خواص ازگیل را بهتر بشناسید

خواص ازگیل

ازگیل میوه‌ای با اصالت ایرانی که در طول تاریخ به عنوان یک دارو استفاده می شده است. ازگیل را به عناوین مختلف در استان‌های شمالی ایران از جمله کونوس و کنوس می‌شناسند. ازگیل هم خانواده سیب و گلابی است و خواص سلامتی مشابهی نیز دارد. همراه ما در جیمیتو باشید تا خواص ازگیل را مرور کنیم.

 

ازگیل

ازگیل از ده هزار سال قبل در جنوب دریای مازندران کشت و برداشت می شده است و در ۷۰۰ سال پیش از میلاد به یونان برده شده و از آنجا به دیگر کشورها صادر شده است. در حال حاضر نیز ازگیل در جنگل‌های شمالی ایران به‌مانند ارسباران وجود دارد.

ازگیل دارای مقادیر زیادی ویتامین ب و ث است. بقراط از ازگیل برای درمان افرادی که مبتلا به ترشی معده و مدفوع سوزان بودند استفاده می‌کرده است. همچنین به‌واسطه این مواد مغذی برای درمان فشارخون نیز کاربرد داشته است. ازگیل علاوه بر خاصیت درمانی میوه، فواید بسیاری در برگ‌های خود نیز دارد. جوشانده برگ ازگیل برای درمان اسهال کودکان مفید است.

آب کونوس یا آب ازگیل به طور سنتی در گیلان به عنوان درمان کننده دهان درد استفاده می‌شود. از جمله ترکیبات مهم در ازگیل آب، قند، اسیدهای الی به‌مانند اسید مالیک، اسید سیتریک و اسید تارتاریک به همراه دیگر مواد مغذی به‌مانند تانن و اسید بوریک است. هسته ازگیل دارای ماده خطرناکی به نام اسید سیانیدریک است که می‌بایست از خوردن آن اجتناب کرد؛ خواص ازگیل بسیار زیاد است و در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

ارزش غذایی ازگیل

برای اینکه با خواص ازگیل آشنا شویم، لازم است که نگاهی به ارزش غذایی ازگیل داشته باشیم. به طور خلاصه می‌توان گفت که ازگیل به مقدار زیادی ترکیبات اسید مالئیک، سیتریک، تارتاریک و تانن در خود دارد. البته ازگیل دارای اسید موسیلاژ هم می‌باشد که بیشتر در مورد آن خواهیم گفت.

همچنین مقدار زیادی از خواص ازگیل به دلیل وجود فیبرهای مغذی، ویتامین‌های ب ۱ و ۶، همچنین مقدار فراوان ویتامین آ و ث است. در این خصوص و خواص ازگیل باید افزود که چربی اشباع و کلسترول اندک رو به صفر در ازگیل از دیگر نقاط قوت این ماده غذایی است.

در ۱۰۰ گرم از ازگیل شما شاهد وجود ۷۵ گرم آب، ۲۱ نوع اسید چرب و مواد مغذی به شرح زیر هستید:

  • انرژی ۴۳ کالری
  • روی ۵ میلی‌گرم
  • منگنز ۵ میلی‌گرم
  • آهن ۲٫۷ میلی‌گرم
  • فسفر ۳۹ میلی‌گرم
  • منیزیم ۵۵ میلی‌گرم
  • کلسیم ۷۳ میلی‌گرم

همانطور که مشاهده کردید مقدار مواد مغذی در ازگیل به اندازه‌ای است که می‌تواند به خواص ازگیل در درمان، بهبود و همچنین پیشگیری از برخی امراض مختلف تکیه کرد. از این رو شما در ادامه شاهد معرفی خواص ازگیل برای افزایش سلامتی هستید که امیدواریم از آن استفاده کرده و زندگی سالم‌تر داشته باشید.

خواص ازگیل

خواص ازگیل

ازگیل به عنوان میوه یک درختچه وحشی که در نواحی کوهستانی رشد می‌کند دارای خواص سلامتی فراوانی است که از جمله آن‌ها می‌توان به جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، کمک به کاهش وزن، مبارزه با بروز یبوست، کمک به بازسازی بافت‌های سلولی، کاهش خطر بروز سرطان، سندرم پیش از قاعدگی و همچنین موارد بسیاری که ما به آن در ادامه اشاره خواهیم کرد.

 

سلامت قلب و عروق

ازگیل دارای فیبرهای غذایی فراوانی در خود است. خوردن این ماده به‌واسطه داشتن مواد مغذی دارای مزایای سلامتی فراوانی برای بدن است. مهم‌ترین خاصیت ازگیل تنظیم میزان آب و روغن بدن شما است تا از بروز بیماری قلبی و عروقی پیشگیری کند. سلامت قلب شما به‌واسطه کاهش چربی بدن رخ خواهد داد.

 

خواص ازگیل در کاهش فشارخون

یکی از مهم‌ترین خواص ازگیل که باید به آن اشاره کنیم، کاهش فشارخون و متعادل کردن آن است. این میوه دارای مقدار زیادی پتاسیم است که می‌تواند برای بهبود دادن سطح فشارخون افراد مبتلا به فشارخون استفاده شود. البته خواص ازگیل در کاهش فشارخون به این معنی نیست که شما از آن به جای داروهای خود استفاده کنید بلکه بهره بردن از خواص ازگیل در کنار داروهای تجویز شده پزشک بهترین روش استفاده از آن است.

در این خصوص مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، افراد مبتلا به فشارخون، برای کاهش دادن فشارخون خود باید از مصرف مواد دارای سدیم خودداری کنند و به جای آن جایگزین‌هایی از مواد غذایی که دارای پتاسیم، منیزیم و کلسیم فراوان هستند، انتخاب کنند.

لذا با توجه به خواص ازگیل می‌توان گفت که برای کاهش مصرف سدم در وعده‌های غذایی خود می‌توانید ازگیل میل کنید.

 

یک غذای رژیمی

ازگیل و مواد غذایی به دست آمده از آن دارای کالری کمی (بستگی به نوع طبخ نیز دارد) هستند که به‌واسطه آن می‌توان از آن‌ها به عنوان غذاهای رژیمی یاد کرد. برآورد شده است که هر قطعه از ازگیل دارای ۴۰ کالری است. علاوه بر این، فیبر موجود در ازگیل باعث افزایش حس سیری و کاهش اشتها می‌شود. همچنین فیبر موجود در ازگیل سرعت جذب چربی را در روده کاهش می‌دهد.

 

خواص ازگیل در بهبود اعصاب

این روزها افسردگی و مشکلات مربوط به آن دامن گیر اکثر مردم شده است. جدای از بحث علت افسردگی، شما می‌توانید در کاهش احتمال بروز افسردگی دخیل باشید. یکی از ساده‌ترین روش‌های جلوگیری از افسردگی بهبود روابط عصبی است.

برای تقویت اعصاب شما نیاز به مصرف ویتامین ب دارید. از جمله خواص ازگیل به واسطه وجود انواع ویتامین‌های ب در این است که باعث خواهد شد روابط عصبی و اعصاب شما در طولانی مدت از سلامت بیشتری برخوردار شود. لذا اگر حس می‌کنید، چند وقتی است که خموده و افسرده هستید، قبل از رفتن به سراغ داروهای ضد افسردگی، شروع به مصرف میوه‌هایی همانند ازگیل کنید.

مسلماً خواص ازگیل باعث خواهد شد تا شما حس بهتری داشته باشید اما در نهایت بهتر است دوباره برای رفع اساسی مشکل به پزشک مربوط مراجعه و راه‌های درمان سریع‌تری پیش بگیرید و در کنار آن‌ها از خواص ازگیل نیز استفاده کنید.

خواص ازگیل

درمان یبوست

یکی از خواص ازگیل این است که عملکرد روده را بهبود می‌کند. یبوست در اثر خشک شدن روده و همچنین عدم حرکت صحیح غذا در طول روده به وجود می‌آید و درمان آن به‌واسطه خوردن ملین‌ها امکان‌پذیر است. ازگیل یک ملین طبیعی به همراه مقادیر زیادی فیبر است که جریان غذا در طول روده‌ها را به میزان زیادی بهبود می‌بخشد و راحتی در دفع را به وجود می‌آورد.

 

خواص ازگیل در جوان‌سازی پوست

بدون شک خواص ازگیل در جوان‌سازی پوست موردی است که نمی‌توانید به سادگی از آن عبور کنید. شما برای رسیدن به پوست شاداب و جوان‌تر نیاز دارید از ویتامین‌های مختلف و آنتی اکسیدان های گوناگون استفاده کنید. متأسفانه پوست اولین لایه محافظتی در برابر آسیب‌های محیطی است.

خواص ازگیل همانند سپری در برابر این آسیب‌ها از شما محافظت می‌کند. اما چطور؟ رادیکال‌های آزاد عواملی هستند که باعث پیری پوست می‌شوند و خواص ازگیل در این است که می‌تواند با عوامل مقابله کننده با عنوان آنتی اکسیدان ها، فعالیت رادیکال‌های آزاد را مختلف کند. به این ترتیب پوست شما با شدت کمتری پیر خواهد شد.

همچنین ویتامین ث موجود در ازگیل باعث بروز بخش دیگری از خواص ازگیل در بهبود سلامتی پوست شما می‌شود. ویتامین ث فولیکول پوست را تقویت و به تولید مجدد آن کمک می‌کند. به این ترتیب پوست شما از سلول‌های مرده خالی شده و سلول‌های جوان جای آن‌ها را می‌گیرد.

 

مانع جذب مواد مضر

یک‌چهارم ازگـیل از ماده‌ای به نام پکتین تشکیل شده است. این ماده در عناصر سازنده اولیه بسیاری از قندها وجود دارد. پکتین در روده جذب می‌شود و احتمال بروز بسیاری از بیماری‌ها را در بدن کاهش می‌دهد. این ماده نقش تعیین کننده‌ای در کاهش کلسترول بدن دارد. لذا می‌توان از ازگـیل به عنوان مانعی برای بروز بیماری‌های انسداد عروق استفاده کرد.

 

خواص ازگیل در کاهش ریزش مو

ریزش مو را نباید ساده بگیرید. ریختن مو می‌تواند نشانه‌ای از بیماری دیگر باشد لذا اگر حس می‌کنید که جدیداً دچار ریزش مو شدید، بهتر است با دقت به ادامه موضوع در مورد خواص ازگیل برای کاهش ریزش مو توجه کنید. عمده دلیل ریزش مو می‌تواند ضعیف شدن ریشه مو باشد.

کاهش خون رسانی به کف سر و همچنین کمبود املاح موجود در مواد غذایی مصرفی عمده دلیل ضعیف شدن ریشه مو هستند. خوشبختانه یکی از خواص ازگیل این است که می‌تواند خون رسانی به کف سر را بهبود ببخشد. این توانایی ازگیل بر گرفته از وجود مقدار کافی آهن، مس و روی است.

از طریق خواص ازگیل است که خون رسانی به لایه زیرین سر افزایش پیدا می‌کند، ریشه مو تقویت شده و مقدار ریزش موی شما کاهش پیدا می‌کند. اما در صورتی که با هیچ روشی ریزش مو شما کاهش پیدا نکرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و دلیل اصلی ریزش مو را جستجو نمایید.

 

تأثیرات مثبت در رشد و بهبود سلولی

یکی از خواص ازگیل این است که دارای ویتامین‌های C و A است که برای رشد و ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن کاملاً ضروری و لازم هستند. علاوه بر این ازگـیل به بهبود سطح آهن در بدن کمک می‌کند که برای بهبود رشد سلولی به‌واسطه اکسیژن رسانی مطلوب‌تر و سطح هموگلوبین متعادل لازم و ضروری است.

همچنین می‌توان گفت ویتامین‌های مختلفی که در ازگـیل وجود دارند تأثیرات مثبتی بر روی استخوان، پوست و بافت‌های سلولی دارند. مصرف ازگـیل برای زنان باردار، سیگاری‌ها، کسانی که جراحی داشته‌اند و کسانی که التهاب پوستی دارند، توصیه شده است.

همچنین ازگـیل دارای آنتی اکسیدان های فراوانی است. وجود آنتی اکسیدان از بروز آسیب‌های سلولی به‌مانند حملات رادیکال‌های آزاد به DNA جلوگیری می‌کند. آنتی اکسیدان همچنین خاصیت ضد پیری زودرس و کاهش دهنده احتمال بروز بیماری‌های قلبی دارد.

 

خواص ازگیل در بارداری

در مقاله خواص ازگیل به تعدد از فواید آن برای نوزادان و همچنین مادران باردار خواهید خواند. در این قسمت باید بدانید که ازگیل دارای مقدار زیادی آهن است. وجود آهن در غذای مادران باردار نه تنها برای نوزاد بلکه برای مادر نیز مفید است. پس مرور کنیم که خواص ازگیل به دلیل وجود آهن کافی|، برای مادران باردار توصیه شده است.

از سوی دیگر، فیبر ازگیل بروز یبوست در مادران باردار را کاهش می‌دهد. یبوست یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری است که می‌توانید با استفاده از خواص ازگیل و میوه‌های مشابه آن بدون هیچ داروی شیمیایی درمان کنید.

ویتامین‌ها و مواد معدنی در ازگیل بخش دیگری از خواص ازگیل است که نمی‌توانیم از آن چشم بپوشیم. رشد جنین در دوران بارداری به مقدار زیادی وابسته به ویتامین‌ها و مواد معدنی است که مادر مصرف می‌کند، در این میان اگر پزشک شما مصرف کردن ازگیل را ممنوع نکرده باشد، می‌توانید از خواص ازگیل در جبران ویتامین‌های خودتان و فرزندتان استفاده کنید.

ازگیل

عملکرد متعادل بدن

یکی از خواص ازگیل این است که دارای پتاسیم است. پتاسیم موجب بهبود سطح آب در سلول‌های بدن می‌شود. همچنین موجب افزایش رشد سلولی است که در نهایت عملکرد صحیح بدن، سیستم عصبی، استخوان و عضلات را به دنبال دارد. لذا ازگـیل می‌تواند عاملی برای برقراری تعادل در عملکرد بدن باشد.

 

خواص ازگیل در بهبود سرماخوردگی

همه ما عادت داریم تا احساس سرماخوردگی داریم از مرکبات استفاده کنیم، این در خالی است که خواص ازگیل در بهبود سرماخوردگی می‌تواند جایگزین خوبی برای خواص مرکبات باشد. ازگیل دارای مقادیر کافی ویتامین ث و آنتی اکسیدان های مختلف است.

شما برای درمان سرماخوردگی تنها به مصرف کردن ازگیل نباید کفایت کنید چرا که ازگیل فقط بخشی از سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند و گاهی برای درمان سرماخوردگی های شدید نیاز به استفاده از داروهای شیمیایی وجود دارد.

 

منبع غنی کلسیم

یکی دیگر از مواد مغذی تشکیل دهنده ازگیل، کلسیم است. این ماده معدنی به‌واسطه داشتن عملکردهای مختلف در بدن به عنوان تنظیم کننده رشد نیز شناخته می‌شود. با تعادل در سطح کلسیم شما استخوان و دندان‌های سالم‌تری خواهید داشت. علاوه بر این، عضلات، عروق و سلول‌ها به میزان زیادی کلسیم در خود دارند. مصرف کلسیم باعث بهبود در انقباض عضلات و کاهش خستگی می‌شود. همچنین فعالیت سیستم عصبی، ترشح آنزیم و هورمون‌ها نیز بی‌ربط به سطح کلسیم نیست.

 

خواص ازگیل در کاهش وزن

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، اگر دوست دارید در برگه آزمایش بعدی که می‌دهید مقدار کلسترول کمتری داشته باشید، باید از خواص ازگیل استفاده نمایید. هر چند به ظاهر این پیام تبلیغاتی است اما باید بدانید که ازگیل یکی از کم کالری‌ترین مواد غذایی است. علاوه بر کالری کم مقدار چربی و کلسترول ازگیل نیز بسیار کم است.

لذا این موارد باعث خواهند شد تا شما بیشتر خواص ازگیل را دوست داشته باشید چرا که نه تنها باعث چاقی نمی‌شود بلکه به مقدار زیادی شما را سیر و در طولانی مدت لاغرتر خواهد کرد. همچنین مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد فیبر نامحلول ازگیل، آنزیم‌های مصرف کننده کلسترول مضر بدن را فعال و در نهایت مقدار کلسترول مضر را کاهش می‌دهند.

 

مبارزی قوی در مقابل سرطان

ازگـیل دارای مقادیر زیادی اسید چرب ضروری و آنتی اکسیدان در خود است. این دو عامل مزایای سلامتی فراوانی در خود دارند که از جمله آن‌ها خاصیت ضد سرطانی بودن آن‌ها است. مطالعات نشان داده است که مصرف اسید لینولئیک موجود در ازگـیل می‌تواند توسعه و رشد سرطان به ویژه سرطان‌های پستان، پوست، کبد و روده را به میزان زیادی کنترل و مهار کند.

 

خواص ازگیل در سلامتی چشم

سلامتی چشم به مقدار زیادی وابسته به وجود ویتامین‌های کافی در بدن و انواع آنتی اکسیدان ها است. خوشبختانه ازگیل به واسطه وجود ویتامین آ و آنتی اکسیدان های فراوان به شما کمک خواهد کرد تا چشم و قوه بینایی قوی‌تری داشته باشید. از این رو می‌توانید در کنار خواص هویج و دیگر میوه‌های دارای ویتامین آ، عنوان ازگیل را هم بگنجانید و از آن استفاده کنید.

ازگیل

تأمین انرژی بدن

بر اساس ارزیابی‌های تغذیه‌ای، ۲۵ گرم از ۱۰۰ گرم ازگـیل را مواد کربوهیدراتی تشکیل می‌دهند. به همین دلیل می‌توان گفت که ازگـیل تأمین‌ کننده انرژی خوبی برای بدن است. کربوهیدرات به مرور در اندام‌های مختلف به گلوکز تبدیل شده و در نهایت به بافت و اندام‌های مختلف برای مصرف انتقال پیدا می‌کند.

 

خواص ازگیل در کاهش آلزایمر

افزایش خون رسانی به مغز یکی از ساده‌ترین روش‌های جلوگیری از بروز زودرس آلزایمر است. خواص ازگیل به دلیل وجود آهن کافی در آن باعث می‌شود که سنتز عوامل مهم در خون رسانی به اندام‌های مختلف از جمله مغز و قلب بهبود پیدا کرده و خطر بروز زودرس آلزایمر در جنسیت‌های مختلف کاهش پیدا کند.

 

تنظیم کننده سندرم قاعدگی

سندرم قاعدگی در اثر کاهش سطح مواد مغذی، استرس و سایر عوامل محیطی به وجود می‌آید و می‌توان با مصرف مواد مغذی به‌مانند ازگـیل آن را کنترل کرد. ازگـیل دارای منگنز کافی در خود است که معمولاً در بیشتر موارد پزشکان از آن برای تنظیم سندرم قاعدگی استفاده می‌کنند. کمبود منگنز همچنین موجب تضعیف استخوان‌های بدن و کم‌خونی نیز می‌شود. لذا بانوان می‌توانند از ازگـیل به عنوان کنترل کننده دوره قاعدگی خود استفاده کنند.

 

خواص ازگیل و دیابت

ازگـیل به عنوان یک میوه وحشی دارای مقادیری قند در خود است. برآورد شده ۷ گرم از ۱۰۰ گرم ازگـیل را قند تشکیل می‌دهد. این مقدار قند برای بدن مشکل‌ساز نیست و افراد دیابتی هم می‌توانند با نظارت پزشک از این میوه استفاده کنند.

ازگیل

مس فراوان

از جمله عناصر مهم دیگر موجود در ازگیل، مس است. وجود این ماده مغذی به ازگـیل خاصیت بهبود دهنده سطح گلبول قرمز، عملکرد صحیح عروق و رشته‌های عصبی می‌بخشد. همچنین خوردن ازگـیل سیستم ایمنی بدن و جذب آهن در اندام‌ها را بهبود می‌دهد.

 

خواص ازگیل و تأمین آب بدن

در هر ۱۰۰ گرم از ازگیل، ۸۷ گرم آب وجود دارد و به‌واسطه آن، مصرف ازگـیل در طول روزهای تابستانی، بهاری و زمان‌هایی که آب بدن از دست رفته است به شدت توصیه می‌شود.

ازگیل

عوارض مصرف ازگیل

مصرف ازگـیل به مقدار زیاد می‌تواند موجب بروز مشکلات سلامتی شود. عامل اسید پالمیتیک در ازگـیل اسید چرب اشباع شده‌ای است که سطح چربی خون و کلسترول را افزایش می‌دهد و در برخی موارد موجب متاستاز و آسیب سلولی می‌شود.

با وجود خواص ازگیل که بسیار فراوان است، مصرف این میوه نمی‌تواند تمام نیازهای بدن بعد از فعالیت‌های شدید را تأمین کند. لذا اگر قصد دارید از ازگـیل به عنوان تأمین‌کننده آب بدن استفاده کنید، بهتر است با پزشک خود در مورد تأمین سایر مواد مغذی مشورت کنید.

مصرف بیش از حد ازگـیل عوارضی به‌مانند گرفتگی معده، تهوع و اسهال دارد. علیرغم مزایای ویتامین ث، مصرف بیش از حد آن نیز ممکن است آسیب زننده باشد. حضور کلسیم به مقدار فراوان در ازگـیل نیز باعث مشکلاتی به‌مانند سنگ کلیه یا کاهش جذب مس و آهن در بدن می‌شود.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *