با خواص دانه چیا آشنا شوید

خواص دانه چیا

استفاده از دانه‌ها در تغذیه ایرانیان همیشه جایگاه ویژه‌ای داشته است. دانه کتان، تخم شربتی و همچنین بذر ریحان از معروف‌ترین دانه‌هایی است که شما اغلب در نوشیدنی‌ها و غذاها از آن استفاده می‌کنید. امروز با شما خواهیم بود تا یکی دیگر از دانه‌های پرخاصیت به نام چیا را بهتر بشناسیم. آیا خواص دانه چیا به اندازه‌ای مفید است که بتوان از آن برای درمان مشکلات سلامتی استفاده کرد؟ آیا چیا عوارض جانبی هم دارد؟

 

چیا چیست؟

چیا گیاهی یک ساله و از رسته نعناعیان است. این گیاه به صورت بومی در امریکای مرکزی رشد می‌کند. برای استفاده کردن از چیا، عموماً دانه‌های آن استخراج می‌شود. خود گیاه چیا نیز به عنوان یک گیاه تزئینی استفاده می‌شود.

مهم‌ترین بخش از چیا همان‌طور که اشاره کردیم، دانه چیا است. دانه چیا سرشار از انواع اسیدهای چرب امگا سه است. بر اساس آماری که در مورد روغن گیری دانه‌های چیا وجود دارد، ۲۵ تا ۳۰ درصد آن را روغن تشکیل می‌دهد. از دیگر روغن‌های موجود در دانه چیا می‌توان به اسید لینولئیک، امگا ۶، امگا نه و همچنین چربی‌های اشباع شده اشاره کرد.

 

ارزش غذایی چیا

برای درک درست خواص چیا بهتر است که نگاهی به ارزش غذایی چیا داشته باشیم. در هر صد گرم از دانه چیا مواد مغذی به شرح زیر وجود دارد:

 • انرژی ۲٬۰۳۴ کیلوژول (۴۸۶ کیلوکالری)
 • کربوهیدرات‌ها ۴۲٫۱۲ g
 • فیبر ۳۴٫۴ g
 • چربی ۳۰٫۷۴ g
 • چربی اشباع ۳٫۳۳۰
 • چربی تک‌اشباع‌نشده ۲٫۳۰۹
 • چربی چنداشباع‌نشده ۲۳٫۶۶۵
 • پروتئین ۱۶٫۵۴ g
 • ویتامین آی معادل ۵۴ میکروگرم (۶٪)
 • ویتامین ب ۱ (تیامین) ۰٫۶۲ میلی‌گرم (۴۸٪)
 • ویتامین ب ۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۱۷ میلی‌گرم (۱۱٪)
 • ویتامین ب ۳ (نیاسین) ۸٫۸۳ میلی‌گرم (۵۹٪)
 • اسید فولیک (ویتامین ب ۹) ۴۹ میکروگرم (۱۲٪)
 • ویتامین C       ۱٫۶ میلی‌گرم (۳٪)
 • ویتامین E       ۰٫۵ میلی‌گرم (۳٪)
 • کلسیم ۶۳۱ میلی‌گرم (۶۳٪)
 • آهن ۷٫۷۲ میلی‌گرم (۶۲٪)
 • منیزیم ۳۳۵ میلی‌گرم (۹۱٪)
 • منگنز ۲٫۷۲۳ میلی‌گرم (۱۳۶٪)
 • فسفر ۸۶۰ میلی‌گرم (۱۲۳٪)
 • پتاسیم ۴۰۷ میلی‌گرم (۹٪)
 • سدیم ۱۶ میلی‌گرم (۱٪)
 • روی ۴٫۵۸ میلی‌گرم (۴۶٪)

 

 

خواص دانه چیا

همان‌طور که مشاهده کردید، دانه چیا مقدار زیادی ترکیبات مغذی و معدنی در خود دارد. به این ترتیب مصرف کردن چیا و قرار دادن آن در وعده‌های غذایی می‌تواند فواید سلامتی زیادی برای شما داشته باشد.

 

اسید چرب امگا ۳

اسیدهای چرب غیر اشباع چند تایی از جمله مواد مغذی است که شما برای متعادل کردن واکنش‌های متابولیسمی بدن به آن‌ها نیاز دارید. دانه چیا به مقدار زیادی در خود از اسیدهای چرب چند تایی غیر اشباع از جمله اسید چرب امگا ۳ دارد. اگر می‌خواهید از منابع گیاهی امگا ۳ بدن خود را تأمین کنید، گزینه بهتری از دانه چیا وجود ندارد. بر اساس آمار به دست امده، ۶۰ درصد از چربی‌های موجود در دانه چیا را امگا سه تشکیل می‌دهد. از مهم‌ترین گونه‌های اسید چرب امگا سه موجود در دانه چیا می‌توان به آلفا لینولنیک اسید اشاره کرد.

به این ترتیب می‌توان گفت یکی از خواص دانه چیا کاهش التهاب، افزایش عملگرهای شناختی و همچنین پایین آمدن کلسترول است.

 

خواص دانه چیا و فیبر فراوان

فیبر از جمله ترکیبات طبیعی است که بدن شما برای انجام فرایندهای هضم و همچنین کاهش کلسترول به آن نیاز دارد. فیبر در فراورده‌های گیاهی به دو دسته فیبر قابل هضم و غیرقابل هضم طبقه بندی می‌شود. فیبر قابل هضم توسط باکتری‌های مفید و زنده در روده‌ها مصرف و باعث افزایش فعالیت آن‌ها در جذب مواد غذایی می‌شود. فیبرهای غیرقابل هضم نیز با تحریک کردن غدد صفرا مقدار زیادی از کلسترول مضر را کاهش می‌دهد.

دانه‌های چیا دارای مقدار زیادی فیبر است. با نگاهی کوتاه به ارزش غذایی دانه چیا متوجه خواهید شد که در دو قاشق از دانه چیا، حداقل ده گرم فیبر وجود خواهد داشت. این مقدار از فیبر به فرایند گوارش کمک شایانی خواهد کرد.

اگر احساس می‌کنید که در چند وقت اخیر دچار یبوست شده‌اید، از خواص دانه چیا استفاده کنید چرا که فیبر موجود در دانه چیا باعث خواهد شد عملکرد روده در حرکت دادن مواد غذایی بهبود پیدا کند. از سوی دیگر با مشورت گرفتن از پزشک خود دانه چیا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بعد از مدتی، عدد کلسترول مضر کمتری در برگه آزمایش خود مشاهده کنید.

خواص دانه چیا

خواص ضد سرطانی دانه چیا

سرطان یکی از کشنده‌ترین و خطرناک‌ترین عوارضی است که در اثر سبک زندگی ناسالم بروز می‌دهد. دلیل پزشکی که بوجود آمدن سرطان را توضیح می‌دهد، واکنش رادیکال‌های آزاد با سلول های بدن است. رادیکال آزاد ترکیبی است که با مصرف کردن مواد غذایی و همچنین در طول زندگی روزمره وارد بدن شما می‌شود. متاسفانه بدن قادر نیست رادیکال‌های آزاد را با استفاده از سیستم ایمنی دفع کند.

برای کاهش دادن تحرکات و واکنش‌های رادیکال آزاد، بدن از آنتی اکسیدان ها استفاده می‌کند. آنتی اکسیدان ترکیب طبیعی است که با مصرف کردن مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان در بدن تأمین می‌شود. از جمله خواص دانه چیا این است که مقدار زیادی آنتی اکسیدان در خود دارد.

آنتی اکسیدان ها بدن شما را نه تنها از سرطان بلکه مشکلات دیگری همانند پیری پوست نیز در امان نگه می دارند. نکته جالب در مورد دانه چیا این است که انتی اکسیدان چیا به دلیل وجود پوسته کلفت تا دو سال می‌تواند در آن باقی بماند.

 

خواص چیا و مواد معدنی

بدن شما نیاز به مصرف انواع ترکیبات مغذی از جمله مواد معدنی است. بر اساس ارزیابی‌های انجام شده روی دانه چیا مشخص شده است که مصرف کردن دو قاشق غذاخوری دانه چیا می‌تواند ۱۸ درصد کلسیم، ۳۵ درصد فسفر، ۲۴ درصد منیزیم و همچنین ۵۰ درصد منگنز مورد نیاز مصرف روزانه بدن شما را تأمین کند. اگر بتوانید این مقدار ماده مغذی مورد نیاز بدن را در طول روز تأمین کنید، دیگر دچار مشکلات سلامتی همانند فشارخون نخواهید شد.

از دیکر خواص چیا به دلیل داشتن مواد مغذی این است که می‌تواند به شما در کاهش وزن به واسطه افزایش متابولیسم سوخت و ساز بدن کمک کند.

 

کاهش سطح قند خون و کمک به بیماران دیابتی

توانایی چیا در کاهش سرعت هضم مواد غذایی می‌تواند باعث پیشگیری از بروز دیابت شود. دانه‌های چیا دارای پوشش ژلاتینی هستند که سطح قند خون را کاهش می‌دهد. بر اساس گفته وزارت کشاورزی امریکا، دانه‌های چیا از جمله مواد غذایی مفید برای بیماران دیابتی است. همچنین دانه‌های چیا در کاهش فشارخون بیماران دیابتی نیز تأثیر مثبتی دارد.

یکی دیگر از دلایلی که مصرف دانه چیا برای بیماران دیابتی توصیه شده است، وجود مقدار اسید چرب امگا سه است. این دسته از مواد مغذی در درمان بیماران دیابتی نقش اساسی دارند. به این ترتیب اگر دیابت دارید، با مشورت گرفتن از پزشک خود مصرف دانه چیا را وارد رژیم غذایی خود کنید.

 

مبارزه با سرطان سینه و دیگر انواع سرطان

همان‌طور که مطالعه کردید دانه چیا دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از مرکز پزشکی مبارزه با سرطان، مشخص شده است که استفاده کردن از خواص دانه چیا به دلیل داشتن اسید آلفا لینولئیک می‌تواند به جلوگیری از سرطان سینه کمک کند. در مورد اسید چرب امگا سه نیز روند این چنینی در مبارزه با سرطان سینه و دیگر انواع سرطان‌ها وجود دارد.

 

کاهش سطح چربی خون با خواص چیا

دوباره اسیدهای چرب امگا سه در دانه چیا اهمیت پیدا می‌کنند. اسید چرب امگا ۳ باعث خواهد شد تا کلسترول خون کاهش پیدا کند و از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری کند. علاوه بر اسید چرب امگا سه، چربی‌های تک اشباع نشده نیز به کاهش یافتن چربی خون کمک زیادی می‌کنند. به همین دلیل ساده است که شما باید دانه چیا را وارد رژیم غذایی خود کنید. البته نمی‌توان گفت که فقط مصرف کردن دانه چیا می‌تواند کلسترول شما را کاهش دهد، بلکه اصلاح شیوه زندگی نقش موثرتری دارد.

بر اساس گزارش‌های دانشگاه ویرجینیا، دانه چیتا بخش بزرگی از رژیم غذایی سالم و سبک زندگی است که می‌تواند سلامت قلب و عروق را تأمین و تضمین کند. امگا سه همچنین باعث کاهش یافتن تری گلیسیرید ها، که نوعی چربی در خون است می‌شود. وجود امگا سه کافی در بدن باعث خواهد شد تا مشکلات دیگری همانند ضربان های نامنظم قلب و تجمع چربی در شریان ها نیز کاهش پیدا کند.

علاوه بر موارد فوق، مشخص شده که یکی از خواص دانه چیا درمان دیس لیپیدمی است. دیس لیپیدمی عارضه‌ای است که در آن کلسترول خون به شکل غیرطبیعی افزایش پیدا می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه آرژانتین انجام شده است، اسید آلفا لینوئیک موجود در دانه‌های چیا باعث بهبود بیماران مبتلا به دیس لیپیدمی شده است. در ادامه مطالعات مشخص شد که مصرف کردن دانه چیا منجر به کاهش سطح کلسترول مضر و افزایش سطح کلسترول خوب می‌شود.

 

خواص چیا در افزایش متابولیسم بدن

دانه چیا مقادیر فراوانی از ویتامین‌های دسته ب و همچنین مواد مغذی مانند آهن، روی و منیزیم در خود دارد. همگی این مواد به تقویت سیستم ایمنی و همچنین سطح انرژی بدن کمک می‌کنند. می‌توانید دانه چیا را به اسموتی خود اضافه کنید تا زندگی با طراوت تری داشته باشید. بر اساس آخرین مشاهدات و مطالعات انجام شده در دانشگاه دیوهمپشایر، دانه چیا همچنین می‌تواند متابولیسم بدن را نیز افزایش دهد.

 

استفاده از خواص چیا در نوشیدنی ورزشی

ورزش و تمرین کردن در برخی از روزهای هفته می‌تواند کاملا خسته کننده باشد. برای فرار کردن از این روزها نوشیدنی دانه چیا گزینه خوبی است. در صورتیکه به دانه چیا و دانه‌های مشابه حساسیت ندارید، مصرف کردن دانه چیا به دلیل داشتن امگا ۳ خستگی را از تن شما بیرون می‌کند. همچنین ترکیبات مغذی موجود در آن انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های ورزشی و روزانه دیگر را تأمین می‌نماید.

 

دانه چیا غنی از پروتئین

آیا لازم است در مورد اهمیت پروتئین موجود در دانه چیا صحبت کنیم؟ دانه چیا دارای مقادیر زیادی پروتئین است. بر اساس مطالعه برزیلی انجام شده روی خواص دانه چیا مشاهده شد که مقدار و همچنین انواع پروتئین‌های موجود در دانه چیا بسیار عالی و غنی است. در ادامه مطالعات مشخص شد که علاوه بر خواص پروتئینی، خواص دانه چیا باعث بهبود پروفایل چربی در بدن موش‌های ازمایشگاهی شد.

۱۹ درصد از دانه چیا را پروتئین تشکیل می‌دهد. بر اساس مشاهدات و مقاله‌های چاپ شده توسط مجله‌های امریکایی تغذیه و سلامتی، این مقدار پروتئین بالا، جایگاه مناسبی در رژِیم غذایی می‌تواند داشته باشد. جالب این است که بدانید دانه‌های چیا علاوه بر پروتئین از اسید امینه های لازم برای بدن نیز تشکیل شده است.

خوردن دانه چیا یا استفاده کردن از آن در رژیم غذایی به بدن شما در تأمین پروتئین و اسید امینه های ضروری بدن به منظور بهبود رشته های عضلانی بعد از ورزش های سخت کمک خواهد کرد.

 

بهبود حالت روحی و روانی

اعتقاد بر این است که مصرف کردن چیا به بهبود روحیه و سلامتی روانی کمک می‌کند. بر اساس مطالعه انجام شده در دانشگاه پیتسبورگ، اسیدهای چرب امگا سه دانه چیا باعث بروز این خواص سلامتی می‌شود. از آنجایی که زندگی روزمره می‌تواند باعث بروز افسردگی‌های ساده و پیشرفته شود، به شما توصیه داریم که از مواد مغذی همانند دانه چیا در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

توصیه ما به شما در مورد خواص دانه چیا برای بهبود مشکلات روحی و روانی به این معنی نیست که داروهای تجویز شده از سوی پزشک را کنار بگذارید و مشت مشت دانه چیا بخورید. درمان با دانه چیا نیاز به زمان زیادی دارد که این مدت درمان می‌تواند خطرناک هم باشد.

 

خواص دانه چیا برای دندان و استخوان

مطالعه مهمی در مورد خواص چیا انجام شده است که در مشخص شد، استفاده کردن از دانه چیا باعث بهبود مشکلات سلامتی در استخوان‌ها می‌شود. دانه چیا دارای مقادیر زیادی کلسیم و همچنین فسفر است. این دو در کنار هم به افزایش تراکم استخوانی کمک زیادی می‌کند. مصرف کردن دانه چیا و خواص آن از جمله توصیه‌های پزشکان برای رفع مشکلات سلامتی از جمله کاهش تراکم اسنخوانی در سنین بالا است.

دانه‌های چیا علاوه بر کلسیم و فسفر مقدار زیادی منگنز دارد. منگنز در کنار این دو ماده مغذی به بهبود استخوان‌ها و دندان کمک زیادی می‌کند. فسفر در تعامل با منگنز، مغز استخوان را تغذیه کرده و از بروز مشکلات حادی همانند پوکی استخوان جلوگیری میکند.

از سوی دیگر خواص انتی اکسیدانی دانه چیا است که به شما در محافظت از دندان‌ها کمک می‌کند. لذا اگر می‌خواهید دندان و استخوان سالم داشته باشید، دانه چیا مصرف کنید.

 

بهبود سلامت پوست با خواص دانه چیا

به نظر می‌رسد که خواص مربوط به اسید چرب امگا سه چیا تمامی ندارد. استفاده کردن از دانه چیا باعث می‌شود خشکی پوست و التهاب‌های آن در اثر حملات رادیکالی کاهش پیدا کند. بر طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه‌های انگلیسی، مشخص شد که امگا ۳ خواص زیادی در محافظت از پوست در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش دارد. همچنین مشخص شد که دانه چیا، خواص ضد التهابی در خود دارد که از بروز چین و چروک ناشی از کهولت پوست جلوگیری میکند.

از دیگر مزایا و خواص دانه چیا برای پوست می‌توان به خواص آن در مقابله با افتادگی پوست اشاره داشت که تأثیر زیادی در زیبایی ظاهری دارد.

خواص دانه چیا

خواص دانه چیا در درمان دیورتیکولوز

دیورتیکولوز بیماری در ناحیه کولون است. علائم مربوط به دیورتیکولوز شباهت زیادی به سندرم روده تحریک‌پذیر همانند دفع مدفوع نامنظم، نفخ معده و همچنین دردهای انقباضی دارد. این بیماری در افراد بالای پنجاه سال بیشتر از دیگر سنین دیده می‌شود. برای جلوگیری کردن از بروز دیورتیکولوز بر اساس مطالعات، مصرف کردن دانه چیا مفید و تاثیرگذار است.

دانه چیا مقدار زیادی اسید امگا سه در خود دارد. این اسید امگا سه قادر است که فعالیت رادیکال ها و همچنین عوامل بروز التهاب در روده‌ها را کاهش دهد. از سوی دیگر فیبر موجود در دانه چیا کمک خواهد کرد تا هضم و همچنین گردش مواد غذایی در روده‌ها با سرعت و هماهنگی بیشتری صورت گیرد. به این ترتیب درصد احتمال بروز دیورتیکولوز با مصرف کردن خواص دانه چیا کاهش پیدا می‌کند.

 

جایگزین مناسب برای تخم‌مرغ

اگر می‌خواهید پروتئین بخورید اما تخم‌مرغ نمی‌توانید مصرف کنید یا دوست ندارید، خبر خوش این است که دانه چیتا جایگزین خوبی برای تخم‌مرغ می‌تواند باشد. برای رسیدن به پروتئین تخم‌مرغ از دانه چیا کافی است که یک قاشق غذاخوری دانه چیا را به همراه سه لیوان قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید. برای بهتر ترکیب شدن، دانه‌های چیا را خرد کنید و به شکل آسیاب شده به آب اضافه نمایید.

بگذارید تا دانه‌های خرد شده چیا به همراه آب، محلولی غلیظ حاصل کنند. این محلول شباهت زیادی به زرده تخم‌مرغ نه از لحاظ ظاهری بلکه از نظر مقدار پروتئین دارد. اکنون می‌توانید به جای تخم‌مرغ این پروتئین را به غذا یا هر وعده‌ای که دوست دارید اضافه کنید.

 

خواص دانه چیا و ضد التهابی بودن

از دیگر خواص تخم چیا که نیاز است اشاره کوتاهی به آن داشته باشیم، توانایی آن در دفع انواع التهاب‌ها است. التهاب می‌تواند در هر بخشی از بدن شما رخ دهد. مهم‌ترین التهاب‌ها، در قسمت‌های عضلات و مفاصل رخ می‌دهد. بر اساس آنچه که در مورد دانه چیا با هم مرور کردیم، مقدار انتی اکسیدان و همچنین پروتئین به همراه اسید امگا سه موجود در دانه چیا از بروز التهاب‌ها جلوگیری می‌کند.

به این ترتیب باید اضافه کنیم که دانه چیا توانایی زیادی در بهبود امراض و عوارض ناشی از بیماری‌های مختلف همانند آرتروز و نقرس دارد. برای استفاده از خواص دانه چیا بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت‌های لازم را داشته باشید.

 

دانه چیا عاری از گلوتن

گلوتن پروتئینی مؤثر در ترکیبات غلاتی همانند گندم و حبوباتی مانند عدس و جو است. گلوتن ترکیبی است که در برخی از افراد باعث بروز نشانه‌هایی از آلرژی می‌شود. عدم تحمل گلوتن نام علمی است که پزشکان برای معرفی این عارضه از آن استفاده می‌کنند. دانه چیا با وجود شباهت‌های زیادی که به گندم و همچنین عدس دارد، فاقد هر گونه گلوتن است.

این ویژگی دانه چیا باعث شده است که از این ماده غذایی به جای دیگر مواد غذایی که دارای گلوتن هستند، استفاده شود. دانه چیا برای کسانی که دچار بیماری سلیاک هستند، یک جایگزین بسیار کاربردی است. بر اساس مطالعات کسانی که از بیماری سلیاک رنج می‌برند، تمایل کمتری به مصرف کلسیم و فیبر دارند به همین دلیل نیاز به جایگزینی مناسب دارند. استفاده کردن از دانه چیا بر اساس پیشنهاد پزشک معالج برای این افراد توصیه شده است.

 

خواص دانه چیا و منگنز غنی

علاوه بر خواص بسیاری که برای دانه چیا برشمردیم، این دانه گیاهی دارای مقدار زیادی منگنز است. مطالعات علمی نشان داده است که مصرف کردن منگنز باعث پیشرفت روند درمان مشکلات و عوارضی همانند آرتروز، دیابت و صرع است. همچنین منگنز دارای خاصیت عالی ضد اکسیدانی است. این ماده می‌تواند سرعت انجام واکنش های متابولیسمی بدن را افزایش و باعث لاغری هر چه بیشتر شما شود.

مطالعه‌ای روی تأثیر منگنز بر بهبود زخم‌ها انجام شده است که در آن مشاهده شد، استفاده کردن از مواد غذایی دارای منگنز کمک زیادی به بهبود زخم خواهد کرد.

 

دانه چیا غنی از منیزیم

ترکیب مغذی دیگری که نیاز است در مورد آن بدانید، منیزیم است. یک وعده غذایی از دانه چیا می‌تواند ۳۰ درصد از نیاز شما به منیزیم را در طول روز تأمین کند. این ماده معدنی دارای خواص و فواید زیادی است که از جمله آن‌ها می‌توان به مقابله با فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و همچنین پوکی استخوان اشاره کرد.

منیزیم همچنین به افزایش سطح انرژی در بدن کمک می‌کنند و کمبود آن دلیل بزرگی برای خستگی‌های زیاد و همچنین بی‌خوابی و عدم تحریک پذیری کافی می‌تواند باشد.

 

خواص دانه چیا برای بهبود خواب

اگر خواب راحت ندارید، دانه چیا بخورید. سروتونین و ملاتونین دو هورمون دخیل در افزایش و کاهش خواب شما هستند. این دو هورمون توسط اسید امینه ای با عنوان تریپتوفان تولید می‌شود. دانه چیا دارای مقدار زیادی تریپتوفان در خود است. به این ترتیب زمانی که دانه چیا مصرف می‌کنید، مقدار تولید هورمون‌های افزایش دهنده خواب و کیفیت آن، بهبود پیدا می‌کنند.

به این ترتیب بر اساس مطالعات انجام شده روی دانه چیا می‌توان گفت که دانه چیا قادر است به افزایش خواب، انرژی و همچنین بهبود حالت‌های روحی افراد کمک کند.

 

عوارض دانه چیا

حتما شما هم مثل ما معتقد هستید که مصرف بیش اندازه از هر خوراکی عوارضی به همراه خواهد داشت. همچنین ممکن است یک خوراکی برای برخی از افراد مناسب نباشد، بنابراین در ادامه عوارض دانه چیا را با شما مرور خواهیم کرد.

 

کاهش فشار خون

دانه چیا با وجود همه فوایدی که دارد می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود. کسانی که فشار خون پایین دارند در مصرف دانه چیا می‌بایست دقت داشته باشند. اگر شما فشار خون پایین دارید حتماً قبل از اینکه آن را به شکل وسیع مصرف کنید، با پزشک خود مشورت نمایید.

 

مشکل در دستگاه گوارشی

از دیگر عوارض جانبی که ممکن است دانه چیا برای شما داشته باشد، مشکلات گوارشی است. فیبر زیاد در چیا، نفخ و اسهال را افزایش می‌دهد. روزهایی که حس می‌کنید دچار سندرم روده تحریک پذیر شده‌اید، مصرف چیا را با احتیاط انجام دهید. همچنین در مواردی که اسهال شدید دارید، مصرف کردن چیا را متوقف کنید.

 

رقیق کردن خون

مصرف کنندگان داروهای رقیق کننده خون، نباید هم زمان از دانه چیا نیز در وعده‌های غذایی خود استفاده کنند. همچنین کسانی که در روزهای آتی عمل‌های جراحی خواهند داشت به پیشنهاد پزشک خود باید مصرف مواد رقیق کننده خون را کاهش دهند. این هشدار در مورد کسانی که فشار خون پایین و همچنین خون رقیق دارند، از اهمیت بالاتری برخوردار است.

 

تداخل دارویی

بیماران دیابتی نباید خودسرانه مصرف دانه چیا را شروع کنند. در مطالعات نشان داده است که مصرف کردن دانه چیا در مواردی با داروهای دیابت تداخل دارد. به همین دلیل قبل از مصرف کردن دانه چیا با پزشک خود در مورد تداخل دارویی صحبت کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *