خواص انار چیست؟

خواص انار

خواص انار را بیش از هر جای دیگری روی تابلوهای تبلیغاتی آبمیوه فروشی‌ها مطالعه کردید. بیشتر آنچه که در مورد خواص انار مطالعه کردید، حقیقت است و مابقی بر اساس مشاهدات و تجربه طب سنتی به دست آمده است. امروز با شما در جیمیتو خواهیم بود تا به خواص انار به دور از هر گونه جانب‌داری و با استناد به اطلاعات علمی و پزشکی نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم.

 

مواد مغذی انار

برای درک درست خواص انار باید نگاهی به ارزش غذایی این میوه پاییزی داشته باشیم. هر چند ارزش غذایی انار به منطقه عمل آوری شده و همچنین عوامل محیطی دیگر وابسته است اما خواص انار در بیشتر انواع انارها یکسان است. در صد گرم از دانه‌های انار شاهد وجود مواد مغذی به شرح زیر هستید:

 • انرژی کالری ۸۳ کیلوکالری
 • کربوهیدرات ۷۰ گرم
 • پروتئین ۶۷ گرم
 • چربی ۱۷ گرم
 • آب ۹۳ گرم
 • فیبر ۰۰ گرم
 • قند ۶۷ گرم
 • کلسترول ۰۰ میلی‌گرم

همچنین در ادامه ویتامین‌های تشکیل دهنده ۱۰۰ گرم از خواص انار را مشاهده می‌کنید:

 • ویتامین A 00 میکروگرم
 • ویتامین D 00 میکروگرم
 • ویتامین E 60 میلی‌گرم
 • ویتامین K 40 میکروگرم
 • ویتامین C 20 میلی‌گرم
 • تیامین B1 0.07 میلی‌گرم
 • ریبوفلاوین B2 0.05 میلی‌گرم
 • نیاسین B3 0.29 میلی‌گرم
 • کولین B4 7.60 میلی‌گرم
 • پانتوتنیک اسید B5 0.38 میلی‌گرم
 • ویتامین B6 08 میلی‌گرم
 • فولات B9 38.00 میکروگرم
 • ویتامین B12 00 میلی‌گرم

در این میان نباید از مواد معدنی و خواص انار وابسته به آن غافل شویم. در ۱۰۰ گرم از انار مواد معدنی به مقدار زیر وجود دارند:

 • کلسیم ۰۰ میلی‌گرم
 • آهن ۳۰ میلی‌گرم
 • منیزیم ۰۰ میلی‌گرم
 • فسفر ۰۰ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۰۰ میلی‌گرم
 • سدیم ۰۰ میلی‌گرم
 • روی ۳۵ میلی‌گرم
 • مس ۱۶ میلی‌گرم
 • منگنز ۱۲ میلی‌گرم
 • سلنیم ۵۰ میکروگرم

حال با توجه به اینکه ارزش غذایی انار را متوجه شدیم، به سراغ بیان فواید انار خواهیم رفت.

 

خواص انار در کاهش ناتوانی جنسی

یکی از مهم‌ترین خواص انار در این است که می‌تواند ناتوانی جنسی در مردان را کاهش دهد. علت اصلی ناتوانی جنسی در مردان عدم نعوظ کافی به هنگام رابطه جنسی و همچنین کاهش تحریک پذیری آن‌ها است. بر اساس مطالعات علمی انجام شده بر روی خواص انار، محققان متوجه شدند که با استفاده از خواص انار می‌تواند جریان خون در آلت تناسلی مردان را افزایش داد.

افزایش یافتن جریان خود در آلت مردانه به معنی افزایش مدت زمان نعوظ و همچنین بهبود تحریک پذیری است. علت اصلی بروز خواص انار وجود انواع آنتی اکسیدان های مختلف در آن است که به عروق اجازه می دهند با سرعت بیشتری خون را به اعضای بدن از جمله اندام تناسلی برسانند.

در این میان نباید فراموش کرد که خواص انار در جلوگیری از گرفتگی عروق هم بی‌تأثیر نیست. لذا اگر می‌خواهید زندگی زناشویی گرم‌تری داشته باشید بهتر است که فواید انار را همیشه به یاد داشته باشید و از آن بهره ببرید.

 

انار و کاهش التهاب

در هر دانه از انار، شما شاهد وجود انواع آنتی اکسیدان‌ها از جمله پلی فنول‌ها هستید. این مواد شیمیایی که همه آن را به عنوان آنتی اکسیدان قوی می‌شناسند در بدن نقش حیاتی بر عهده دارد. مصرف کردن انار به صورت آب انار نیز از مقدار و خاصیت این آنتی اکسیدان‌ها نه تنها نمی‌کاهد بلکه بر غلظت آن‌ها می‌افزاید.

میزان آنتی اکسیدان موجود در آب انار به نسبت دیگر آب‌میوه‌ها بسیار بیشتر است و می‌توان گفت که فواید انار به صورت آب‌میوه گرفته شده در برابر دیگر میوه‌ها قابل مقایسه نیست.

برای مقایسه بهتر باید گفت که خواص انار در میزان دارا بودن آنتی اکسیدان‌ها تقریباً سه برابر چای سبز که نوشیدنی غنی از آنتی اکسیدان شناخته می شود، است. آنتی اکسیدان‌ها در آب انار به بدن شما در حذف رادیکال‌های آزاد و واکنش های جانبی که خطرات زیادی برای بدن دارند جلوگیری می‌کنند.

 

 

خواص انار در کاهش آسیب سلولی

بیشتر خواص انار که امروز با هم مرور خواهیم کرد مربوط به وجود آنتی اکسیدان های مختلف در آن است. از دیگر خواص انار وابسته به این مواد مغذی، توانایی آن در کاهش آسیب سلولی است. آنتی اکسیدان‌ها به عنوان سلاح دفاعی بدن و سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد عمل می‌کنند. در صورت عدم حضور آنتی اکسیدان‌ها، رادیکال‌های آزاد با سلول‌ها وارد واکنش شده و مشکلات بزرگی می‌توانند به بار بیاورند.

ساده‌ترین عارضه‌ای که می‌تواند در این اتفاق برای شما روی دهد، التهاب‌های سلولی و کاهش قدرت کپی برداری ژنی است. لذا باید به خواص انار در این مورد توجه کرد. برای استفاده از فواید انار می‌توانید آن را به صورت دانه شده یا آب‌گیری شده میل کنید و مطمئن باشید که مقدار آنتی اکسیدان های آن هیچ فرقی با هم ندارند.

خواص انار

انار و کاهش کم خونی

«انار باعث درمان کم خونی می شود»! شاید این جمله کمی اغراق آمیز باشد اما در نهایت شما می‌توانید با خوردن انار و بهره بردن از خواص انار به مبارزه قوی‌تری با کم خونی ادامه دهید. رنگ قرمز آب انار حتی اگر مقاله ما در مورد خواص انار را هم نمی‌خواندید گواه این است که یکی از فواید انار می‌تواند کاهش کم خونی باشد.

زمانی که آهن کافی داشته باشید، بدن شما از شر کم خونی در امان خواهد بود. از جمله میوه‌های دارای آهن، انار است. میوه انار یا فراورده‌ها آن خواهند توانست به سلول‌های قرمز در داشتن هموگلوبین بیشتر به منظور حمل اکسیژن به اندام‌های بدن کمک کنند.

از این رو است که مصرف کردن انار و خواص انار می‌تواند به درمان کم خونی‌ها کمک کند. هر چند توصیه شده است برای درمان کم خونی اکتفا کردن به آب انار کار درستی نیست و باید همیشه از دستور پزشک پیروی کرد.

 

خواص انار در مقابل آرتروز

مصرف کردن انار به شما کمک خواهد کرد تا از شر آرتروز در امان باشید. آرتروز یکی از مهم‌ترین عوارض ناشی از کهولت سن است که اغلب کهنسالان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. برای جلوگیری از بروز آرتروز شما نیاز زیادی به مصرف مواد غذایی دارای املاح معدنی از جمله انار دارید.

خواص انار به واسطه دارا بودن مقدار کافی از عناصر معدنی همانند کلسیم شما را برای مقابله با بیماری آرتروز ایمن می‌کند. همچنین زمانی که به مدت طولانی از آب انار استفاده کرده باشید، عملکرد استخوان‌ها و اسکلت شما به مراتب بهتر از همیشه خواهد بود.

 

انار و جلوگیری از تشکیل پلاک دندان

اگر می‌خواهید دندان‌های سالم و درخشان داشته باشید، باید از خواص انار در کنار وعده‌های دقیق مسواک و معاینات دندانپزشکی غافل نشوید. بر اساس مطالعات انجام شده روی فواید انار مشخص شده است که این ماده مغذی باعث می شود پلاک‌های تشکیل شده روی دندان کاهش یافته و در نهایت سلامت دهان و دندان شما افزایش یابد.

مقدار مصرف آب انار برای مقابله با پلاک دندان مقدار مشخصی گزارش نشده است اما می‌توان گفت خوردن یک لیوان آب انار در طول روز به شما خواص انار در کاهش دادن پلاک را اثبات خواهد کرد.

 

خواص انار در افزایش اشتها

اگر شما هم دوست دارید که چاق شوید و اشتهای اندکی دارید، توصیه می‌کنیم که خواص انار را جدی بگیرید و قبل از غذا همیشه مقدار آب انار با شکم خالی میل کنید. این راهکاری برای افزایش اشتهای کودکان و نوجوانانی که علاقه زیادی به غذا ندارند، کاملاً مفید است.

آب انار با تحریک کردن اسید معده و همچنین بزاق دهان باعث خواهد شد تا شما بیش از همیشه احساس گرسنگی کنید و علاقه زیادی برای خوردن به دست آورید. البته در مواردی فواید انار هم نمی‌تواند به افزایش اشتهای شما کمک کند و نیاز است که از راهنمایی‌های یک متخصص استفاده کنید.

 

انار و بهبود گوارش

یکی دیگر از خواص انار که باید به آن بیشتر بپردازیم، کمک انار به بهبود سیستم گوارشی و فرایند هضم مواد غذایی است. اگر می‌خواهید معده شما در حل کردن مواد غذایی مشکل نداشته باشد و همچنین روده‌هایتان آن‌ها را به صورت روان حرکت و جذب کنند، استفاده از فواید آب انار توصیه ۹ شده است.

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی خواص انار، اثبات شده است که حالت تهوع، بواسیر، دیسانتری و حتی انگل‌های سیستم گوارشی نیز با مصرف کردن آب انار کاهش پیدا کردند. لذا باید به خواص انار، بهبود دهنده دستگاه گوارشی را نیز اضافه کنیم.

 

خواص انار در کاهش اسهال

اسهال در اثر بروز مشکلات گوارشی همانند فعالیت باکتریایی یا اختلال در عملکرد روده‌ها بوجود می آید. مشاهداتی وجود دارند که نشان می‌دهند شما می‌توانید با استفاده از خواص انار به اسهال و همچنین برون روی بدون نظم سامان ببخشید.

مصرف کردن انار یا آب انار به شما کمک خواهد کرد که دفعات دستشویی رفتن خود را بدون داشتن هیچ عارضه جانبی کاهش داده و از شر اسهال خلاص شوید.

خواص انار

انار و مبارزه با آلزایمر

چه کسی دوست ندارد حافظه و مغز فعالی همانند روزهای نوجوانی خود داشته باشد؟ مسلماً هیچ‌کس. اما در این میان برای رسیدن به این آرزو لازم است که شما از فواید انار به هیچ عنوان غافل نشوید. خواص انار باعث خواهد شد تا افراد سالخورده در دوران کهن‌سالی درصد کمتری به بیماری آلزایمر دچار شوند.

همچنین به افراد سالخورده که دارای بیماری آلزایمر هستند توصیه می شود که از این میوه استفاده کنند چرا که قدرت انار و خواص انار باعث خواهد شد رشد بیماری آلزایمر کند و روند درمان آن مؤثرتر شود. بنابراین اگر در اطراف شما کسی وجود دارد که دچار آلزایمر شده است، با مشورت گرفتن از پزشک، به تو ترکیبات حاوی انار بدهید.

 

خواص انار در کاهش فشار خون

استفاده کردن از آب انار برای کاهش فشار خون و فواید انار در این امر سر درازی دارد. در گذشته برای کاهش فشار خون به بیمارانی که فشار خون بالایی داشتند، از آب انار یا عصاره انار تجویز می‌کردند. به این ترتیب بیمار با مصرف کردن انار، شاهد کاهش فشار خون خود بود.

این روزها خواص انار در کاهش فشار خون دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است و در اغلب مطالب موجود درباره خواص انار، به کاهش فشار خون بودن آن، اشاره شده است. گفته شده که مصرف کردن روزانه انار به شما کمک خواهد کرد تا ۵ درصد از فشار خون خودتان را کاهش دهید.

همچنین بر اساس مطالعات انجام شده روی انار، میزان نوسان فشار این افراد نیز با مصرف کردن انار به مقدار زیادی کاهش پیدا کرده است.

 

انار و سلامت قلب

برای سلامتی قلب شما نیاز به این دارید که از مواد غذایی که فشار خون را پایین می‌آورند استفاده کنید، یکی از مهم‌ترین کاهش دهنده‌های فشار خون که در این مقاله به آن پرداختیم، انار است. خواص انار در محافظت از قلب و عروق اثبات شده و حتمی است.

علاوه بر دلایل گفته شده، خواص انار در کاهش کلسترول مضر خون غیرقابل انکار است. افزایش کلسترول مضر هم زمان با افزایش مقدار کلسترول مفید نیز هست.

بنابراین اگر می‌خواهید قلب سالم داشته باشید، به شما توصیه داریم که حتماً از خواص انار استفاده و آن را فراموش نکنید.

 

خواص انار در ضد سرطانی بودن

سرطان اثر واکنش رادیکال‌های آزاد با سلول‌های سالم بدن شما است. زمانی که رادیکال آزاد با یک سلول وارد واکنش می شود، تولید مثل سلول دچار مشکل شده و سلول شروع به تولیدمثل بی‌دلیل می‌کند. بر همین اساس برای جلوگیری از بروز سرطان و همچنین کاهش دادن احتمال آن نیاز است که از خواص آنتی اکسیدانی مواد غذایی استفاده کنیم.

متأسفانه بدن ما به خودی خود نمی‌تواند آنتی اکسیدان تولید کند و برای داشتن آن نیاز به منابع بیرونی دارد. از دیگر فواید انار این است که به شما کمک خواهد کرد میزان آنتی اکسیدان مورد نیاز خود برای مقابله با واکنش های رادیکال آزادی را کسب کنید.

مهم‌ترین مواد مغذی ضد سرطان موجود در انار، ویتامین ث، آ و دیگر آنتی اکسیدان ها هستند. زمانی که این عوامل در کنار هم قرار می‌گیرند، عملاً واکنش رادیکال‌های آزاد با سلول‌های بدن به شدت کاهش و مقدار زیادی از آن‌ها نابود می شود.

مهم‌ترین سرطان‌هایی که شما با خوردن و استفاده از فواید انار با شما خداحافظی خواهند کرد سرطان پستان، پروستات، ریه و همچنین سرطان روده است.

 

انار و کاهش دیابت

مطالعات زیادی در مورد خواص انار برای بیماران دیابتی انجام شده است که در اکثر آن‌ها نشانه‌های مثبتی بر کاهش اثرات دیابت و همچنین احتمال بروز دیابت در نمونه‌ها با مصرف کردن آب انار دیده شده است. توانایی مقابله آب انار با دیابت به واسطه توانایی آن در کاهش مقدار کلسترول مضر در بدن است.

زمانی که بدن شما چربی اندکی داشته باشد تولید هورمون‌های مختلف همانند انسولین نیز با کیفیت بهتر انجام خواهد شد. علاوه بر این وجود آنتی اکسیدان هایی نظیر فنولیک به صورت فواید بر عملکرد انسولین تأثیر گذاشته و احتمال بروز دیابت در افراد را به نسبت زیادی کاهش می دهد.

 

خواص انار در کنترل وزن

همانطور که یکی از خواص انار افزایش اشتها بود دیگر فواید انار می‌تواند کاهش وزن باشد. یکی از مهم‌ترین و دلنشین ترین فواید انار که بیشتر مردم آن را دوست دارند و برای رسیدن به آن آب انار مصرف می‌کنند، توانایی انار در کاهش وزن و خواص انار در لاغری است.

شاید برای شما عجیب است، چطور یک میوه هم می‌تواند چاق کننده و هم لاغر کننده باشد؟ فواید انار در لاغر کردن به دلیل وجود انواع آنتی اکسیدان های مصرف کننده اسیدهای چرب مضر است و فواید انار در افزایش وزن به دلیل افزایش اشتها قبل از خوردن غذا است.

خواص انار

خواص انار در درمان گلودرد

برای اینکه از شر گلودرد خلاص شوید به شما توصیه می‌کنیم که مقدار آب انار بخورید. خواص انار در منقبض کردن عضلات باعث می شود که گلودردهای ناشی از بروز عفونت‌های مختلف بهبود پیدا کنند. البته در این روش شما ریشه‌ای گلودرد را درمان نکردید و فقط علائم مربوط به عفونت را کاهش دادید. برای درمان اصولی گلودرد شما باید به پزشک مراجعه کنید از آنتی‌بیوتیک‌های توصیه شده استفاده نمایید.

 

انار و کاهش حرارت بدن

تب نشانه‌ای از بروز عفونت در بدن و یک واکنش طبیعی است. اگر می‌خواهید دمای بدن خود را کاهش دهید به شما توصیه می‌کنیم که از خواص انار استفاده کنید و به این منظور روزانه یک لیوان آب انار بنوشید. این مقدار از آب انار به همراه مقداری روغن بادام به شما کمک خواهد کرد تا دمای بدن ثابتی داشته باشید.

 

خواص انار در درمان سنگ کلیه

فواید انار به علت انقباض ماهیچه‌ها باعث شده است که از آن بتوان به عنوان یک درمان خانگی برای دفع سنگ کلیه هم استفاده کرد. برای بهره بردن از خواص آب انار می‌توانید به دو روش زیر عمل کنید:

 • آب انار را به صورت روزانه مصرف کنید یا انار را در ترکیب با سالاد میوه بخورید.
 • روش دیگر این است که دانه‌های انار را به صورت له شده در بیاورید و از پودر به دست آمده برای درمان سنگ کلیه استفاده کنید.

در هر دو مورد خواص انار برای درمان سنگ کلیه مفید خواهد بود و شما بعد از مدتی استفاده، متوجه تغییرات در سنگ کلیه خواهید بود.

 

انار و بازسازی غضروفی

آنزیم‌های متعددی وجود دارند که به سادگی می‌توانند غضروف‌های بدن شما را دچار تحلیل کنند. از این رو است که بیشتر افراد در دوران کهن‌سالی دچار تحلیل غضروفی و در نهایت آرتروز می‌شوند. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی خواص انار، می‌توان گفت که مصرف کردن انار بدون شکر به شما در کاهش التهاب مفاصل و غضروف‌ها کمک می‌کند.

 

خواص انار در درمان پوکی استخوان

یکی دیگر از فواید انار می‌تواند کاهش پوکی استخوان باشد. انار و ترکیبات موجود در آن واکنش های اکسیداتیو را کاهش داده و بر روی سلامتی استخوان تأثیر می‌گذارند. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی موش‌های آزمایشگاهی مشاهده شده است که قسمت‌های آبدار انار باعث ازدیاد عامل استخوان ساز و کاهش عامل تحلیل دهنده استخوان می شود.

 

جمع‌بندی

انار می‌تواند به عنوان یک درمان برای بیماری‌های مختلف تجویز شود اما باید در نظر داشته باشید که مصرف بیش از حد انار باعث بروز مشکلات گوارشی می شود. از سوی دیگر برخی به انار حساسیت دارند و نباید آن را مصرف کنند. همچنین در نظر داشته باشید که فواید انار به عنوان یک معجزه عمل نمی‌کند و نمی‌تواند به جای داروهای درمانی تجویز پزشک شما برای حل یک مشکل خاص عمل کند.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *