خواص لوبیا چیتی برای بدن چیست؟

خواص لوبیا چیتی

لوبیا چیتی یکی از پر مصرف‌ترین انواع حبوبات در ایران است که در تهیه بسیاری از غذاها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در این مقاله قصد داریم به خواص لوبیا چیتی و ارزش غذایی آن اشاره کنیم با جیمیتو همراه باشید.

 

لوبیا چیتی

لوبیا چیتی یکی از انواع لوبیاست که رنگی قرمز رنگ در زمینه‌ای بژ (کرم) دارد. نام لوبیا چیتی (Pinto Bean) ریشه‌ای اسپانیایی دارد و به معنای نقاشی شده است. البته رنگ این نوع از لوبیا بعد از اینکه به طور کامل پخته شد، تغییر کرده و به قهوه‌ای متمایل می‌شود. این لوبیا سرشار از مواد ارزشمند غذایی مانند: ویتامین، فیبر، آهن و پروتئین است. به همین دلیل است که تاثیرات بسیار زیادی از لوبیا چیتی برای سلامت پوست و بدن گزارش شده است.

 

ارزش غذایی

این ماده غذایی دارای بسیاری از مواد معدنی پر خاصیت است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • یک پیمانه لوبیـا چیتی ۱۵ گرم پروتئین دارد.
 • ۶۲ درصد فیبر
 • ۲۰ درصد آهن
 • ۸ درصد کلسیم
 • ۲۰ درصد ویتامین B6
 • ۲۱ درصد منیزیم
 • ۲۵ درصد فسفر
 • ۲۱ درصد پتاسیم
 • ۱۱ درصد زینک
 • ۱۹ درصد مس

خواص لوبیا چیتی

خواص لوبیا چیتی

خواص لوبیای چیتی کم نیست در این بخش قصد داریم به معرفی بهترین خواص آن اشاره کنیم تا شما را متقاعد کنیم که حداقل هفته ای یکبار از آن به عنوان وعده غذایی استفاده کنید.

 

خواص لوبیا چیتی و فیبر زیاد

فیبر یکی از مهم‌ترین مواد مغذی است که شما باید آن را در طول روز به اشکال گوناگون مصرف کنید. وجود فیبر در مواد غذایی به هضم بهتر غذا و همچنین رشد باکتری‌های موجود در روده کمک می‌کند. از سوی دیگر فیبر باعث می‌شود چربی سوزی با سرعت بیشتری انجام شود. خوشبختانه لوبیا دارای مقدار زیادی فیبر است. لذا می‌توان از این خواص لوبیا چیتی به عنوان بهبود دهنده سیستم گوارشی و همچنین کاهش چربی استفاده کرد.

 

خواص لوبیا چیتی در درمان یبوست

به واسطه وجود فیبر زیاد، یکی از خواص لوبیا چیتی می‌تواند کاهش یبوست باشد. عموماً یبوست در اثر عدم تحرک سریع مدفوع در روده به وجود می‌آید و تنها راه درمان آن می‌تواند خوردن آب زیاد به همراه فیبرهای غیر محلول است. خوشبختانه لوبیا چیتی به مقدار کافی از انواع فیبرها در خود دارد و به درمان یبوست کمک زیادی می‌کند.

 

خواص لوبیا چیتی و کاهش سندرم روده تحریک‌پذیر

روده تحریک‌پذیر نوعی اختلال است که با دردهای مزمن در ناحیه شکم همراه است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف فیبر کافی می‌تواند یکی از مؤثرترین راه‌های درمان سندرم روده تحریک‌پذیر باشد. لذا به خواص لوبیا چیتی می‌توان کاهش سندرم روده تحریک‌پذیر را اضافه کرد.

در صورتی که روزانه دچار دردهای شکمی می‌شوید و در دفع یبوست مشکل دارید، می‌بایست لوبیا چیتی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

کاهش خطر حمله قلبی با خواص لوبیا چیتی

باورتان بشود یا نه، لوبیا چیتی می‌تواند خطر بروز حمله‌های قلبی را به شدت کاهش دهد. لوبیا چیتی غنی از فیبر و همچنین مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم است. این سه ماده در کنار هم باعث می‌شود که مقدار چربی‌های دور عروق کاهش پیدا کند. با کاهش یافتن چربی‌های عروقی، فشار وارد شده بر قلب نیز کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین باید افزود که لوبیا دارای ترکیبی با عنوان فولات است.

فولات در بدن باعث کاهش سطح ترکیب هوموسیستئین می‌شود. این ماده یکی از عوامل مهم در افزایش درصد سکته‌های مغزی است. لذا نباید خواص لوبیا چیتی را در کاهش خطر آسیب سکته قلبی را فراموش کرد.

 

خواص لوبیا چیتی در کاهش فشارخون

سدیم عامل اصلی در افزایش فشارخون است. اگر نگاهی به مواد معدنی اشاره شده در مورد لوبیا چیتی پخته شده و خام نگه بیندازید، متوجه خواهید شد که وجود ماده‌ای به مانند پتاسیم می‌تواند سدیم موجود در خون را به مقدار زیادی کاهش دهد. با کاهش یافتن سدیم توسط پتاسیم بر خواص لوبیا چیتی، بهبود فشارخون نیز اضافه می‌شود.

البته باید در نظر داشت که لوبیا چیتی را نباید با نمک زیاد میل کنید تا خواص کاهش فشارخون آن مؤثر باشد.

 

خواص لوبیا چینی در افزاش فولات و فولیک

ویتامین ب ۹ در لوبیا خام ۵۲۵ میکروگرم و در لوبیای چیتی پخته شده ۱۷۲ میکروگرم است. این نوع از ویتامین ب در تعیین سطح آهن خون شما مؤثر است. زمانی که از لوبیا به عنوان یک منبع غذایی متداول استفاده کنید، سطح ویتامین ب ۹ شما به سطح ایده‌ال نزدیک خواهد شد و شما مشاهده خواهید کرد که درصد فولات و فولیک که دو عامل مهم تعیین کننده آهن خون هستند، به حد نرمال خود نزدیک شده است.

 

همچنین با مصرف لوبیا چیتی، بدن شما انواع ویتامین‌های مختلف دریافت می‌کند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، مصرف کردن لوبیا چیتی باعث کاهش هوموسیستئین می‌شود. حال این نکته را هم در نظر داشته باشید که ویتامین ب ۹ یکی از عوامل کاهش دهنده هوموسیستئین در بدن است.

 

خواص لوبیا چیتی و منبع عالی پروتئینی

برای کسانی که عادت به گیاهخواری دارند، خوردن لوبیا چیتی به عنوان جایگزین گوشت عادی و متداول است. علاوه بر این دوستان توصیه شده است که دیگران نیز برای دریافت پروتئین‌های مختلف نیاز به مصرف لوبیا چیتی در کنار دیگر پروتئین‌ها از جمله گوشت دارند.

درست است که لوبیا چیتی مقدار کافی پروتئین در اختیار دارد، اما پروتئین لوبیا چیتی کامل نیست و گیاهخواران می‌بایست از پروتئین‌های دیگر در کنار آن استفاده کنند.

 

خواص لوبیا چیتی در کاهش کلسترول

به صورت موردی اشاره کردیم که مصرف کردن لوبیا چیتی می‌تواند کلسترول خون را کاهش دهد. همانطور که متوجه خواص لوبیا چیتی شدید، فیبر حل نشده زیادی در آن وجود دارد. به واسطه موجود فیبرهای نامحلول کلسترول خون شما با مصرف لوبیا چیتی کاهش پیدا می‌کند.

فیبر نامحلول با افزایش دادن ترشح صفرا، مصرف کلسترول مضر در بدن را افزایش می‌دهد تا سطح کلسترول مفید افزایش پیدا کند.

 

 

خواص لوبیا چیتی در دوران قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی هر کسی را می‌تواند از پا بیندازد و برای روزها او را از فعالیت روزانه منع کند. خوشبختانه همیشه درمان‌های خانگی برای کاهش درد قاعدگی وجود داشته است که از جمله آن‌ها می‌توان به خوردن لوبیا چیتی در دوران قاعدگی اشاره کرد. لوبیا چیتی به واسطه داشتن عوامل مؤثر آهن، میزان اکسیژن موجود در گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد.

با افزایش یافتن سطح اکسیژن، میزان درد کمتر شده و همچنین کاهش سطح خون در بدن جبران می‌شود.

 

خواص لوبیا چیتی برای کودکان

گلبول‌های قرمز یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد و نمو کودکان است. زمانی که بدن کودک گلبول‌های قرمز سالم و غنی از اکسیژن داشته باشد، میزان رشد و همچنین نمو او بر اساس نمودار رشد خواهد بود. در دوره خاصی شما می‌توانید با مشورت گرفتن از پزشک کودک، به او ترکیبات حاوی لوبیا چیتی بدهید.

همانطور که در بالا و خواص لوبیا چیتی اشاره کردیم، با مصرف این دسته از حبوبات مقدار آهن و همچنین سطح اکسیژن در گلبول‌های قرمز به مقدار زیادی افزایش پیدا می‌کند و به این ترتیب رشد و نمو نوزاد نیز بهتر می‌شود.

 

خواص لوبیا چیتی در دوران بارداری

اگر قرار است به زودی صاحب فرزند شوید، با مشورت گرفتن از پزشک خود خوردن لوبیا چیتی را به رژیم غذایی اضافه کنید. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در سه ماهه اول مصرف کردن لوبیا چیتی به واسطه داشتن مواد مغذی زیاد، می‌تواند در شد نوزاد تأثیر مثبت داشته باشد.

مهم‌ترین ارگانی که با مصرف لوبیا چیتی تکامل سریع‌تر و کامل‌تر از خود نشان می‌دهد، لوله عصبی در نوزاد است. علاوه بر نوزاد خوردن لوبیا چیتی برای مادران باردار نیز به واسطه افزایش دادن سطح گلبول‌های قرمز توصیه شده است.

 

خواص لوبیا چیتی در بهبود حافظه

اگر می‌خواهید در کار، زندگی و تحصیل خود موفق شوید، نیاز به یک حافظه قوی دارید. خوردن مواد غذایی مفید و مغذی به مقدار زیادی در افزایش قدرت حافظه شما تأثیر دارد. یکی از مهم‌ترین و توصیه شده‌ترین مواد غذایی که می‌توانید آن را در وعده‌های غذایی خود به منظور بهبود حافظه اضافه کنید، لوبیا چیتی است.

لوبیا چیتی مقدار کافی ویتامین ب ۱ دارد. این ویتامین به طور خاص روی حافظه انسان تأثیر مثبت دارد. به این دلیل است که در وعده‌های غذایی دانش آموزان عموماً در کشورهای پیشرفته وعده غذایی با لوبیا چیتی وجود دارد.

 

خواص لوبیا چیتی در کاهش ریزش مو

ریزش مو رابطه مستقیم با کاهش مواد معدنی و مغذی در بدن دارد. از جمله ترکیباتی که کاهش آن می‌تواند باعث ریزش شدید مو شود، پتاسیم است. همان‌گونه که اشاره شد و ملاحظه کردید لوبیا چیتی دارای مقدار زیادی پتاسیم است. با مصرف کردن هفتگی لوبیا چیتی پتاسیم مورد نیاز برای حفظ سلامت مو و همچنین پوست شما تأمین می‌شود. به این ترتیب پوست و مو شاداب‌تر خواهید داشت.

 

کاهش سرطان معده با خواص لوبیا چیتی

ویتامین‌های موجود در لوبیا چیتی یکی از مهم‌ترین عوامل مبارزه با برگ خریدهای سرطانی است. ویتامین ث، همانطور که در جدول غذایی مشاهده کردید، به صورت کافی در لوبیا چیتی وجود دارد. با مصرف کردن فیبر و ویتامین ث در کنار هم باید مطمئن باشید که در مبارزه علیه سلول‌های سرطانی شما برنده خواهید شد.

خواص لوبیا چیتی

رفع خشکی پوست

خوردن لوبیا می‌تواند به رفع خشکی پوست بدن کمک کند. کمبود ویتامین B باعث بروز بسیاری از مشکلات پوستی مانند قرمز شدن پوست و خشکی می‌شود لذا خوردن لوبیا چیتی می‌تواند به رفع این مشکلات کمک زیادی کند.

 

لوبیا چیتی غنی از ویتامین B است که به رفع خشکی پوست کمک می‌کند.

 

هشدارهایی درباره لوبیا چیتی

خواص لوبیا چیتی به صورت کلی بحث شد و اکنون وقت آن رسیده است که احتیاط‌های لازم در مصرف لوبیا چیتی را نیز بیان کنیم. مصرف بیش از حد لوبیا چیتی می‌تواند مشکلاتی نظیر:

 • افزایش درصد رشد سنگ کلیه
 • حساسیت‌های غذایی
 • افزایش سدیم در اثر مصرف کنسرو لوبیا

 

قبل از پختن لوبیا چیتی به مدت ۸ ساعت آن را در یک ظرف مناسب خیس کنید. این مساله به رفع نفخ شکم و همچنین پختن راحت‌تر لوبیا کمک می‌کند.

 

جمع بندی

خواص لوبیا چیتی به اندازه‌ای است که نمی‌توان آن را در یک مقاله محدود کرد. اما می‌توان گفت که قرار دادن لوبیا چیتی به عنوان یک پیش غذا در کنار غذاهای دیگر یا اضافه کردن آن به غذای اصلی می‌تواند به مقدار زیادی کم خونی، مشکلات گوارشی و همچنین احتمال بروز سرطان را کاهش دهد. صد البته که باید در مصرف کردن لوبیا چیتی جوانب احتیاط را رعایت و قبل از مصرف آن در دوران بارداری از پزشک خود مشورت بگیرید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *