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن، اسید فولیک، نیاسین، فولات و ریبوفلاوین است.

 

چقدر در مورد خواص آب انار می‌دانید

انار به عنوان یک میوه دارویی طی هزاران سال در مناطق خاورمیانه و اطراف آن مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد. این میوه برای درمان بیماری‌های گوارشی مانند زخم معده و اسهال مناسب بوده است. همچنین خواص آنتی اکسیدانی آن به خاطر وجود ترکیباتی به مانند انتوسیاتین، اسید الاجیک، اسید گالیک و فلاونوئید از بروز بیماری‌های قلبی، ارتروز مفاصل و برخی از سرطان‌های شایع جلوگیری می‌کند.

 

خواص آب انار برای سلامتی قلب

آب انار دارای خواص زیادی برای قلب و همچنین سیستم خون‌رسانی در بدن دارد. انار به واسطه دارا بودن ترکیبات خاص، موجب انعطاف‌پذیری بیشتر شریان‌های قلبی و کاهش التهاب در رگ‌های خونی می‌گردد. انسداد رگ‌های خونی از جمله عواملی است که انسان دچار سکه قلبی می‌شود؛ اما آب انار، با دارا بودن مواد چربی سوز در خود به مقدار زیادی از تجمع چربی در رگ‌ها و انسداد آن‌ها جلوگیری می‌کند. مهم‌ترین عاملی که باعث سکته مغزی در انسان می‌شود، حرکت لخته‌های خونی به سمت شریان‌های مغزی است که با خوردن آب انار، احتمال تشکیل لخته نیز کاهش پیدا می‌کند. همچنین آب انار، توانایی کاهش کلسترول مضر در بدن و افزایش کلسترول‌های مفید را دارد.

آب انار : چقدر با 27 خواص آب انار آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید؟

خواص آب انار برای قند خون

آب انار دارای مقادیر کافی فروکتوز برای شیرینی است اما همانند دیگر میوه‌ها سطح قند خون را افزایش نمی‌دهد و مطالعات نیز نشان داده است افراد مبتلا به دیابت با مصرف آب انار، در طی دو هفته، سطح قند خون بدون تغییر و تقریباً ثابتی را تجربه کرده‌اند.

 

خواص آب انار برای فشارخون

آب انار، به عنوان یک داروی کاهش فشار در افرادی که معمولا فشارخون بالایی دارند، استفاده می‌شود. آب انار، همچنین التهاب درون رگ‌های خونی را به شدت کاهش و به دنبال آب باعث کاهش فشارخون و به تعادل رسیدن آن می‌گردد. آب انار اسپرینی طبیعی است که از لخته شدن خون و تشکیل لخته‌های ناگهانی در رگ‌ها جلوگیری میکند. اگر شما آب انار فراوانی مصرف کنید، در صورت خراش برداشتن جایی از بدن، انعقاد خون به سختی صورت می‌گیرد که نشان از عدم تشکیل لخته است.

 

آب انار و کاهش خطر ابتلا به سرطان

آب انار رادیکال های آزاد درون رگ‌های خونی و سلول های بدن را به طور کامل با استفاده از انتی اکسیدان های ذخیره شده در خود، از بین می‌برد. رادیکال آزاد از جمله عوامل اصلی تشکیل سلول های معیوب و در نهایت سرطان است. با خوردن آب انار، سیستم دفاعی بدن شما نیز قوی‌تر خواهد شد تا با عوامل بیگانه برخورد مؤثرتری داشته باشد. برخی معتقدند که اپوپتوز یا مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی توسط خواص موجود در آب انار، تحریک می‌شود. مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی از بروز اختلالات سلولی ادامه‌دار جلوگیری می‌کند. شما با مصرف یک لیوان آب انار، سرطان پروستات را از خودتان دور می‌کنید. همچنین تحقیقات نشان داده است که مواد موجود در آب انار عوامل بروز سرطان سینه در بانوان به تجزیه و به عوامل بی خطر تبدیل می‌کنند.

آب انار : چقدر با 27 خواص آب انار آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید؟

خواص آب انار برای سیستم گوارشی

انار در درمان اسهال شدید و دیگر مشکلات گوارشی می‌تواند کارساز باشد. به همین منظور، کافی است که آب انار، را با یک قاشق چای‌خوری عسل ترکیب کنید و آن را میل نمایید. آب انار آنزیم هایی که باعث کاهش شدت اسهال می‌شوند را فعال می‌کند. همچنین آب انار از مواردی است که در درمان سوءهاضمه نیز کاربرد دارد.

 

آب انار و افزایش ایمنی بدن

آب انار دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است که به سلول های سفید شما قدرت بیشتری برای مقابله با ویروس ها و باکتری ها می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را قوی‌تر می‌کند. همچنین آب انار، به شدت باعث کاهش باکتری های موجود در دهان و حفره‌های حلقی می‌شود. خواص ضد میکروبی آن از انتقال ویروس ایدز جلوگیری می‌کند. از میان میوه‌ها، تنها انار است که به این میزان و قدرت می‌تواند از انتقال ایدز جلوگیری کند.

 

آب انار و کاهش کم‌خونی

کم‌خونی در اثر کاهش سلول و گلبول های قرمز در خون ایجاد می‌شود. از آنجایی که آب انار، دارای مقادیر زیادی آهن است، کمبود گلبول های قرمز را جبران می‌کند.

آب انار : چقدر با 27 خواص آب انار آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید؟

آب انار و کمک به هضم

آب انار به عملکرد صحیح قلب و کبد کمک میکند. آب انار دارای ترکیباتی است که اشتهای شما را باز می‌کند و می‌تواند در مواردی تشنگی شما را رفع کند؛ بنابراین در تابستان خوردن آب انار توصیه می‌شود. همچنین خوردن آب انار باعث از بین رفتن عفونت‌های دستگاه ادراری می‌گردد. فیبر زیاد در انار به هضم، دفع و حرکات روده کمک می‌کند. از آنجایی که هیچ چربی اشباع شده یا کلسترول در انار وجود ندارد، افرادی که تمایل زیادی به کاهش وزن دارند، می‌توانند از انار استفاده کنند.

 

خواص آب انار برای غضروف سازی

آب انار، به عنوان یک مهار کننده انزیم های آسیب‌رسان به غضروف عمل می کند و از تجزیه غضروف‌ها به هنگام پیری و کهن‌سالی جلوگیری می‌کند. تجزیه غضروف در سنین بالا موجب بیماری‌هایی به مانند ارتروز مفاصل می‌شود. مطالعات نشان داده است که آب انار، به شدت می‌تواند آثار ناشی از تجزیه غضروف‌ها را کاهش دهد. همچنین ترکیبات موجود در آن، از التهاب استخوان جلوگیری می‌کند. مصرف مداوم آب انار، خطر ابتلا به آلزایمر را نیز کاهش می‌دهد و در برخی موارد به اثبات رسیده است که مشکلات جنسی در مردان نیز توسط انار قابل درمان است.

 

خواص آب انار در دوران بارداری

آب انار به عنوان یک ماده مغذی در دوران بارداری می‌تواند مفید و کاملا ضروری باشد. انار دارای ویتامین‌های مختلف، مواد معدنی از جمله اسید فولیک که یکی از عناصر حیاتی قبل از زایمان است. املاح ضد التهابی آب انار باعث کاهش التهاب به دور رگ‌های خونی می‌گردد تا خون‌رسانی به جنین راحت‌تر انجام شود. پتاسیم موجود در انار از گرفتگی رگ‌ها و عضلات به هنگام بارداری نیز جلوگیری می‌کند. اگر انار به صورت مداوم توسط مادر در دوران بارداری مصرف شود، درصد زایمان زودتر از موعد کاهش پیدا می‌کند.

آب انار : چقدر با 27 خواص آب انار آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید؟

آب انار علاوه بر خواصی که برشمردیم دارای خواص بسیار زیادی برای پوست و مو است. شما از انار می‌توانید به عنوان یک درخشان کننده و رطوبت رسان پوستی و به عنوان یک ضد شوره برای سر نیز استفاده کنید. امیدواریم در مباحث بعدی به این قسمت از خواص انار و آب انار نیز بپردازیم. نظرات و تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *