خواص آووکادو را بهتر بشناسید

خواص آووکادو

آووکادو یا گلابی تمساح میوه‌ای است که از دهه چهل وارد ایران شد اما آنچنان دوامی برای رشد و نمو در برابر سرما نداشت. آووکادو از جمله معدود میوه‌هایی است که دارای میزان زیادی چربی در خود است. چربی این میوه برای بدن در کنار سایر مواد غذایی مفید است. امروز در جیمیتو نگاهی به خواص آووکادو برای سلامتی انسان خواهیم انداخت.

 

آووکادو

آووکادو را می‌توان میوه‌ای منحصر به فرد دانست. این میوه همان‌طور که اشاره شد بر خلاف بیشتر میوه‌ها که از کربوهیدرات تشکیل می‌شود از چربی ساخته شده است؛ و بر اساس مطالعات انجام شده روی آن، دارای خواص بسیار زیادی برای انسان است. حدود ۷۵ درصد از انرژی بدن با مصرف آووکادو از چربی به دست می‌آید که اکثر چربی‌های موجود در آن به صورت اشباع وجود دارند.

دیگر چربی‌های موجود در اووکادو عبارت‌اند از انواع اسیدهای چرب و اسید لینولئیک. ترکیب چربی‌ها به‌طوری تقریبی عبارت است از: یک درصد امگا ۳، چهارده درصد امگا ۶، هفتاد و یک درصد امگا ۹ (۶۵ درصد اولئیک و ۶ درصد چرب) و چهارده درصد چربی اشباع (اسید چرب).

بر اساس وزن آووکادو ۳۵٪ بیشتر از موز پتاسیم دارد. آووکادو سرشار از اسید فولیک و ویتامین K است و از منابع غذایی غنی برای ویتامین B6، ویتامین C و ویتامین E و اسید پانتوتنیک به شمار می‌آید. آووکادو دارای ۷۵٪ فیبر نامحلول و ۲۵٪ فیبر محلول است. در اداه در مورد خواص آووکادو بیشتر برایتان خواهیم گفت.

 

خواص آووکادو

خواص آووکادو برای سلامتی

همان‌طور که مشاهده کردید آووکادو دارای مقادیر زیادی اسید چرب به همراه سایر مواد مغذی است که موجب افزایش سلامتی و بهبود کیفیت زندگی انسان می‌شود. از این رو خوردن آووکادو را به شما توصیه می‌کنیم و در ادامه به بررسی برخی از خواص آووکادو خواهیم پرداخت.

 

سرشار از مواد مغذی

یکی از خواص آووکادو این است که به واسطه مواد مغذی فراوان در خود به بیشتر غذاها به عنوان مکمل غذایی اضافه می‌شود تا اثرات سلامتی آن‌ها را بهبود ببخشد. از جمله مواد مغذی که اووکادو در آن مورد استفاده قرارگرفته است، گوآکاموله، نوعی غذایی مکزیکی است. این روزها افرادی که به دنبال سلامتی جسمانی هستند به خواص اووکادو آگاهی کامل دارند و از آن فارغ نمی‌شوند. از این رو اووکادو به عنوان یک ماده مغذی کامل معرفی می‌شود که با وجود خواص فوق‌العاده بعید نیز به نظر نمی‌رسد.

اووکادو را می‌بایست پوست بکنید و از قسمت زرد رنگ آن استفاده کنید. دانه و پوست میوه استفاده نشده و دور ریخته می‌شود. اووکادو میوه‌ای مغذی است که در خود انواع گسترده‌ای از ترکیبات شامل ۲۰ نوع ویتامین و مواد معدنی فراوان دارد. در هر ۱۰۰ گرم از اووکادو به طور متوسط مواد مغذی به شرح زیر وجود دارد:

  • ویتامین K 26 درصد نیاز روزانه
  • فولات ۲۰ درصد نیاز روزانه
  • ویتامین C 17 درصد نیاز روزانه
  • پتاسیم ۱۴ درصد نیاز روزانه
  • ویتامین B5 14 درصد نیاز روزانه
  • ویتامین B6 13 درصد از نیاز روزانه
  • ویتامین E 10 درصد از نیاز روزانه

آووکادو همچنین دارای ۱۶۰ کالری انرژی، ۲ گرم پروتئین، ۱۵ گرم چربی سالم در هر ۱۰۰ گرم است. علاوه بر این مواد، آووکادو، ۹ گرم کربوهیدرات در خود دارد که ۷ گرم آن به صورت فیبر و تنها ۲ درصد آن به شکل قند ذخیره شده است. با خوردن آووکادو نباید نگران چاق شدن باشید. یکی از خواص آووکادو این است که هیچ گونه کلسترول یا سدیم در خود ندارد و دارای چربی‌های اشباع اندکی است.

خواص آووکادو

خواص آووکادو در مراقبت از دهان

سلامت دهان و دندان به مقدار زیادی وابسته به سلامت معده و دستگاه گوارش دارد. زمانی که شما دستگاه گوارش سالمی داشته باشید مسلماً بهداشت دهان و دندان شما از نمره خوبی برخوردار خواهد شد. یکی از خواص آووکادو که در مقاله به آن اشاره شده است، بهبود سیستم گوارشی و معده است. هالیتوسیس یا بوی بد دهان در اثر فعالیت زیاد میکروب‌های درون دهان و همچنین برگشت اسید به مری، با مصرف آووکادو به مقدار زیادی می‌تواند بهبود پیدا کند.

به واسطه وجود فلانوئید های در آووکادو است که امروز ما در مورد خواص آووکادو برای مراقبت از دهان و دندان صحبت می‌کنیم. فلانوئید عامل ضد باکتری است که بوی بد دهان را به طور کامل می‌تواند از بین ببرد. همچنین مطالعاتی در مورد خواص آووکادو انجام شده است که نشان می‌دهد، مصرف این میوه می‌تواند در کاهش علائم مربوط به سرطان دهان نیز مؤثر باشد.

 

پتاسیم فراوان

پتاسیم از جمله مواد مغذی است که بیشتر مردم نسبت به آن بی‌توجه هستند. این ماده به عنوان کنترل کننده جریان الکتریکی در سلول‌ها عمل کرده و وظایف مهمی در طول واکنش‌های سلولی بر عهده دارد. یکی از خواص آووکادو این است که میزان پتاسیم موجود در آن از موز که به عنوان منبع اصلی پتاسیم شناخته می‌شود نیز بیشتر است. در هر ۱۰۰ گرم از آووکادو، ۱۴ درصد از نیاز روزانه شما به پتاسیم رفع می‌شود که در مقایسه با مصرف موز و تأمین تنها ۱۰ درصد نیاز روزانه، مقدار قابل توجهی است.

 

مطالعات نشان داده است که خوردن مواد غذایی حاوی پتاسیم از افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند. فشار خون یکی از مهم‌ترین عوامل بروز انواع مختلف بیماری‌ها از جمله سکته مغزی و سکته قلبی است. البته نارسایی کلیوی را نیز می‌توان به کاهش پتاسیم در بدن نسبت داد که با خوردن آووکادو و دیگر میوه‌ها به میزان زیادی می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد.

 

خواص آووکادو در مراقبت از پوست و مو

اگر می خواهید پوست و موی سالم‌تر داشته باشید نباید از خواص آووکادو غافل شوید. این میوه به واسطه داشتن انواع ویتامین‌ها و همچنین مواد مغذی می‌تواند مشکلات عدیده‌ای همانند ترک خوردن پوست در اثر خشکی را مرتفع کند. از این رو است که امروزه می‌توانید دز اکثر وسایل آرایشی و بهداشتی رد پایی از خواص آووکادو و عنوان آن را مشاهده کنید.

همچنین در مورد سلامت مو نیز مصرف کردن آووکادو همراه با خصوصیات جالب و سلامتی است. این روزها دستورالعمل‌های ماسک‌های طبیعی همگی دارای یک نقطه اشتراک در وجود آووکادو و بهره بردن از خواص آووکادو در خود هستند.

خواص آووکادو برای بهبود سلامتی پوست و مو به مقدار زیادی وابسته به دو ترکیب بتاکاروتن و لیکوپن است. این دو ماده ارگانیک که به مقدار زیاد در آووکادو موجود هستند می‌توانند رشد مو و همچنین سلامتی سلول‌های پوستی را تضمین کنند و نشانه‌های پیری زودرس را از بین ببرند.

 

سلامت قلب

اووکادو به میزان زیادی در خود چربی ذخیره شده دارد. در واقع حدود ۷۵ درصد از کالری تأمین شده توسط اووکادو به واسطه چربی آن است. اووکادو از چرب‌ترین میوه‌های شناخته شده روی زمین است. آووکادو همه چربی‌ها را در خود ندارد. مهم‌ترین چربی و بیشتر سهم از چربی‌های موجود در اووکادو متعلق به اسید اولئیک است که در روغن زیتون نیز یافت می‌شود و باعث به وجود آمدن خواص بسیار مفید در هر دو آن‌ها می‌شود.

اسید اولئیک موجب کاهش التهاب‌های ناشی از انواع بیماری‌ها و حملات رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود. مهم‌ترین نقش اسید اولئیک را می‌توان در بازسازی ژن‌های آسیب دیده از سرطان دانست. روغن اووکادو نیز از دیگر فراورده‌هایی است که می‌توانید به عنوان ماده مغذی مفید در کنار سایر روغن‌های سالم استفاده کنید. روغن اووکادو نسبت به گرما مقاوم است و در برابر حرارت ناشی از سرخ کردن، اکسید نمی‌شود. از این رو روغن اووکادو انتخاب مناسبی برای سرخ کردن است.

 

خواص آووکادو برای کبد

از جمله مشکلاتی که می‌تواند سلامت کبد را درگیر خود کند هپاتیت سی است. برای پیشگیری از بروز هپاتیت سی می‌بایست مصرف مواد مغذی و همچنین مراقبت‌های لازم در مورد سلامتی کلیه را انجام دهیم. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف کردن آووکادو به عنوان یک میوه مغذی می‌تواند در تقویت کبد و همچنین حفاظت از آن در برابر بیماری‌های مختلف از جمله هپاتیت سی مؤثر باشد.

خواص آووکادو

فیبر کافی

یکی از خواص آووکادو این است که دارای مقادیر بسیار بالای فیبر است. فیبر موجب افزایش سرعت کاهش وزن، بهبود هضم غذا، کاهش قند خون و فشار خون و همچنین کاهش خطر بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌گردد. فیبرها به دو صورت محلول و نامحلول وجود دارند و هر کدام وظیفه خاصی در بدن دارند.

فیبرهای محلول به سلامتی باکتری‌های درون روده و افزایش میزان جذب مواد مغذی از غذای خورده شده کمک می‌کند و فیبرهای نامحلول به عنوان روان کننده در سطح روده جاری شده و از بروز یبوست و سایر مشکلات هضم غذا جلوگیری می‌کند. با خوردن ۱۰۰ گرم اووکادو، ۷ گرم فیبر دریافت خواهید کرد که ۲۷ درصد از نیاز روزانه شما را شامل می‌شود. ۲۵ درصد از فیبرهای اووکادو محلول و مابقی نامحلول است.

 

خواص آووکادو برای سلامتی کلیه

بر اساس تحقیقات انجام شده دانشگاهی نشان داده شده است که مصرف آووکادو می‌تواند به سلامت کلیه‌ها کمک کند. خواص آووکادو برای سلامتی کلیه برگرفته از وجود ترکیبات معدنی از جمله پتاسیم است. در مورد نقش پتاسیم در آووکادو باید به این مورد اشاره کرد که ترکیب مذکور می‌تواند تعداد ضربان های قلب را تنظیم کند. همچنین مشاهده دیگری که در مورد پتاسیم انجام شده است نشان می‌دهد این ماده قادر است به سم زدایی از کانال‌های شیمیایی کلیه کمک فراوانی کند. به این ترتیب شما با مصرف کردن آووکادو به عنوان یک میان وعده نه تنها از خواص آووکادو برای کلیه بلکه از فواید آن برای قلب نیز بهره‌مند خواهید شد.

 

کاهش فشار خون

سکته‌های قلبی و مشکلات ناشی از گرفتگی عروق از جمله اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر در دنیا است. گرفتگی عروق موجب افزایش فشار خون در انسان و پیرو آن بروز دیگر بیماری‌ها می‌شود. دلایل متعددی برای گرفتگی عروق و افزایش فشار خون وجود دارد که از جمله آن‌ها تجمع‌تری گلیسیریدها، بروز التهاب در عروق است.

مطالعات زیادی در مورد اووکادو و تأثیر آن روی کاهش میزان تری گلیسیریدها انجام شده است که همگی نشانه از کاهش میزان این مواد مضر در بدن با مصرف اووکادو است. بر اساس این تحقیقات، خوردن اووکادو، سطح کلسترول خون را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. از طرفی ‌تری گلیسیرید خون را تا ۲۰ درصد و کلسترول مضر را ۲۲ درصد کاهش داده است. با کاهش کلسترول مضر، کلسترول مفید برای انجام فعالیت‌های روزانه ۱۱ درصد افزایش داشته است.

از جمله مطالعات انجام شده روی اووکادو ترکیب آن با رژیم‌های غذایی کاهش فشار خون و لاغری است که وجود اووکادو موجب بهبود اثرات ناشی از رژیم شده است. اگرچه هنوز هم نیاز به پژوهش‌های بیشتر برای رسیدن به یک نتیجه کلی در مورد تأثیر اووکادو وجود دارد.

 

خواص آووکادو در تأمین ویتامین ک

نوزادان برخلاف افراد بزرگ‌سال نیاز به تأمین ویتامین ک هستند و از آنجایی که بدن نوزاد توانایی لازم برای نگهداری ویتامین ک و همچنین استخراج آن از مواد غذایی را ندارد، عموماً کودکان با کمبود ویتامین ک مواجه هستند. از این رو تأمین ویتامین ک در نوزادان امری ضروری است. کمبود ویتامین ک در نوزادان می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله VKDB یا خونریزی در اثر کمبود ویتامین ک شود.

از این رو، توصیه شده است که مادران باردار با توجه به مشورت پزشک می‌تواند از خواص آووکادو در تأمین ویتامین ک نوزاد و همچنین خودشان استفاده کنند. به این ترتیب با مصرف آووکادو در دوران بارداری کودک بدون مشکل کمبود ویتامین ک متولد خواهد شد. اما چرا آووکادو در تأمین ویتامین ک مؤثر است؟ چرا که معدود میوه‌ای وجود دارد که بتواند به اندازه آووکادو ویتامین ک در خود داشته باشد.

خواص آووکادو

کمک به جذب مواد غذایی

زمانی که صبحت از مواد غذایی می‌شود، مقدار مصرف مواد مغذی شما آنچنان مهم و کاربردی نیست. آنچه که در دریافت مواد مغذی توسط بدن اهمیت زیادی دارد، مصرف مواد کمک کننده به جذب مواد مغذی است. برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن شما، محلول در چربی هستند، به این معنی که باید در چربی حل شوند تا جذب بدن شوند. ویتامین‌های K،D،A و ویتامین E محلول در چربی هستند که خواص آنتی اکسیدانی به بدن می‌دهند.

بر اساس مطالعات انجام شده، افزودن آووکادو به سالاد (حاوی انواع ویتامین‌ها) موجب بهبود جذب مواد مغذی مابین ۲٫۶ تا ۱۵ برابر می‌شود؛ بنابراین آووکادو نه تنها به خودی خود مغذی است بلکه موجی می‌شود سایر مواد غذایی نیز تأثیر مشابه روی سلامتی شما داشته باشند؛ بنابراین حتی اگر از مزه آووکادو خوشتان نمی‌آید در کنار سالاد و سبزی‌های مختلف مقدار روغن سالم به مانند روغن زیتون مصرف کنید تا جذب مواد مغذی بهبود یابد.

 

کاهش التهاب با خواص آووکادو

التهاب و بروز آن در اندام‌های داخلی می‌تواند مشکلات زیادی از جمله سکته‌های قلبی تا فشار خون بوجود آورد. خوشبختانه یکی از خواص آووکادو این است که می‌تواند با استفاده از ترکیب‌های فلانوئیدی، کارتنوئیدی، فیتوسترول ها و همچنین برخی ترکیبات دیگر همانند الکل‌های طبیعی و اسیدهای چرب امگا ۳، میزان التهاب در عروق، مفاصل و همچنین ماهیچه‌ها را کاهش دهد. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، ارتریت در میان یازده میلیون نفر در سراسر جهان شیوع یافته است.

لذا شما می‌توانید با مصرف آووکادو از خواص سلامتی آن در بهبود التهاب‌ها استفاده کنید و سالم‌تر زندگی کنید.

 

سلامت چشم

آووکادو نه تنها موجب بهبود جذب آنتی اکسیدان های مختلف از سایر غذاها می‌شود، خود نیز منبع خوبی برای دریافت آنتی اکسیدان است. کاروتنوئید لوتین و زاکسانتین از جمله آنتی اکسیدان های مطرح در مواد غذایی هستند که آووکادو به مقدار کافی در خود از آن‌ها دارد. این دو انتی اکسیدان برای سلامتی چشم و بینایی انسان لازم و ضروری هستند.

از جمله بیماری‌هایی که با مصرف آنتی اکسیدان های موجود در اووکادو احتمال بروز آن کاهش پیدا می‌کند، آب مروارید در بزرگ‌سالان به واسطه کهولت سن است؛ بنابراین مصرف آووکادو را برای سلامتی چشمان خود در برنامه غذایتان قرار دهید.

 

خواص آووکادو به دلیل آنتی اکسیدان فراوان

همان‌طور که بحث کردیم وجود رادیکال‌های آزاد در بدن می‌تواند التهاب را بوجود آورد اما عناصر دیگری هستند که می‌توانند از فعالیت رادیکال‌های آزاد به شدت بکاهند و نام این ترکیبات آنتی اکسیدان است. متأسفانه بدن شما قادر به تولید آنتی اکسیدان نیست و باید آن را مصرف کنید. از جمله آنتی‌اکسیدان‌های فراوان در آووکادو، ویتامین‌های ث و ای است.

این دو آنتی اکسیدان با همکاری همدیگر می‌توانند میزان کلسترول خون را کاهش دهند. علاوه بر این دو مورد، مقدار کمی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی‌تر همانند اپی کاتچین، وایولاگزانتین، نئوکروم و دو جین آنتی اکسیدان دیگر در آووکادو وجود دارد.

زمانی که شما در دوران جوانی از مقدار کافی مواد مغذی و ضد رادیکال آزاد استفاده کرده باشید مسلماً در کهن سالی نباید نگران فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن باشید چرا که بدن شما به اندازه کافی ذخیره آنتی‌اکسیدانی در خود دارد.

 

کاهش احتمال بروز سرطان

شواهد محدودی در مورد کاهش احتمال بروز سرطان با مصرف آووکادو وجود دارد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف آووکادو در کنار شیمی‌درمانی و روند بهبود بیماری سرطان مفید و کاربردی است. عصاره آووکادو نیز به صورت آزمایشگاهی از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کرده است. مهم‌ترین سرطان که اووکادو می‌تواند از آن پیشگیری کند، سرطان پروستات در مردان است. با این وجود تا به نتیجه رسیدن تحقیقات پزشکی نمی‌توان با اطمینان از تأثیر اووکادو بر کاهش احتمال بروز سرطان سخن گفت.

 

خواص آووکادو در سلامتی استخوان

آووکادو دارای ترکیبات مفیدی از جمله زاکسانتین و لوتئین است. این دو ترکیب به خواص آووکادو، افزایش سلامتی استخوان و همچنین تراکم استخوانی را اضافه می‌کند. در همین ارتباط باید بگوییم که مصرف کردن این دو ترکیب می‌تواند خطر نواقص غضروفی را به شدت کاهش دهد.

زاکسانتین و لوتئین در کنار وجود مواد مغذی دیگر همانند فسفر، مس، کلسیم و سلنیوم می‌توانند به شما این اطمینان را بدهند که مصرف کردن آووکادو در کنار رعایت دیگر نکات مربوط به افزایش تراکم استخوانی کمک شایانی می‌کند.

خواص آووکادو

آووکادو برای ورزشکاران

هر ورزشکار بر اساس فعالیتی که دارد نیاز به تأمین انرژی هم احساس می‌کند و باید مواد مغذی مصرف کند. بر اساس توصیه‌های بدنسازان و ورزشکاران حرفه‌ای استفاده کردن از خواص آووکادو به عنوان تأمین کننده انرژی بدن گزینه خوبی می‌تواند باشد. علاوه بر مقدار انرژی زیاد این میوه دارای ترکیبات فیتوکمیکالی است که برای بدنسازی و فعالیت‌های سخت بدنی ضروری هستند.

 

خواص برگ و هسته آووکادو

علاوه بر میوه آووکادو، برگ و همچنین هسته آووکادو نیز دارای مزایای سلامتی فراوانی است. برگ‌های آووکادو بر اساس مطالعه‌های انجام شده می‌تواند در درمان سرماخوردگی، زخم‌های معده، روماتیسم و همچنین پوکی استخوان، درمان نقرس، فشار خون بالا، اسهال و همچنین سنگ کلیه مفید باشد. همچنین مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد برگ آووکادو قابلیت تنظیم قاعدگی و همچنین کاهش علائم یائسگی را دارد.

همچنین هسته آووکادو در کنار میوه و برگ دارای خواص سلامتی متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به چربی سوزی، لاغری، درمان اسهال، رفع خستگی و در نهایت پیشگیری از برخی بیماری‌های پوستی و سرطان اشاره کرد.

 

سخن پایانی

آووکادو علاوه بر خواص گفته شده دارای فواید متعددی از جمله کمک به کاهش وزن، هماهنگی با اکثر رژیم‌های غذایی و افزایش ایمنی بدن است. اووکادو را به سالاد خود اضافه کنید و از فواید آن در کنار طعم و مزه لذت ببرید. نظرات و پیشنهاد‌های خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *