خواص کدو سبز را بیشتر بشناسید

کدو سبز : با 11 خاصیت این سبزی و عوارض آن بر بدن بیشتر آشنا شوید

کدو سبز از دسته سبزی‌ها است و خواص مشابهی با آن‌ها دارد. کدو سبز که بیشتر به عنوان کدو شناخته می‌شود در بیشتر نقاط ایران پایه و اساس بسیاری از غذاهای سنتی است. کدو سبز علاوه بر مزه خوشمزه‌ای که به غذا می‌دهد دارای خواص زیاد برای سلامت عمومی، سلامت پوست و مو است. با ما در جیمیتو همراه شوید تا خواص کدو سبز را بیشتر بشناسید.

 

دوست داشتید که آب بخورید و خواص سلامتی ۱۰ برابر بیشتر نسبت به آب دریافت کنید؟ اگر چه به نظر ناممکن می‌رسد اما خوردن کدو سبز همین خاصیت را دارد. به همین دلیل است که امروز بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

کدو سبز

کدو سبز (zucchini) میوه گیاهی است که اگر اجازه رشد به آن داده شود می‌تواند تا حدود یک متر هم بزرگ شود؛ اما معمولاً در اندازه‌های کوچک‌تر برداشت می‌شود. کدو سبز را می‌توان در دسته کدو حلوایی طبقه‌بندی کرد که سابق بر این در جیمیتو به آن پرداخته بوده‌ایم. کدو دارای انواع مختلفی می‌تواند باشد. کدو سبز می‌تواند سبز تیره یا روشن باشد.

 

نکات خرید کدو

در خرید کدو می‌بایست نکات جزئی را رعایت کرد، برای خرید کدو آن دسته از کدو سبزها را انتخاب کنید که وزن بیشتر و همچنین رنگ روشن‌تری داشته باشند. پوست آن‌ها نباید زیاد سفت باشد چرا که سفتی پوست کدو نشان از رسیدگی زیاد آن است که آن‌چنان مطلوب نیست. همچنین سعی کنید کدویی با اندازه متوسط خریداری کنید. سوراخ بودن کدو نشان از خراب بودن آن است. کدو باید به صورت نشسته و در پلاستیک در یخچال نگهداری شود.

کدو سبز

ارزش غذایی کدو

کدو سبز دارای ارزش غذایی فراوانی است. به طور کلی در ۱۰۰ گرم از کدو شما مواد مغذی به شرح زیر خواهید داشت:

 • انرژی ۱۲ کیلوکالری
 • چربی کل ۰٫۳ گرم – چربی اشباع ۰٫۱ گرم – چربی چنداشباع‌نشده ۰٫۱ گرم – چربی تک‌اشباع‌نشده ۰ گرم – چربی ترانس ۰ گرم.
 • کلسترول ۰ گرم
 • سدیم ۸ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۲۶۱ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات ۴٫۱ گرم – فیبر غذایی ۱ گرم و قند ۲٫۵ گرم
 • پروتئین ۱٫۲ گرم
 • ویتامین آ ۲۰۰ واحد
 • کلسیم ۱۲ میلی‌گرم
 • ویتامین دی ۰ واحد
 • ویتامین ب ۱۲ ۰ میلی‌گرم
 • ویتامین ث ۱۷٫۹ میلی‌گرم
 • آهن ۰٫۴ میلی‌گرم
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۲ میلی‌گرم
 • منیزیم ۱۸ میلی‌گرم

با توجه به وجود مواد معدنی و ویتامین‌های متعدد در کدو مسلماً خواص سلامتی فراوانی در کدو وجود دارد که می‌توان به آن پرداخت.

 

خواص کدو سبز

کدو سبز دارای خواص متعددی برای سلامتی عمومی، پوست و مو است که در ادامه به صورت دسته‌بندی شده به آن خواهیم پرداخت. مقاله خودمان در مورد خواص کدو سبز را با خواص عمومی سلامتی کدو شروع می‌کنیم.

 

کاهش وزن 

همان‌طور که ارزش غذایی کدو سبز مشاهده کردید آن سبزی دارای مقادیر کمی نشاسته است. وجود کم نشاسته به معنی کربوهیدرات قندی کم و فیبر زیاد است. به همین دلیل است که شما با خوردن کدو احساس سیری بیشتر می‌کنید و از خوردن دست می‌کشید. همان کاری که برای کاهش وزن بدون فعالیت شدید بدنی به آن نیاز دارید.

کدو سبز دارای محتوای آب زیادی است که می‌تواند بدن شما را تا مدت‌های زیادی هیدراته نگه دارد. این سبزی از جمله سبزی‌هایی است که شاخص گلایسمی پایینی دارد. مصرف میوه و سبزی‌هایی به مانند کدو رابطه مستقیمی با کاهش وزن دارد. وجود فیبر و افزایش شاخص گلایسمی احتمال بروز چاقی در اثر جذب مواد چرب را کاهش می‌دهد و به واسطه نیاز به جویدن زیاد غذاهای پر از فیبر شما نخواهید توانست در مدت کم، کالری زیادی به یک‌باره وارد بدن خود کنید.

کدو سبز

بهبود سلامت قلب

تا به حال از رژیم خوراکی دش (DASH) چیزی شنیده‌اید؟ این رژیم غذایی الگوی خوراکی است که از سوی موسسه ملی قلب، ریه و خون امریکا برای جلوگیری و مهار فشار خون بالا توسعه داده شده است. برنامه خوراکی دش سرشار از میوه، سبزی‌ها، غلات کامل و خوراکی‌های شیری کم چرب، دارای گوشت، ماهی، آجیل و حبوبات و دارای کمی خوراکی و نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر، گوشت قرمز و چربی‌های افزوده است. کدو سبز نیز یکی از اجزای تشکیل دهنده رژیم غذایی دش است.

کدو سبز بدون کلسترول، سدیم و چربی می‌توانید به برقراری تعادل کربوهیدراتی کمک کند و سلامت قلب را بهبود ببخشد. دلیل دیگری که باعث می‌شود کدو سبز بتواند سلامت قلب را بهبود ببخشد وجود فیبر است که خطر بروز مشکلات عروقی را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. از جمله این بیماری‌ها سکته مغزی، فشار خون و سایر بیماری‌های قلبی است.

همچنین کدو غنی از فولات است. افزایش فولات در بدن رابطه معکوسی با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دارد. واقعیت دیگر در مورد کدو سبز، وجود مواد مغذی دیگر به مانند پتاسیم، منیزیم است که احتمال بروز بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که عدم وجود این دو ماده به مقدار مناسب موجب بروز نارسایی قلبی می‌شود.

یکی دیگر از مواد مغذی مهم در کدو ویتامین ب است. تحقیقات نشان داده است که بیماران قلبی اغلب دچار کمبود ویتامین ب نیز هستند. از این رو احتمال داده می‌شود که مصرف ویتامین ب در مواد غذایی به مانند کدو می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. همچنین کمبود ریبوفلاوین یا ویتامین ب موجب بروز مشکلات در جنین نیز می‌تواند بشود.

 

بهبود سلامت بینایی

اگر مطالب ما در مورد خواص میوه‌ها و سبزی‌ها را خوانده باشید حتماً می‌دانید که کدو سبز نیز دارای دو آنتی اکسیدان مؤثر به نام‌های زاکسانتین و لوتئین است. این دو آنتی اکسیدان به صورت اختصاصی در شبکیه و سلامت بینایی دخالت دارند و کاهش هر کدام از آن‌ها موجب بروز مشکلاتی به مانند دژنراسیون ماکولا می‌شود که رابطه مستقیمی با افزایش سن دارد.

بروز بیماری‌هایی به مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا هیچ علائم هشداری ندارند و فرد می‌بایست قبل از پیری رژیم غذایی خود را به گونه‌ای انتخاب کند که چشم از بروز مشکلات رادیکال آزاد در امان باشد. کدو سبز منبع خوبی برای ویتامین آ است که می‌تواند در بهبود سلامت بینایی مؤثر باشد. انجمن چشم پزشکی امریکا اعلام کرده است که رژیم غذایی مناسب می‌تواند سلامت چشم را به میزان زیادی بهبود ببخشد که کدو نیز می‌تواند جزئی از همان رژیم غذایی باشد.

کدو سبز

کدو دشمن دیابت

متأسفانه کمتر خانواده‌ای بدون مشکل دیابت می‌توان پیدا کرد؛ اما می‌توان گفت که روی دیگر سکه این است که می‌توان با رژیم غذایی مناسب به میزان زیادی دیابت را کنترل کرد. از جمله مواد غذایی در کنترل دیابت کدو سبز است. غذاهای بدون نشاسته به مانند کدو می‌تواند اشتهای شما را کور کرده و از بروز دیابت جلوگیری کند. فیبر موجود در کدو سبز جذب گلوکز در بدن را به واسطه شاخص گلایسمی پایین به تأخیر می‌اندازد. این تأخیر برای بیماران دیابتی به منزله کنترل دیابت است. مطالعات همچنین نشان داده است که در افراد سالم نیز مصرف فیبر موجب کاهش احتمال بروز دیابت می‌شود.

همچنین مصرف فیبر کافی از جمله عواملی است که بروز سندرم متابولیک را به شدت کاهش می‌دهد. اصلی‌ترین دلیل بروز این سندرم افزایش قند خون و چربی دور شکمی است که کدو سبز می‌تواند در هر دو مورد دخالت داشته باشد.

 

کاهش کلسترول

کدو سبز از جمله سبزی‌هایی است که هیچ کلسترولی در آن وجود ندارد؛ بنابراین اگر رژیم بدون چربی پیش گرفته‌اید می‌توانید از کدو سبز در برنامه غذایی خود استفاده کنید و کلسترول مضر بدن را به میزان زیادی کاهش دهید.

 

درمان آسم

مطالعات محققان ایرانی نشان داده است که وجود ویتامین ث در کدو سبز موجب بهبود در درمان اسم شده است. همچنین خواص ضدالتهابی کدو سبز در درمان اسم بی‌تأثیر نیست. علاوه بر ویتامین ث و خواص ضدالتهابی آن، مس نیز در کدو وجود دارد که در درمان اسم نقش اساسی ایفا می‌کند. همان‌طور که کدو سبز کمک درمان اسم است می‌تواند موجب بهبود برونشیت و بهبود سرماخوردگی به واسطه داشتن ویتامین ث نیز باشد.

کدو سبز

کاهش احتمال سرطان کولون

دوباره فیبر و دوباره خواص معجزه‌آسای آن. وجود فیبر در کدو سبز از جمله دلایلی است که بهبود درمان سرطان کولون را به میزان زیادی بهبود می‌بخشد. فواید فیبر بیش از تصور است برای مثال می‌تواند آب را در مدفوع نگه دارد و جریان آن در روده را به میزان زیادی بهبود ببخشد که از یبوست جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که کدو سبز در درمان سرطان کولون مؤثر است.

مصرف ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر در روز می‌تواند سلامتی روده و همچنین غشاء مخاطی آن را به میزان زیادی بهبود ببخشد. بر اساس همین موضوع است که مصرف کدو سبز عملکرد طبیعی روده را تضمین می‌کند.

 

سایر خواص کدو سبز

کدو سبز خواص سلامتی فراوانی به جز موارد گفته شده دارد که در ادامه به صورت موردی به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بهبود هضم غذا در روده
 • کاهش فشار خون بالا
 • کاهش روند پیری
 • بهبود سلامت دندان و استخوان
 • تنظیم تعادل تیروئید
 • بهبود عملکرد آدرنالین
 • بارداری سالم‌تر
 • مفید برای کودکان
 • کاهش احتمال بروز نقرس
 • افزایش سلامت پروستات در مردان
 • بهبود عملکرد مغز

کدو سبز

فواید کدو برای پوست و مو

کدو به واسطه داشتن ویتامین و مواد مغذی دارای خواص متعددی برای پوست است از جمله:

 

کمک به تشکیل کلاژن

همان‌طور که اشاره شد کدو سبز دارای ریبوفلاوین است و ریبوفلاوین ماده‌ای مؤثر در رشد و توسعه کلاژن در پوست انسان هست. همچنین کدو با دارا بودن آب فراوان در گوشت خود موجب بهبود آب‌رسانی به پوست می‌شود که سلامت پوست را به دنبال دارد.

ویتامین ث در بازی سلامت بدن و پوست مهره اصلی است که موجب حفظ سلامتی مفاصل، غضروف‌ها، رگ و پوست می‌شود. همچنین از بروز آسیب‌های سلولی به میزان زیادی جلوگیری می‌کند. علاوه بر کلاژن، ویتامین ث تولید الاستین را به عنوان دیگر ماده کمک کننده به سلامت پوست افزایش می‌دهد که برای محافظت از آن لازم و ضروری است.

به غیر از ویتامین ث چند ماده دیگر به مانند پتاسیم، زاکسانتین و فولات نیز در کدو وجود دارد که رشد کلاژن را بهبود می‌بخشد. پوست شما به واسطه داشتن کلاژن و ویتامین ث کافی، از پیری زودرس به میزان زیادی محفوظ خواهد ماند.

 

خاصیت مرطوب کنندگی 

دلیل دیگری که کدو برای پوست می‌تواند مفید باشد خاصیت مرطوب کنندگی آن است. لوتئین موجود در کدو علاوه بر چشم در پوست نیز التهاب‌های سطحی را کاهش می‌دهد. لوتئین در پوست به واسطه دفع رادیکال‌های آزاد خاصیت مرطوب کنندگی را به وجود می‌آورد. پوست مرطوب معمولاً دیرتر از پوست خشک، دچار پیری می‌شود. منظورمان از پیری، چروک‌های دوران کهن‌سالی است.

همچنین کدو سبز دارای ۹۵ درصد آب است. حتی اگر لوتئین هم در کدو وجود نداشت، ۹۵ درصد آب توسط سلول‌های بدن جذب می‌شود و موجب افزایش سطح رطوبت سلول‌های پوستی می‌شود. از این رو اهمیت مصرف ۸ تا ۱۰ لیتر آب را می‌توانید درک کنید.

کدو سبز

افزایش رشد مو

کدو سبز در رشد مو نیز مؤثر است. ویتامین C موجود در کدو موهای خشک و شکسته را درمان می‌کند و همچنین موجب تقویت رشته‌های مو و افزایش مقاومت آن‌ها در برابر تنش‌های محیطی می‌شود. کمبود ویتامین ث فولیکول مو را تخریب می‌کند و در نهایت رشد آن را کاهش می‌دهد؛ اما با خوردن سبزی‌ها و میوه‌های دارای ویتامین ث به مانند کدو به میزان زیادی می‌توانید از بروز آن جلوگیری کنید.

 

 عوارض مصرف کدو سبز

کدو سبز یا هر ماده دیگری می‌تواند عوارضی داشته باشد. عوارض جانبی مصرف کدو سبز عبارت‌اند از:

 • مشکلات گوارشی
 • آلرژی
 • آلزایمر – مصرف آهن زیادی در مواد غذایی می‌تواند موجب افزایش احتمال بروز آلزایمر شود
 • افزایش سطح بتاکاروتن – اگر مصرف بتاکاروتن برای شما مضر تشخیص داده شده است از مصرف زیاد کدو سبز خودداری کنید.

کدو سبز

آنچه که مشاهده و مطالعه کردید به عنوان بخشی از خواص کدو سبز بود. با مصرف این سبزی به سلامتی خود و خانواده‌تان کمک کنید. سالم و تندرست باشید.

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *