خواص عسل را بشناسید

خواص عسل

عسل همیشه و از زمان‌های کهن مورد توجه و احترام همگان بوده است و بر روی پاپیروس از مصر در حدود ۳۵۰۰ سال قبل، به ویژگی‌های پزشکی آن اشاره شده است. عسل در گذشته به عنوان طعم دهنده دارویی مورد استفاده بود. پیشینه کاربرد عسل در مصر نیز به ۲۲۰۰ سال قبل از مسیح باز می‌گردد. امروز در جیمیتو به بررسی خواص عسل طبیعی خواهیم پرداخت.

 

عسل

عسل ترکیبی طبیعی از شهد گیاهان و حاصل دسترنج زنبورهای عسل کارگر است. ویژگی مهمی که در عسل وجود دارد، دارا نبودن آب در آن است که از فساد آن جلوگیری می‌کند. از عسل به عنوان یک محافظ غذایی برای جلوگیری از فساد مواد دیگر نیز استفاده می‌شود. عسل زمانی محتوای غذایی خود را از دست می‌دهد که دمای آن تا ۶۰۰ درجه بالای صفر برسد. عسل را تنها ماده طبیعی می‌توان دانست که هیچ وقت فاسد نمی‌شود.

در عسل ترکیباتی به مانند فروکتوز، گلوکز، آب، مالتوز، ساکاروز، املاح معدنی، ویتامین و آنزیم وجود دارد. ترکیبات عسل بر اساس نوع گلی که زنبور از آن استفاده کرده است متفاوت می‌تواند باشد. معمولاً عسل دارای رطوبت زیادی نیست اما اگر گیاهان مناطق مرطوب برای تهیه عسل استفاده شده باشد، معمولاً عسل دارای مقادیر جزئی آب خواهد بود.

 

ارزش غذایی عسل

عسل یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی است که شما می‌توانید آن را در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. اما آیا می‌دانید که عسل چربی ۰ درصد دارد؟ آیا می‌دانید که چه ویتامین‌هایی در عسل وجود دارد و خواص عسل از چه نشئت می‌گیرد؟ برای اینکه بهتر با خواص عسل آشنا شویم، نیاز است که در مورد ارزش غذایی عسل اطلاعات بیشتری داشته باشیم. از این رو در ادامه شاهد معرفی ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی خواهید بود.

ریز مغذی‌های موجود در ۱۰۰ گرم عسل
• انرژی کالری) ۳۰۴ کیلوکالری
• کربوهیدرات ۸۲٫۴۰ گرم
• پروتئین ۰٫۳۰ گرم
• چربی ۰٫۰۰ گرم
• آب ۱۷٫۱۰ گرم
• فیبر ۰٫۲۰ گرم
• قند ۸۲٫۱۲ گرم
• کلسترول ۰٫۰۰ میلی‌گرم

در مورد ویتامین‌های موجود در ۱۰۰ گرم عسل نیز می‌توان گفت که:
• ویتامین A 0.00 میکروگرم
• ویتامین D 0.00 میکروگرم
• ویتامین E 0.00 میلی‌گرم
• ویتامین K 0.00 میکروگرم
• ویتامین C 0.50 میلی‌گرم
• تیامین B1 0.00 میلی‌گرم
• ریبوفلاوین B2 0.04 میلی‌گرم
• نیاسین B3 0.12 میلی‌گرم
• کولین B4 2.20 میلی‌گرم
• پانتوتنیک اسید B5 0.07 میلی‌گرم
• ویتامین B6 0.02 میلی‌گرم
• فولات B9 2.00 میکروگرم
• ویتامین B12 0.00 میلی‌گرم

از دیگر ترکیبات موجود در عسل که خواص عسل به مقدار زیادی وابسته به وجود این مواد است، باید به مواد معدنی اشاره کنیم. در هر ۱۰۰ گرم از عسل طبیعی داریم:
• کلسیم ۶٫۰۰ میلی‌گرم
• آهن ۰٫۴۲ میلی‌گرم
• منیزیم ۲٫۰۰ میلی‌گرم
• فسفر ۴٫۰۰ میلی‌گرم
• پتاسیم ۵۲٫۰۰ میلی‌گرم
• سدیم ۴٫۰۰ میلی‌گرم
• روی ۰٫۲۲ میلی‌گرم
• مس ۰٫۰۴ میلی‌گرم
• منگنز ۰٫۰۸ میلی‌گرم
• سلنیم ۰٫۸۰ میکروگرم
همان‌طور که انتظار داشتیم متوجه شدیم که عسل مقدار کالری زیاد، چربی صفر و در نهایت مقدار زیادی کربوهیدرات دارد. بیشترین ترکیب معدنی در عسل، پتاسیم و همچنین کلسیم است.

خواص عسل : با فواید فوق‌العاده عسل طبیعی بر سلامتی بدن آشنا شوید

عسل به عنوان یک داروی درمانی در طول قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه نیز از آن به عنوان تسکین دهنده سرفه، تقویت حافظه، درمان زخم‌ها، از بین برنده باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌ها و بهبود شوره سر استفاده می‌کنند. همان‌طور که ابوعلی سینا در کتاب قانون خود ذکر کرده است، عسل ماده‌ای است که در داروسازی نیز کاربرد دارد و باعث جذب بهتر دارو بر روی بدن می‌شود.

در ادامه به بررسی موردی خواص عسل اصل و جمع‌بندی هر یک از موارد خواهیم پرداخت.

 

عسل غنی از مواد مغذی است

عسل مایعی کاملاً شیرین است. زنبورها عسل را از طریق مکیدن شیره گیاهان و تغییر ساختار آن‌ها، ماده‌ای کاملاً مغذی و انرژی‌زا تولید می‌کنند. زنبورعسل در هر پرواز حدود ۴۰ میلی‌گرم شهر با خود به کندو می‌برد. زنبور در راه برگشت به کندو مقدار زیادی از آب شهد را دفع می‌کند. زنبورعسل تا زمانی که غلظت عسل و شهد را به مقدار مطلوب نرسانده باشد به کار شهد رسانی می‌پردازد. البته نباید فراموش کرد که عسل غذایی خود زنبورهای عسل و ملکه نیز است.

شما با خوردن یک قاشق غذاخوری عسل که در حدود ۲۱ گرم است، ۶۴ کالری انرژی، ۱۷ گرم شکر از جمله فروکتوز، گلوکز، مالتوز و ساکاروز دریافت می‌کنید. عسل در خود پروتئین، چربی یا فیبر ندارد. همچنین در عسل مقادیر کمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز وجود دارد ولی مقدار آن به‌اندازه‌ای نیست که نیاز روزانه شما را تأمین کند. خواص عسل علاوه بر ترکیبات یاد شده، دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و ترکیبات زیست گیاهی است که فقط در گیاهان وجود دارد. درصد این مواد در عسل تیره‌تر بیشتر نیز می‌باشد.

 

عسل مایع شیرین و ویسکوزی است که توسط زنبورعسل تهیه می‌شود و دارای ترکیبات مغذی، ویتامینه و زیست گیاهی با درصدهای مختلف است.

 

خواص عسل در بهبود و درمان آلرژی

تئوری وجود دارد که نشان می‌دهد از آنجایی که عسل خود بخشی از گرده افشانی زنبور عسل است، می‌تواند باعث شود تا افراد آلرژی کمتری نسبت به گرده‌های داشته باشند و آلرژی به نسبت کمتری تجربه کنند. در همین خصوص مطالعات زیادی انجام شده است که روی گونه خاصی از گرده حتی تا ۹۰ درصد افراد، با مصرف کردن عسل حاصل از همان گل و گرده‌ها، دیگر دچار آلرژی شدید نشدند.

 

عسل منبع غنی آنتی اکسیدان است

عسل خوب و با کیفیت که از دامنه طبیعت و گیاهان مرغوب تهیه شده باشد؛ یکی از خواص عسل داشتن آنتی اکسیدان فراوان است. آنتی اکسیدان‌ها از جمله ترکیباتی هستند که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد درون بدن مبارزه و بدن را از وجود آن‌ها پاک‌سازی کنند. از جمله این آنتی اکسیدان‌ها اسیدهای الی و ترکیبات فنلی به مانند فلاونوئیدها هستند. دانشمندان بر این باورند که وجود این ترکیبات در عسل می‌تواند باعث تقویت عضلات انسان شود.

نکته جالب‌توجه دیگری که در مورد خواص عسل وجود دارد که بر اساس نوع منبع تولید عسل، مقادیر مواد مغذی در آن تغییر می‌کند. در برخی از مناطق دنیا عسل دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و در برخی مناطق این روند کاملاً برعکس است. آنتی اکسیدان‌ها علاوه بر دفع رادیکال‌های آزاد، به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌ها کمک می‌کند. علاوه بر موارد گفته شده عسل توانایی تقویت دید را نیز دارد.

 

عسل دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان از جمله ترکیبات فلاونوئیدی است.

 

خواص عسل در سلامتی معده

وجود انتی اکسیدان ها و همچنین مواد ضد میکروبی می‌توانند طیف گسترده‌ای از مشکلات معده را برطرف کنند و به سلامتی آن بیفزایند. توصیه شده است که برای اثربخشی بهتر عسل، مقدار آب لیمو تازه هم به آن اضافه کنید. مطالعاتی وجود دارد که مصرف کردن عسل مانوکا را بیش از دیگر انواع عسل‌ها توصیه می‌کند. دلیل توصیه بیش از حد عسل مانوکا در این است که، نوع مانوکا دارای خواص عسل بیشتری است.

عسل مانوکا قادر است که مقدار عوامل مبارزه کننده در برابر فاکتورهای سرطانی بیشتری تولید کند و دارای ترکیب خاصی با عنوان متیل گلیوکسال است. این ماده یک انتی باکتری است که باعث خواهد شد سلامتی معده شما تضمین شود. خوردن یک قاشق چتی خوری عسل باعث خواهد شد که باد معده به مقدار زیادی کاهش پیدا کند.

همچنین خواص عسل باعث می‌شود تا قارچ مایکوتوکسین نیز از فعالیت بیفتد. این قارچ یکی از مهم‌ترین عوامل بروز مشکلات معده است.

خواص عسل : با فواید فوق‌العاده عسل طبیعی بر سلامتی بدن آشنا شوید

عسل دوست دیابتی‌هاست

عسل دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات و قندهای مختلف است. از این رو می‌توان گفت که خوردن آن باعث افزایش سطح قند خون انسان می‌گردد؛ اما از سوی دیگر، تحقیقات نشان داده‌اند که خوردن عسل به جای قند، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌گردد. از سوی دیگر میزان کلسترول، تری گلیسیرید و التهاب‌های داخلی را نیز بهبود می‌بخشد. در مقابل و اثبات گفته‌های اول، تحقیقاتی نیز انجام شده و در آن‌ها عسل باعث افزایش قند خون شده است البته این مقدار افزایش قند خون کمتر از شکر و قند تصفیه شده بوده است. در نهایت می توان گفت اگر از مشکلات قند خون و دیابت رنج می‌برید، عسل را با احتیاط مصرف کنید. در طول سال‌های اخیر استفاده از شکر در تولید عسل مرسوم شده که لازم است، احتیاط بیشتر در این مورد به خرج دهید.

 

برخی تحقیقات از کاهش احتمال وقوع سکته در بیماران قلبی دارای دیابت نوع ۲ خبر داده است. با این وجود عسل سطح قند خون را افزایش می هد و افراد دیابتی می‌بایست با احتیاط آن را مصرف کنند.

 

خواص عسل در بهبود رفلاکس اسید معده

از آنجایی که عسل دارای مقدار زیادی انتی اکسیدان است و این انتی اکسیدان ها می‌توانند با رادیکال‌های آزاد بجنگند، شما می‌توانید با استفاده از خواص عسل، رفلاکس معده را کاهش دهید؟ اما چرا؟

به این دلیل که بخش بزرگی از مشکلات معده به واسطه حمله رادیکال‌های آزاد به سیستم گوارشی است. همچنین گفته شده است که شما می‌توانید از خواص عسل در کنار درمان‌های دارویی تجویز شده هم استفاده کنید. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد خواص عسل موجب پوشش دهی مری و کاهش آسیب‌های ناشی از برگشت اسید به مری می‌شود.

موکوزیت دهانی نوعی بیماری است که خواص عسل در درمان آن اثبات شده است. همچنین همان‌طور که اشاره کردیم اگر شما مشکل مری دارید، خوردن عسل بعد یا همراه غذا می‌تواند مقدار زیادی بهبودی آن را تسریع ببخشد. حتی اشاره کردیم که عسل می‌تواند گلودرد را نیز تسکین دهد. برای این کار کافی است که چای خودتان را با عسل میل کنید.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که مطالعاتی منتشر شده که نشان می‌دهد وجود قند زیاد در عسل در نهایت منجر به تولید اسید بیشتر در معده می‌شود. لذا اگر مشکل معده شما و رفلاکس آن شدید است، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 

باعث کاهش فشار خون می‌شود

فشار خون از جمله عوامل مهم در سکته‌های مغزی و قلبی است. وجود مقادیر زیاد آنتی اکسیدان در عسل رابطه مستقیم با کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا دارد. تحقیقات در موش و انسان این نظریه را اثبات کرده است. یکی از خواص عسل وجود آنتی اکسیدان‌ها است که باعث تحریک رگ‌ها و کاهش چربی‌های ذخیره شده دور رگ‌ها می‌گردد.

 

خوردن عسل می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود که در درمان و پیشگیری از بیماری‌های قلبی بسیار مؤثر است.

 

خواص عسل در بهبود و جلوگیری از سرطان

همان‌طور که می‌دانید عسل دارای ترکیبات فنولی زیادی است. این ریزمغذی‌ها به عنوان انتی اکسیدان ها از بروز انواع سرطان‌ها جلوگیری می‌کنند. همچنین در درمان سرطان نیز تأثیر زیادی دارند. عسل همچنین دارای خاصیت ضدالتهابی نیز هست و همین باعث شده است که عسل در صدر جدول غذاهای ضد سرطانی شناخته شود. خواص عسل حتی باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن تقویت شود و این خود باعث مبارزه بهتر بدن با سلول‌های سرطانی و عوامل بروز دهنده سرطان است.

در مواد خواص عسل در بهبود سرطان و همچنین جلوگیری از گسترش سرطان باید به این نکته اشاره کرد که عسل حاوی ترکیباتی با خاصیت آنتی پرولیفراتیو است که از شیوع سرطان در بدن و گسترش آن جلوگیری می‌کند. نکته جالب که باید در مور خواص عسل بدانید این است که عوامل ضد سرطانی عسل همگی به صورت انتخابی عمل کرده و سلول‌های سالم را در برابر سلول‌های مهاجم حفظ می‌کنند.

برخی از پزشکان مصرف عسل هم زمان با استفاده داروهای شیمی درمانی را توصیه کردند. همچنین گفته شده است که استفاده از عسل داغ می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد. اگر نگاهی به ارزش غذایی عسل بیندازید، تعجب خواهید کرد که ماده غذایی که یک قاشق آن ۸۰ درصد شکر، ۲۰ درصد آب و دارای ۶۴ کالری است، چطور می‌تواند ضد سرطان باشد!

خواص عسل : با فواید فوق‌العاده عسل طبیعی بر سلامتی بدن آشنا شوید

کلسترول پایین خون را پایین می‌آورد

یکی از خواص عسل دارا بودن مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین، سطح چربی و کلسترول مضر برای بدن را در رگ‌ها پایین می‌آورد. این عامل می‌تواند برای بیماران قلبی به شدت مفید باشد. همچنین کلسترول مضر از جمله مهم‌ترین عوامل انسداد رگ‌های خونی و بروز سکته‌های قلبی و مغزی است که عسل تا حدودی می‌تواند آن را کنترل کند.

جالب‌توجه است که عسل باعث کاهش سطح کلسترول مضر و افزایش سطح کلسترول مفید در بدن می‌گردد. بر اساس مطالعه‌ای که روی ۵۵ بیمار انجام شد، عسل باعث کاهش ۵٫۸ درصدی کلسترول بد، افزایش ۳٫۳ درصدی کلسترول خوب و کاهش ۱٫۳ درصدی وزن گردید.

 

به نظر می‌رسد عسل تأثیر مثبتی روی سطح کلسترول دارد. کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش می‌دهد.

 

خواص عسل در کاهش درد دندان

جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین خواص عسل می‌تواند کاهش درد عصبی دندان باشد. بر اساس مطالعات و مقاله‌های به چاپ رسیده در مورد خواص عسل می‌توان گفت که خوردن عسل و همچنین استفاده خارجی از آن روی دندان می‌تواند به مقدار زیادی دردهای دندان را بهبود دهد. البته شما نباید عسل را جایگزین دندان‌پزشک کنید. برخی از دردهای دندان نشان از پوسیدگی است و خواص عسل برای آن کارساز نیست.

 

کاهش تری گلیسیرید را به همراه دارد

از دیگر عوامل سکته و بیماری‌های قلبی، تری گلیسیرید است. وجود این ترکیب در بدن باعث مقاومت بیماران دیابتی به انسولین نیز می‌شود. سطح‌ تری گلیسیرید در رژیم غذایی با مصرف قند و کربوهیدرات‌ها افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات زیادی در مورد ارتباط کاهش سطح ‌تری گلیسیرید و مصرف عسل صورت گرفته است که همه آن‌ها حاکی از مؤثر بودن خواص عسل است. به عنوان مثال در یک تحقیق، سطح تری گلیسیرید ۱۱ تا ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد.

 

افزایش سطح‌ تری گلیسیرید، خطر احتمال بروز سکته و دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده است که مصرف عسل به جای قند باعث کاهش سطح‌ تری گلیسیرید می‌گردد.

 

خواص عسل در سلامتی قلب

بارها در مقاله خواص عسل به فواید آن برای قلب و عروق خواهید خواند اما جا دارد که در بخش جداگانه‌ای به مانند این بخش به آن بپردازیم. انتی اکسیدان موجود در عسل که حاصل از وجود ویتامین‌ها است قادر خواهد بود که سلامتی قلب و عروق را تضمین کند.

خواص عسل باعث می‌شود که تولید ترکیبات مضر دخیل در افزایش کلسترول خون کاهش پیدا کند. این می‌تواند بزرگ‌ترین عامل کمک به سلامتی قلب و عروق است. به این ترتیب می‌توان گفت که خوردن عسل به سلامتی قلب کمک زیادی می‌کند.

همچنین مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد عسل از به وجود آمدن ترکیب‌های عامل بروز سکته‌های قلبی جلوگیری می کید. پلی فنول ها مهم‌ترین نقش را در این زمینه بر عهده دارند و خواص عسل برای حفظ سلامتی قلب و جلوگیری از سکته‌های قلبی مدیون وجود این ترکیبات است.

خواص عسل : با فواید فوق‌العاده عسل طبیعی بر سلامتی بدن آشنا شوید

آنتی اکسیدان‌ها و سایر خواص عسل

یکی از خواص عسل منبع غنی از آنتی اکسیدان‌های متنوع و فنلی است. بسیاری از این مواد باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌گردد. از آنجایی که آنتی اکسیدان باعث تحریک رگ می‌گردد، خون به راحتی درون قلب می‌ریزد و به راحتی از آن پمپاژ می‌گردد. انتی اکسیدان‌ها از بروز لخته‌های خونی نیز جلوگیری می‌کنند که به‌نوبه خود باعث کاهش احتمال بروز حملات قلبی و سکته مغزی است. تاکنون در مورد نتایج گفته شده تحقیقی روی انسان انجام نشده است و همگی نتایجی است که از موش آزمایشگاهی به دست آمده است.

 

عسل باعث افزایش جریان خون‌رسانی به قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و لخه شدن خون می‌شود.

 

خواص عسل در درمان زخم و سوختگی

از زمان مصر باستان، یکی از خواص عسل به عنوان درمان کننده زخم‌ها استفاده می‌شده است. مطالعات زیادی نیز نشان داده است که عسل در درمان زخم‌های جزئی می‌تواند مؤثر باشد. همچنین برای افرادی که زخم دیابتی دارند، عسل یک مرهم طبیعی است. عسل در تحقیقات انجام شده ۴۳٫۳ درصد زخم‌های معمولی و ۹۷ درصد زخم‌های دیابتی را درمان کرده است. این توانایی بر اساس وجود خواص آنتی باکتری و ضدالتهابی عسل است. یکی دیگر از خواص عسل علاوه بر این موارد، می‌تواند درمان مناسبی برای تب‌خال نیز باشد.

عسل از گذشته تا کنون به عنوان درمان و مرهم طبیعی برای زخم‌ها مورد استفاده بوده است.

 

خواص عسل : با فواید فوق‌العاده عسل طبیعی بر سلامتی بدن آشنا شوید

درمان سرفه در کودکان است

سرفه از جمله علائم شایع در میان کودکان مبتلا به عفونت‌های تنفسی است. این عفونت باعث کاهش کیفیت خواب کودک و زندگی اطرافیان می‌گردد. برای کنترل سرفه، داروهای شیمیایی وجود دارد که عمدتاً دارای عوارض جانبی هستند. تحقیقات نشان داده است که یکی از خواص عسل می‌تواند درمان و بهبود خوبی برای سرفه در این کودکان باشد؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف عسل برای کودکان دارای محدودیت سنی است.

 

عسل می‌تواند درمان سرفه‌های ناشی از عفونت‌های تنفسی باشد.

 

در مصرف مصرف عسل احتیاط کنید

عسل شیرین و مغذی است و می‌تواند به عنوان جایگزین شکر و قند عمل کند. همه خواص عسل زمانی است که اصل باشد؛ بنابراین در تهیه عسل دقت کنید تا شکر غلیظ شده نخرید چرا که مصرف آن علاوه بر نداشتن سود، ضرر نیز دارد. عسل واقعی و طبیعی را نیز در حد اعتدال مصرف کنید.

عسل در تمامی ادیان الهی نیز مورد تحسین و ستایش قرار گرفته و به خواص درمانی آن اشاره شده است. نظرات و تجربیات خود در مورد مصرف و سایر خواص عسل را با ما در میان بگذارید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

3 Comments

    1. سلام، وقت بخیر
      بهترین راه تشخیص عسل بردن آن به آزمایشگاه و یا بررسی آن توسط افراد خبره میباشد. همچنین اگر زنبوردار رو بشناسید میتونید مستقیم و بدون واسطه از زنبوردار عسل خرید کنید.

      بابت مقاله بسیار عالی سایت هم تشکر میکنم واقعا مفید و جامع بود. منتظر مقاله های بعدیتون راجب عسل و خواص دیگر آن هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *