با خواص گریپ فروت آشنا شوید

خواص گریپ فروت

با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان، میوه‌های غنی از انواع ویتامین‌ها و خواص سلامتی مختلف در بازار فراوان می‌شود. از جمله مهم‌ترین خانواده میوه‌های پرخاصیت مرکبات هستند که در این فصول به وفور یافت می‌شوند. امروز در جیمیتو به بررسی خواص گریپ فروت که شباهت زیادی به پرتقال دارد، خواهیم پرداخت. در کنار بررسی خواص گریپ فروت به هشدارهایی هم در مورد مصرف گریپ فروت اشاره می‌کنیم. همراه ما باشید.

 

گریپ فروت

قبل از اینکه به بررسی خواص گریپ فروت بپردازیم، بهتر است این میوه را بیشتر بشناسیم. گریپ فروت از خانواده مرکبات است و برای اولین بار در قرن ۱۸ میلادی کشف شده است. گریپ فروت همانند بیشتر مرکبات دارای طعم گس و همچنین گزنده‌ای است که آن را تبدیل به یکی از میوه‌های پرطرفدار در فصل‌های پاییز و زمستان کرده است.

چاکورتا عنوانی که بیشتر مردم هند که زادگاه اصلی گریپ فروت هم محسوب می‌شود، است. در طبقه بندی میوه‌ها بر اساس ناحیه کشت، گریپ فروت متعلق به نواحی استوایی و نیمه استوایی است. طعم گریپ فروت برای کسانی که تا به حال آن را نخوردند، توصیفی از طعم پرتقال و دارابی است.

اکنون بیشترین کشت گریپ فروت متعلق به چین، ایالات متحده و هند است. در ایران نیز بخش بزرگی از باغ‌های استان مازندران به کشت گریپ فروت اختصاص یافته است. پوست گریپ فروت نسبت به پرتقال از ضخامت بیشتری برخوردار است و داخل آن دقیقاً همانند پرتقال است.

جالب این است که بدانید گریپ فروت دارای انواع مختلف رنگی از سفید تا صورتی دارد. آنچه که در ایران کشت می‌شود بسیار شبیه به پرتقال است.

 

خواص گریپ فروت و ارزش غذایی

برای پی بردن به خواص گریپ فروت نیاز است که نگاه دقیقی به ارزش غذایی آن داشته باشیم. در یک گریپ فروت متوسط شما شاهد وجود مواد مغذی به شرح زیر هستید:

 • انرژی ۴۲ کیلوکالری ۲٫۳ درصد میزان مصرف روزانه
 • کربوهیدرات ۱۰٫۷ گرم ۸ درصد میزان مصرف روزانه
 • پروتئین ۰٫۷۷ گرم ۱ درصد میزان مصرف روزانه
 • چربی کل ۰٫۱۴ گرم کمتر از یک درصد میزان مصرف روزانه
 • کلسترول ۰ میلی‌گرم ۰ درصد میزان مصرف روزانه
 • فیبر خوراکی ۱٫۷ گرم ۴ درصد میزان مصرف روزانه
 • در مورد ویتامین‌های موجود در یک گریپ فروت ۱۰۰ گرمی می‌توان گفت که:
 • فولات ۱۳ میکروگرم ۳ درصد میزان مصرف روزانه
 • نیاسین ۰٫۲ میلی‌گرم ۱٫۵ درصد میزان مصرف روزانه
 • پانوتنوئیک اسید ۰٫۲ میلی‌گرم ۵ درصد میزان مصرف روزانه
 • پیریدوکسین ۰٫۰۵۳ میلی‌گرم ۴ درصد میزان مصرف روزانه
 • ریبوفلاوین ۰٫۰۳ میلی‌گرم ۲٫۵ درصد میزان مصرف روزانه
 • تیامین ۰٫۰۴ میلی‌گرم ۴ درصد میزان مصرف روزانه
 • ویتامین آ ۱۱۵۰ واحد ۳۸ درصد میزان مصرف روزانه
 • ویتامین ث ۳۱٫۲ میلی‌گرم ۵۲ درصد میزان مصرف روزانه
 • ویتامین ای ۰٫۱۳ میلی‌گرم ۱ درصد میزان مصرف روزانه
 • ویتامین کا ۰ میکروگرم ۰ درصد میزان مصرف روزانه

سایر مواد مغذی در ۱۰۰ گرم گریپ فروت:

 • سدیم ۰ میلی‌گرم ۰ درصد میزان مصرف روزانه
 • پتاسیم ۱۳۵ میلی‌گرم ۳ درصد میزان مصرف روزانه
 • کلسیم ۲۲ میلی‌گرم ۲ درصد میزان مصرف روزانه
 • مس ۰٫۰۳۲ میلی‌گرم ۴ درصد میزان مصرف روزانه
 • آهن ۰٫۰۸ میلی‌گرم ۱ درصد میزان مصرف روزانه
 • منیزیم ۹ میلی‌گرم ۲ درصد میزان مصرف روزانه
 • منگنز ۰٫۰۲ میلی‌گرم ۱ درصد میزان مصرف روزانه
 • فسفر ۱۸ میلی‌گرم ۲٫۵ درصد میزان مصرف روزانه
 • فسفر ۱۸ میلی‌گرم ۲٫۵ درصد میزان مصرف روزانه
 • سلنیوم ۰٫۱ میکروگرم ۰ درصد میزان مصرف روزانه
 • روی ۰٫۰۷ میلی‌گرم ۱ درصد میزان مصرف روزانه

ترکیبات زیستی در ۱۰۰ گرم گریپ فروت عبارت‌اند از:

 • بتاکاروتن ۶۸۶ میکروگرم
 • بتاکریپتوزانتین ۷۳ میکروگرم
 • لیکوپن ۱۲۱۹ میکروگرم

 

خواص گریپ فروت

خواص گریپ فروت به عنوان یک میوه از دسته مرکبات به قدری زیاد است که در برخی موارد به آن میوه بهشتی هم گفته می‌شود. از جمله مهم‌ترین مواد مغذی موجود در گریپ فروت ویتامین ث فراوان است. ویتامین ث بخش بزرگی از عملکرد سیستم ایمنی و همچنین سلامتی شما را بر عهده دارد.

انواع رنگ‌های گریپ فروت نشان دهنده کم و زیاد بودن ترکیبات خاصی به مانند بتاکاروتن است. به طوریکه می‌توان گفت گریپ فروت هایی با رنگ صورتی و قرمز دارای مقدار بیشتری بتاکاروتن هستند. با دقت در مواد مغذی و ارزش غذایی گریپ فروت متوجه وجود دسته‌ای از ترکیبات با عنوان پلی کمیکال خواهید بود.

وجود پلی کمیکال، خواص گریپ فروت را دو چندان می‌کند. فلانوئید، ترپن و لیموویید سه نوع از مهم‌ترین پلی کمیکال های موجود در گریپ فروت هستند. ماده دیگری که نباید وجود آن در خواص گریپ فروت را فراموش کرد، کارتنوئیدها است. فولات لیکوپن از این دسته از مواد مغذی است.

وجود ویتامین‌های آ؛ فیبر، پتاسیم و منیزیم هر یک به نوعی در خواص گریپ فروت موثر هستند. از این گذشته گریپ فروت دارای مقدار زیادی ویتامین ب و ترکیبات پیچیده مغذی به مانند ریبوفلاوین و تیامین است. لازم به ذکر است که وجود کلسیم و مس در ادامه مشاهده خواهید کرد که چه میزان می‌تواند در خواص گریپ فروت موثر باشد.

 خواص گریپ فروت

گریپ فروت و شکستن سنگ کلیه

برای اینکه بتوانید کلیه‌های سالم داشته باشید نیاز دارید که مقدار زیادی آب بخورید و اسیدیته بدن و همچنین کلیه‌هایتان را کنترل کنید. خوردن گریپ فروت در نیم سال دوم سال به عنوان یک میوه همیشگی در بازار میوه ایران می‌تواند به میزان زیادی به شما در بهبود سلامتی کلیه‌ها کمک کند.

گریپ فروت با دارا بودن ویتامین ث و همچنین خاصیت اسیدی باعث می‌شود که محیط معده و بدن به حالت اسیدیته اصلی خود نزدیک‌تر شود. با این کار کلیه‌های شما از خطر تشکیل سنگ کلیه در امان خواهد بود. در صورتی که کلیه‌های شما سنگ‌ساز است، خوردن گریپ فروت را با مشورت پزشک خودتان شروع کنید.

در برخی موارد مشاهده شده است که خوردن گریپ فروت به همراه داروهای درمان کننده سنگ کلیه باعث کم اثر شدن داروها می‌شود.

 

خواص گریپ فروت در سلامتی و درخشندگی پوست

اگر به دنبال پوست شفاف و درخشان هستید و نمی‌خواهید که از ماسک‌های شیمیایی و درمان‌های همیشگی که بیشتر افراد آن‌ها را به شما توصیه می‌کنند، استفاده کنید باید به سراغ مصرف میوه‌ها دارای ویتامین‌های ث بروید. علاوه بر ویتامین ث، ویتامین آ هم می‌تواند به میزان زیادی به درخشان شدن پوست کمک می‌کند.

خوشبختانه گریپ فروت به عنوان یک میوه بهشتی دارای مقدار زیادی ویتامین آ و ث است. خواص آنتی‌اکسیدانی این ویتامین‌ها به عنوان یک سپر دفاعی در برابر واکنش‌های رادیکالی کرده است.

واکنش‌های رادیکالی دسته‌ای از واکنش‌های زیستی هستند که در اثر برخورد فوتون‌های آفتاب، آلودگی‌های محیطی و همچنین سایر عوامل مخرب به وجود می‌آید و نتیجه آن‌ها می‌تواند دامنه گسترده‌ای از لک‌های پوستی تا سرطان داشته باشد.

به این ترتیب بر اساس خواص گریپ فروت خوردن آن باعث درخشندگی پوست و همچنین کاهش آسیب‌های محیطی به اولین دیوار دفاعی بدن شما یعنی پوست می‌شود.

 

گریپ فروت و مبارزه با سرطان

سرطان یکی از شایع‌ترین مشکلات کنونی بشر است که راه درمان کنونی برای آن کشف نشده است اما شما می‌توانید با زندگی سالم از جمله استفاده از خواص گریپ فروت درصد احتمال بروز آن را کاهش دهید.

با توجه به مواد مغذی که در گریپ فروت وجود دارد این میوه می‌تواند به شدت با عوامل بروز دهنده سرطان مبازره کند. نارنجین، نام ماده‌ای است که در گریپ فروت وجود دارد و بر اساس مشاهدات علمی که وجود دارد می‌تواند با عامل بروز سرطان پروستات مقابله کند.

از این گذشته، خواص گریپ فروت محدود به سرطان‌های مردانه نیست و به واسطه وجود ترکیب لیمونوید، بسیاری از سرطان‌های کشنده از جمله ریه، پوست، حفره‌های دهانی و همچنین معده قابل پیشگیری است. تا حرف از لیمونوید است نباید خاصیت ضد سرطان سینه بودن آن را فراموش کنیم.

زنانی که به طور مرتب آب گریپ فروت می‌خورند یا از میوه‌های مشابه آن استفاده می‌کنند به میزان زیادی در برابر بروز سرطان سینه در امان خواهند بود. به همین دلیل توصیه شده است که در خوردن گریپ فروت کاستی نکنید هر چند گاهی طعم ترش آن می‌تواند زننده باشد اما نتیجه آن کاملاً قابل قبول است.

 

خواص گریپ فروت در تقویت سیستم ایمنی بدن

هر کس که نگاهی به مواد مغذی گریپ فروت داشته باشد متوجه می‌شود که این میوه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به شدت تحت تأثیر قرار داده و آن را تقویت کند. شما با خوردن ویتامین ث که درصد بالایی از مواد مغذی گریپ فروت را تشکیل می‌دهد به سیستم ایمنی بدنتان کمک زیادی می‌کنید.

ویتامین ث یکی از مهم‌ترین مواد آنتی‌اکسیدانی است که در واکنش‌های رادیکالی هم شرکت می‌کند به این ترتیب بدن شما در برابر بروز سرماخوردگی، انواع سرطان‌ها و همچنین مشکلات ناشی از آلودگی‌های محیطی به مقدار زیادی در امان خواهد بود.

اگر می‌خواهید بدن سالمی داشته باشید و از بروز سرماخوردگی‌های زمستانی در امان باشید، روزانه یک لیوان ترکیب گریپ فروت را با پرتقال میل کنید. جیمیتو به شما در مورد خواص گریپ فروت با اطمینان کامل سخن می‌گوید.

 

گریپ فروت و چربی سوزی

چه کسی این خاصیت گریپ فروت را دوست ندارد؟ همه ما به دنبال چربی سوزی با روش‌های ساده هستیم و می‌خواهیم در اسرع وقت بدون هیچ دردسری از شر چربی‌های اضافی بدن خودمان خلاص شویم. اگر می‌خواهید در فصل زمستان که انگیزه ورزش در آن کم است همچنان با قدرت بیشتر چربی سوزی کنید، گریپ فروت بخورید.

از جمله مهم‌ترین خواص گریپ فروت این است که می‌تواند متابولیسم بدن را به سمت چربی سوزی افزایش دهد. زمانی که بدن شما متابولیسم چربی سوز داشته باشد، با وجود دریافت کالری ثابت همیشگی، بدن شما میزان مصرف کالری بیشتری خواهد داشت و روز به روز لاغرتر می‌شوید.

اما دقت داشته باشید که خواص گریپ فروت، معجزه نیستند و شما باید در کنار خوردن آن ورزش هم باید بکنید.

 

خواص گریپ فروت در کاهش کلسترول بد

لیپوپروتئین کم چگالی را کمتر کسی است که نشناسد. این ماده که در برگه آزمایش خون شما خودش را نشان می‌دهد، به عنوان کلسترول مضر شناخته می‌شود و باعث بروز مشکلات سلامتی فراوانی است. زمانی که میزان کلسترول بد شما از کلسترول خوب بیشتر باشد، بدن دچار چربی خون و در نتیجه عوارضی به مانند فشار خون، گرفتگی عروق و سکته‌های مختلف می‌شود.

برای اینکه بتوانید میزان کلسترول مضر خون را کاهش دهید، نیاز دارید در مواد غذایی خود از عواملی استفاده کنید که به هر طریقی کاهش دهنده کلسترول مضر باشند. یکی از بهترین میوه‌های کاهش دهنده چربی مضر بدن، گریپ فروت است.

خواص گریپ فروت به واسطه وجود مواد مغذی که در آن است، باعث می‌شود سلول‌های شما واکنش‌های اکسیداسیون چربی کمتری در خود تجربه کنند. با این اتفاق، میزان کلسترول مضر خون شما رفته رفته کاهش پیدا خواهد کرد و شما زندگی سالم‌تری خواهید داشت.

 

گریپ فروت و بهبود درد مفاصل

درد مفصلی یا درد آرتروز، عارضه‌ای است که در کهن‌سالی اکثر مردم جهان را درگیر خود می‌کند. علت این اتفاق که بیشتر به صورت نقرس خود را نشان می‌دهد، تجمع کلسیم و همچنین دیگر املاح در بافته‌ای مفصلی است. زمانی که شما مفصلی با مشخصات مذکور داشته باشید، با هر حرکت درد زیادی تجربه خواهید کرد. به همین دلیل اگر می‌خواهید کهن‌سالی کم دردی داشته باشید باید از همین امروز به فکر آن باشید.

از جمله خواص گریپ فروت که بیشتر پزشکان آن را توصیه می‌کنند، مبارزه آن با تجمع کلسیم در مفاصل است. با خوردن گریپ فروت درصد تجمع کلسیم در مفاصل کنترل شده و شما احتمال کمتری برای تجربه عارضه آرتروز خواهید داشت.

خواص گریپ فروت

خواص گریپ فروت در ضدعفونی‌کنندگی

همان‌طور که می‌دانید موادی با خاصیت اسیدی به خوبی می‌توانند در برابر میکروب‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زای خارجی و داخلی مقابله کنند. اگر حس می‌کنید مدتی است که درگیر بیماری‌های ویروسی هستید و پزشک به شما توصیه کرده است از مواد مغذی دارای ضد میکروب استفاده کنید، به شما توصیه داریم از گریپ فروت در وعده‌های میوه و میان وعده استفاده نمایید.

ویتامین ث به همراه خاصیت اسیدی که در گریپ فروت وجود دارد بدن شما را در برابر حملات ویروسی مقاوم می‌کند.

 

گریپ فروت و درمان دژانسیون ماکولا

دژانسیون ماکولا از جمله بیماری‌های چشمی است که افراد مسن را درگیر خود می‌کند. به غیر از آن، آب مروارید هم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دوران کهن‌سالی در افراد است. برای اینکه بتوانید سلامت چشم خودتان را در دوران کهن‌سالی تضمین کنید، به شما توصیه می‌کنیم که از مواد مغذی دارای ویتامین آ مصرف کنید.

خوشبختانه گریپ فروت دارای مقدار زیادی ویتامین آ است. علاوه بر این ویتامین، ترکیبات پیچیده در گریپ فروت به شما کمک خواهد کرد تا از سلامت چشم در دوران کهن‌سالی برخوردار باشید.

 

خواص گریپ فروت در انرژی‌زا بودن

برای اینکه نوشیدنی‌های انرژی‌زا را کنار بگذارید، بهتر است به سراغ گریپ فروت و خواص انرژی‌زایی آن بروید. بیشتر کسانی که دوست دارند برای انجام امور روزانه در همان ابتدای صبح انرژی کافی داشته باشند، از گریپ فروت و ترکیب آن با پرتقال به عنوان یک ابمیوه انرژی‌زا استفاده می‌کنند.

انرژی‌زا بودن گریپ فروت به لطف وجود مواد معدنی، ویتامین‌ها و ترکیبات فیتوکمیکال است.

 

گریپ فروت و پاک‌سازی کبد

اگر می‌خواهید که کبد سالم‌تری داشته باشید و در برابر مشکلات ناشی از تجمع مواد سمی در کبد، در امان باشید خوردن آب گریپ فروت را توصیه می‌کنیم.

وجود سموم در بدن می‌تواند نشانه‌های مختلفی داشته باشد از جمله عوارضی همانند افسردگی، گرفتگی عضلات، سردردهای شدید و همچنین عفونت. بنابراین اگر احساس می‌کنید به طور ناگهانی دچار عوارضی از این دست شدید، ابتدا به پزشک مراجعه کنید و با مشورت گرفتن از او خوردن مواد مغذی به مانند گریپ فروت را شروع نمایید.

 

خواص گریپ فروت در بهبود بیماری لثه

مشاهدات علمی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن دو عدد گریپ فروت در طول روز، به میزان زیادی می‌تواند از بروز مشکلات لثه و همچنین گسترش بیماری لثه جلوگیری کند. زمانی که شما از گریپ فروت استفاده می‌کنید، درصد زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها را وارد خون می‌کنید که این آنتی‌اکسیدان‌ها در خون جاری شده و در برابر بروز مشکلات سلامتی از جمله سرطان دهان، لثه و سایر عوارض از این دست جلوگیری می‌کند.

 

خواص هسته گریپ فروت

شاید خنده‌دار باشد که هسته گریپ فروت هم می‌تواند خاصیت سلامتی داشته باشد. این هسته می‌تواند میکروب‌کش، ضد قارچ و همچنین چربی سوز باشد. در برخی از داروخانه‌ها شما قرص‌هایی با عنوان قرص هسته گریپ فروت مشاهده می‌کنید. به جای خریدن این قرص‌ها کافی است که هسته‌های گریپ فروت خودتان را بعد از آب‌گیری، پودر کنید و هر روز یک قاشق از آن را به همراه آب میل نمایید.

 

هشدارهایی در مورد گریپ فروت

 • گریپ فروت را با شکم خالی مصرف نکنید. به علت اینکه گریپ فروت خاصیت اسیدی دارد، در برخی موارد گزارش شده است که برای افراد با معده‌های حساس مشکلاتی به مانند ترش کردن معده به وجود می‌آورد. توصیه شده که گریپ فروت را به همراه غذا بخورید تا میزان هضم شدن مواد مغذی و همچنین چربی سوزی را افزایش دهد.
 • افرادی که به مرکبات حساسیت دارند ممکن است به گریپ فروت هم حساسیت داشته باشند.
 • خوردن گریپ فروت به همراه داروهای فشار خون را با مشورت پزشک ادامه دهید. ممکن است اثر دارو به همراه گریپ فروت به شدت افزایش یابد.
 • کسانی که از داروهای ضد کلسترولی، سرترالین و همچنین بوسپیرون استفاده می‌کنند، می‌بایست با نظر پزشک از آب گریپ فروت بلافاصله یا هم‌زمان با دارو مصرف کنند.
 • عموماً نشان داده شده است که خوردن گریپ فروت به همراه داروهای بیماری‌های ضدافسردگی می‌تواند موجب تشدید اثر آن‌ها شود.
 • اگر شما مجبور هستید از داروی خاصی مصرف کنید، بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف هم زمان آب گریپ فروت با آن مشورت کنید. فهرستی شامل داروهای حساس به مصرف با گریپ فروت را در ادامه مشاهده می‌کنید:
 •  داروهای استاتین پایین آورنده کلسترول همچون “زوکور”
 •  داروهای کاهنده فشار خون همچون “پروکاردیا”
 •  داروهای جلوگیری کننده از پس زدن عضو پیوندی همچون “ساندیمون”
 •  داروهای ضد اضطراب همچون “بوسپیرون”

 

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده کردید، خوردن گریپ فروت خواص زیادی به دنبال دارد به همین دلیل اگر شما مصرف کننده داروهای خاص نیستید یا اینکه حساسیتی به مرکبات ندارید، لازم است که بیشتر از قبل به گریپ فروت و خوردن آن دقت کنید و از آن استفاده نمایید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *