خواص سویا را بهتر بشناسید

خواص سویا

سویا تا چند سال پیش در ایران به اندازه امروز شناخته شده نبود و فقط در برخی از موارد به عنوان دانه‌ای برای روغن‌گیری مورد استفاده قرار می‌گرفت. با گذشت زمان و افزایش آگاهی عموم نسبت به ارزش غذایی سویا، استفاده از این دانه پر مغذی نیز بیش از قبل رشد پیدا کرد. امروز در جیمیتو همراه شما خواهیم بود تا خواص سویا را بهتر بشناسیم.

 

سویا

سویا از جمله بقولات است. دانه سویا غذای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تأمین می‌کند و در تهیه برخی از مواد شیمیایی نیز کاربرد دارد. روغن سویا یکی از اصلی‌ترین فراورده‌های حاصل شده از دانه آن است که در صنایع غذایی و شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن سویا دارای مقادیر زیادی اسید لینولئیک است و به همین دلیل نمی‌توان آن را به عنوان روغن سرخ‌کردنی استفاده کرد.

سویا از لحاظ دارا بودن اسید آمینه‌های ضروری نسبت به دانه کنجد که سابق بر این آن را بررسی کرده‌ایم، فقیر است اما از لحاظ اسید آمینه ضروری لیزین که در گوشت و پروتئین گیاهی وجود دارد، غنی و پرمحتوا است. روغن سـویا دارای ۴۹ درصد لینولئیک اسید و ۲۵ درصد اسید اولئیک است. میزان پروتئین موجود در دانه سویا از همه دانه‌های روغنی دیگر بیشتر است. در ادامه به خواص سویا اشاره خواهیم کرد اما قبل از آن برای مقایسه به ارقام زیر دقت کنید:

پروتئین موجود در

 • سویا ۱۰ تا ۵۰ درصد
 • کلزا ۱۸ تا ۲۵ درصد
 • آفتابگردان ۲۵ تا ۵۰ درصد
 • گلرنگ ۴۰ تا ۵۰ درصد
 • کنجد ۲۱ تا ۴۵ درصد
 • و بادام‌زمینی ۲۵ تا ۳۵ درصد

است. با وجود اینکه پروتئین سویا از دیگر دانه‌های گیاهی بیشتر است اما روغن آن کمتر از آن‌ها است. وجود پروتئین زیاد سبب شده است که کنجاله روغن‌کشی شده آن برای انسان مفید باشد.

سویا

ارزش غذایی فرآورده‌های سویا

آرد سویا همانند روغن آن دارای پروتئین و کربوهیدرات است و از خرد شدن دانه‌های سویا به می‌آید. مواد مغذی موجود در یک لیوان از آرد سویا بدون روغن که ۸۸ گرم است عبارت‌اند از:

 • کالری ۲۹۰
 • کربوهیدرات ۳۴ گرم
 • پروتئین ۴۱ گرم
 • کلسیم ۲۱۲ میلی‌گرم
 • چربی ۱ گرم
 • فسفر ۵۹۳ میلی‌گرم
 • آهن ۸۱ میلی‌گرم
 • سدیم ۱۸ میلی‌گرم
 • تیامین ۰٫۶۱ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۲۰۹۷ میلی‌گرم
 • ریبوفلاوین ۰٫۲۲ میلی‌گرم
 • الیاف غذایی ۲ گرم
 • نیاسین ۲٫۳ میلی‌گرم

همچنین از دیگر فراورده‌های سویا می‌توان به پروتئین گیاهی به دست آمده از دانه‌ها که محصول جانبی از روغن‌گیری سـویا است و شیر سویا در کنار توفو که فراورده‌ای نرم، سفیدرنگ به مانند پنیر است اشاره کرد که به مانند خود دانه سویا غنی از پروتئین و مواد مغذی هستند.

بر همین اساس مصرف سویا توسط انسان به همراه خواص سلامتی فراوانی است که در ادامه آن را به صورت دسته‌بندی شده در گروه خواص سویا برای پوست، مو و بدن مطالعه و مشاهده خواهید کرد. ابتدا خواص سویا برای پوست را بررسی می‌کنیم.

 

خواص سویا برای پوست

پوست انسان به عنوان اولین و مهم‌ترین ارگان در مقابل عوامل بیرونی باید همیشه در سطح سلامت خوبی باشد از جمله مواد غذایی که می‌تواند سلامتی پوست را تأمین کند، سویا است.

خواص سویا

رطوبت رسان طبیعی پوست

زمانی که به دنبال سلامتی پوست هستید باید آن را مرطوب نگه دارید. سـویا به مانند یک مرطوب کننده شیمیایی از خشک شدن پوست و همچنین ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند. سـویا دانه‌ای شگفت‌انگیز است که فراورده‌های آن به مانند روغن سـویا می‌تواند سطح چربی پوست شما را در صورتی که پوست چربی دارید تنظیم کند و به شما پوستی بدون آکنه تقدیم کند.

 

جوان کننده پوست

سویا را به عنوان معجزه جوانی پوست بشناسید چرا که مصرف سویا می‌تواند از بروز عوامل شایع پیری پوست به مانند تغییر رنگ، چین و چروک، لک‌های سیاه، خطوط صورت و غیره جلوگیری کند. بدن ما با گذشت سن تولید هورمونی نامنظمی پیدا می‌کند و ترشح نامنظم هورمونی به مانند استروژن می‌تواند الاستیته پوست را کاهش دهد. فیتواستروژن های موجود در سـویا می‌تواند کاهش هورمون استروژن در بدن را به میزان زیادی جبران کند تا چین و چروک و همچنین شکستگی‌های پوست شما در اثر گذشت زمان کاهش یابد.

 

غنی از ویتامین E

سویا دارای ویتامین E است. ویتامین ای یکی از مهم‌ترین مواد مغذی لازم برای جایگزینی سلول‌های مرده پوست است که موجب تسریع روند تولید سلول‌های جدید می‌شود. وجود ویتامین ای کافی در بدن به شما ظاهری جوان و شاداب‌تر می‌دهد. به همین دلیل می‌توانید سـویا را جایگزین وسایل آرایشی شیمیایی روی میز آرایش خودتان کنید. برای مثال، سـویا آرد شده را با آب مخلوط کنید و خمیر به دست آمده روی صورت خود استعمال کنید. برای رطوبت رسانی پوست آن را به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. توصیه شده است این کار را برای گرفتن نتیجه بهتر ۳ بار در هفته تکرار کنید.

خواص سویا

کاهش شکنندگی ناخن

اگر ناخن‌های شما به علت مصرف نکردن کلسیم و مواد معدنی مناسب شکنندگی زیادی پیدا کرده است به شما توصیه می‌کنیم که در رژیم غذایی خود سـویا را وارد کنید. پس از مصرف شش ماه به صورت مداوم شاهد خواهید بود که مقاومت ناخن‌هایتان به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

همچنین علاوه بر استحکام، درخشش آن نیز بهبود پیدا می‌کند. سـویا به عنوان رطوبت رسان و همچنین عامل ضد قارچی شناخته می‌شود. برای استفاده از خاصیت ضد قارچی فقط کافی است که انگشتان خود را در سس سـویا بشورید تا رشد قارچ‌ها کاهش پیدا کند.

 

خواص سلامتی سویا برای مو

اکثر خانم‌ها از اینکه دارای موهای درخشان نیستند شکایت می‌کنند و برای درمان آن از شوینده و واکس‌های موی شیمیایی استفاده می‌کنند که در کنار افزایش درخشندگی معمولاً دارای اثرات و عوارض جانبی نیز هستند. به عنوان یک پیشنهاد بدون عارضه به شما مصرف سـویا را توصیه می‌کنیم تا به واسطه خوردن آن یا استعمال آن به صورت روغن و ماسک روی موهایتان درخشندگی، صافی، نرمی و همچنین استحکام تارهای مویی خودتان را افزایش دهید.

نکته‌ای که در مورد روش‌های طبیعی درمان و افزایش سلامتی مو و پوست باید در نظر داشته باشید طول دوره درمان طولانی آن است. معمولاً برای نتیجه گرفتن از مصرف سویا به منظور افزایش درخشندگی مو، سه تا شش ماه باید صبر کنید. پس برای افزایش درخشندگی موهایتان در میهمانی آخر هفته لازم است از مواد آرایشی و بهداشتی پایه طبیعی استفاده کنید.

خواص سویا

خواص سلامتی سویا برای بدن

در ادامه شاهد بررسی برخی از خواص سویا بر بدن خواهیم بود. البته باید توجه داشت که خواص سویا به این موارد محدود نمی‌شود. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

غنی از امگا ۳

روغن سویا به مانند جلبک و ماهی‌های چرب دارای مقادیر زیادی اسید چرب امگا ۳ است که می‌تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد. اسید چرب امگا ۳ دارای انواع گوناگونی است که دو نوع از آن در ماهی‌ها و یک نوع فقط در گیاهان وجود دارد و سـویا غنی از اسید چرب امگا ۳ گیاهی است. از ترکیب سـویا و ماهی می‌توانی ترکیب غذایی برسید که دارای اسید چرب امگا ۳ کامل است.

 

غنی از فیتیک اسید

هگزوفسفات اینوزیتول ترکیبی آلی است که در بسیاری از مواد غذایی گیاهی یافت می‌شود از جمله در ذرت، گندم، برنج، سـویا و به مقدار زیاد در غلات و بقولات. این ترکیب فیتوکمیکالی عامل مهم در مبارزه با بیماری‌های مهمی به مانند سرطان، التهاب‌های مزمن، تومورهای مختلف و همچنین دیابت است.

 

جلوگیری از افت شنوایی

یکی از خواص سویا این است که غنی از مواد مغذی آهن و روی است. وجود این دو ماده مغذی عامل مهمی در انعطاف‌پذیری مویرگ‌ها، استقامت گلبول‌های قرمز و همچنین رسیدن خون بیشتر به قسمت گوش می‌شود. از جمله دلایلی که افراد دچار کم شنوایی می‌شوند کاهش میزان خون‌رسانی به گوش به علت بسته شدن مویرگ‌های گوش است. لذا با خوردن سویا در دوران کهن‌سالی به میزان زیادی از بروز مشکلات شنوایی جلوگیری کنید.

خواص سویا

بهبود سطح کلسترول خون

مصرف طولانی مدت سـویا می‌تواند سطح کلسترول خون را به میزان زیادی بهبود ببخشد. شیر و روغن سویا، چربی اشباع نشده به همراه کلسترول ۰ دارد. اسیدهای چرب تک غیراشباع و چند غیراشباعی مانع افزایش کلسترول خون شما می‌شوند. در خون دو نوع کلسترول وجود دارد، کلسترول مفید و کلسترول مضر که با کاهش یکی دیگری افزایش پیدا می‌کند. لذا اگر دوست دارید چربی خون که همان کلسترول است در آزمایش‌های خونتان کمتر شود، بهتر از روغن سویا در غذاهای خودتان استفاده کنید. دقت داشته باشید که روغن سـویا سرخ‌کردنی وجود ندارد.

 

عروقی قوی

یکی از خواص سویا این است که حاوی آنتی اکسیدان به صورت‌های مختلف است. از جمله ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در سویا اسید چرب امگا ۳ و ۶ است که عروق خونی شما را در برابر بروز آسیب‌های جدی که باعث خونریزی و ضایعه داخلی می‌شود مصون نگه می‌دارد. وجود آنتی اکسیدان کافی در خون شما، عاملی است که از بروز گرفتگی عروق توسط واکنش‌های اکسیداتیو رادیکال‌های آزاد با کلسترول و انسداد آن‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین انعطاف‌پذیری کافی در عروق و نبود گرفتگی در جداره آن‌ها از جمله مهم‌ترین دلایل کاهش فشارخون و احتمال بروز سکته‌های قلبی و مغزی است.

 

کاهش وزن

شیر سویا که از جمله محصولات جانبی سویا است، قند کمتری نسبت به دیگر شیرها دارد. شیر سویا حاوی ۸۰ کالری است. اسیدهای چرب غیراشباع در این شیر می‌تواند روده را از جذب چربی‌های مضر در افزایش وزن حفظ کند. به همین دلیل است که معمولاً کسانی که دوست دارند وزن خودشان را کم کنند از شیر سـویا به جای شیر معمولی استفاده می‌کنند.

خواص سویا

کاهش دهنده سرطان پروستات

یکی از خواص سویا این است که منبع غنی از فیتواستروژن است. این ماده طبیعی که در گیاهان وجود دارد باعث جلوگیری از تولید هورمون تستسترون در مردان می‌شود. کاهش تستسترون در مردان مسن از جمله دلایل پیشگیری از بیماری سرطان پروستات است. لذا اگر مسن هستید از شیر یا روغن سـویا در مواد غذایی خود استفاده کنید تا از بروز سرطان پروستات در امان باشید.

 

کاهش سندرم‌های یائسگی

با بروز یائسگی در زنان تولید استروژن به عنوان هورمونی زنانه کاهش و متوقف می‌شود. این کاهش ناگهانی استروژن موجب بروز مشکلات و عوارض جانبی در زنان یائسه می‌شود. از جمله مشکلات سلامتی به مانند بیماری قلبی، دیابت و چاقی است. همچنین مشکلات روانی به مانند افسردگی، نوسانات خلقی، بی‌خوابی و سایر اختلالات روان‌شناختی در زنان بروز می‌کند. فیتواستروژن در سـویا عاملی است که زنان را در برابر کاهش ترشح استروژن در امان نگه می‌داد و مصرف منظم آن از بروز سندرم بعد از یائسگی جلوگیری می‌کند.

 

کاهش احتمال پوکی استخوان

زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان هستند. این بیماری در اثر کاهش جذب کلسیم در بدن و همچنین افزایش سن به وجود می‌آید. محتوای فیتواستروژن جذب کلسیم در زنان و مردان را توسط استخوان‌ها بهبود می‌بخشد و می‌تواند عاملی باشد که تراکم استخوانی بهبود پیدا کند. همچنین شیر سویا دارای ویتامین D است که جذب کلسیم را به میزان زیادی بهبود می‌بخشد.

خواص سویا

غذای مناسب کودک

مصرف سـویا به صورت شیر برای کودکان نیز توصیه شده است. شیر سویا می‌تواند نقشی به مانند شیر گاو برای نوزادان داشته باشد.

 

کاهش سرطان سینه

یکی از خواص سویا این است که باعث کاهش خطر بروز سرطان سینه در زنان می‌شود. تحقیقات نشان داده است که زنان مصرف‌کننده سویا احتمال کمتری برای ابتلا به بیماری سرطان پستان دارند.

 

بهبود سلامتی سیستم ایمنی

با خوردن سـویا سیستم ایمنی بدن شما بهبود پیدا می‌کند و آسیب‌پذیری بدن به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

خواص سویا

سایر خواص سلامتی سویا

همچنین سـویا دارای خواص دیگری است که به صورت موردی به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • افزایش قدرت مغز
 • تقویت بافت‌های اندام‌های داخلی
 • بهبود سطح انرژی
 • کاهش واکنش‌های اکسیداتیو
 • کاهش چربی خون
 • کاهش فشارخون بالا
 • بهبود درمان دیابت نوع ۲
 • دندان و استخوان قوی
 • خاصیت التیام بخشی
 • خاصیت آنتی اکسیدانی
 • خاصیت ضدالتهابی
 • کاهش استرس و افسردگی
 • کاهش بروز میگرن

 

مضرات مصرف سویا

در مورد مصرف سـویا می‌بایست جانب احتیاط را رعایت کنید چرا که در یک جستجوی ساده با عوارض زیاد سـویا مواجه می‌شوید که از جمله آن‌ها می‌توان به:

 • قاعدگی سخت
 • اختلال در غدد درون‌ریز
 • کاهش میل جنسی
 •  مشکلات کلیوی
 • مشکلات لوزالمعده
 • کاهش جذب مواد مغذی
 • کم‌کاری تیروئید
 • ناراحتی‌های گوارشی
 • اسم

خواص سویا

امیدوار هستیم این مقاله بتواند کمکتان کند در مورد خواص سویا و مصرف و مشتقات آن به‌خوبی تصمیم‌گیری کنید. هیچ‌یک از این عوارض جانبی نفی‌کننده فواید سـویا نیستند. ولی آگاهی از آنچه می‌خورید و نحوه‌ی تأثیر آن بر شما از اهمیت بالایی برخوردار است. پیروی کورکورانه از تبلیغات ممکن است به سلامتی‌تان آسیب برساند.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

2 Comments

 1. سلام
  تازه باسایت خوبتان آشنا شدم ، سپاس از کلیه دست اندرکاران ، امیدوارم کارهای باارزشتان مورد رضایت خدا وند و مفید فایده بندگان خدا قرار گیرد انشاالله
  آیا اجازه میدهید ازموضوعات جهت استفاده خود ودیگران کپی برداری کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *