طرز تهیه سس بشامل مرحله به مرحله

طرز تهیه سس بشامل مرحله به مرحله

سس بشامل یک نوع سس کلاسیک مخصوص کشور فرانسه است که از ترکیب کره، آرد و شیر درست می‌شود. این سس خوش طعم کاربردهای بسیار زیادی دارد و به عنوان پایه بیشتر سس‌های کرمی، انواع گراتن، ترکیب ماکارونی و پنیر، و غذاهای دیگر در نظر گرفته می‌شود. در مقاله امروز قصد داریم شما را با طرز تهیه سس بشامل خوشمزه و خانگی آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

طرز تهیه سس بشامل

طرز تهیه سس بشامل

مواد اولیه طرز تهیه سس بشامل 

 • ۲ قاشق غذاخوری کره
 • ۴ و یک دوم قاشق غذا خوری آرد چند منظوره
 • ۳ فنجان شیر
 • ۱ قاشق چای خوری نمک

آماده کردن مواد اولیه سس

در ابتدا مقدار مواد اولیه سس بشامل را اندازه بگیرید. اول از همه، یادتان باشد که نسبت شیر به آرد به کره در سس بشامل بسیار مهم است، به این دلیل که بافت و طعم این سس بر پایه این سه ماده اولیه شکل می‌گیرد. پس حتما مواد اولیه را با دقت کامل اندازه بگیرید: ۲ قاشق غذاخوری کره، ۴ و یک دوم قاشق غذاخوری آرد و ۳ فنجان شیر را آماده کنید.

اگر دوست دارید که بافت سس بشامل شما کمی غلیظ‌تر باشد، می‌توانید از مقدار شیری که در مواد اولیه گفتیم، نصف آن را کم کنید. و باالعکس، اگر دوست دارید که بافت سس بشامل شما کمی رقیق‌تر باشد، می‌توانید به مقدار شیری که در مواد اولیه گفتیم، نصف همان مقدار را اضافه کنید.

اگر برای درست کردن سس بشامل از شیر پر چرب استفاده کنید بافت سس شما غلیظ‌تر، و اگر از شیر کم چرب استفاه کنید بافت سس شما رقیق‌تر خواهد شد.

 

شیر را روی حرارت گاز گرم کنید

شیر را داخل یک قابلمه کوچک بریزید. سپس آن را روی گاز قرار بدهید و درجه حرارت گاز را روی متوسط رو به کم تنظیم کنید. کمی صبر کنید تا شیر کاملا گرم بشود، اما اجازه ندهید که به جوش بیاید. زمانی که شیر گرم شد، آن را از روی گاز بردارید.

اگر دوست دارید می‌توانید شیر را به جای گاز داخل ماکروفر هم گرم کنید. فقط یادتان باشد که در ماکروفر هم از درجه کم استفاده کنید و تایمر آن را نیز روی ۱ دقیقه تنظیم کنید. بعد از گذشت ۱ دقیقه شیر راز داخل ماکروفر بیرون بیاورید و دمای آن را چک کنید. اگر کاملا گرم نشده بود آن را دوباره داخل ماکروفر قرار بدهید و ۱ دقیقه دیگر گرمش کنید.

یادتان باشد که اگر شیر ناگهان به جوش بیاید، بهتر است که از اول و با یک شیر جدید شروع کنید؛ چون بیش از حد داغ شدن شیر می‌تواند روی مزه سس بشامل شما اثر بدی بگذارد.

 

کره را ذوب کنید

در این مرحله باید کره را داخل یک ماهیتابه عمیق بریزید و آن را روی درجه حرارت متوسط گاز ذوب کنید. آنقدر کره را گرم کنید تا زمانی که به طور کامل آب بشود، اما اجازه ندهید آنقدر روی حرارت گاز باقی بماند که رنگ آن از طلایی به رنگ قهوه‌ای تغییر پیدا کند.

 

سپس آرد را به کره اضافه کنید

در مرحله بعدی، تمام آرد را به صورت یک جا داخل کره درون ماهیتابه بریزید. بهتر است بدانید که در ابتدا آرد گلوله گلوله خواهد شد. به آرامی آن را با استفاده از یک قاشق چوبی هم بزنید و گلوله گلوله‌ها را از بین ببرید، تا زمانی که ترکیب کره و آرد یک بافت نرم و یکدست پیدا کند.

 

اجازه بدهید که مایه سس بشامل کمی بپزد

اجازه بدهید که مواد اولیه سس بشامل برای مدت ۵ دقیقه روی درجه حرارت گاز خوب بپزند. در تمام این مدت، به آرامی سس را هم بزنید. هرچه مواد بیشتر بپزند، رنگ آن‌ها تیره‌تر خواهد شد. زمانی که رنگ مواد داخل ماهیتابه به رنگ طلایی تغییر پیدا کرد، به این معناست که پایه سس بشامل شما آماده شده است.

یادتان باشد که هرگز اجازه ندهید رنگ پایه سس بشامل به رنگ قهوه‌ای برسد، چون این مسئله قطعا روی مزه و رنگ نهایی سس شما تاثیر بدی خواهد داشت. در صورت لزوم، درجه حرارت گاز را کاملا پایین بیاورید تا سس بشامل خیلی سریع نپزد و رنگ عوض نکند.

 

شیر را به سس بشامل اضافه

در این مرحله باید ۱ قاشق غذاخوری شیر را به سس بشامل اضافه کنید. بعد از اینکه این کار را انجام دادید، مواد سس را خیلی سریع هم بزنید تا پایه سس با کمک شیر کمی مرطوب بشود. حتما شیر را به شکل یکسان در بین تمام مواد سس پخش کنید. حالا بافت سس بشامل شما باید کمی خیس شده باشد. اما نه در آن حدی که شل و آبکی بشود.

 

مرحله آخر طرز تهیه سس بشامل

در این مرحله باید به آرامی مقدار باقی مانده شیر را با استفاده از یک دست داخل ماهیتابه بریزید، و با دست دیگر خود آن را هم بزنید تا خوب با مواد دیگر ترکیب بشود.  آنقدر این کار را ادامه بدهید تا شیر تمام بشود. بعد از تمام شدن شیر هم برای چند دقیقه دیگر مواد سس را هم بزنید تا بافتی نرم و یکدست پیدا کنند.

 

نحوه استفاده از سس بشامل در انواع غذاها

نحوه استفاده از سس بشامل در انواع غذاها

سس بشامل در ترکیب ماکارونی و پنیر

ترکیب پاستا و ماکارونی و پنیر و یکی از غذاهای بسیار محبوب در بین تمام افراد است. برای درست کردن این غذای راحت و خوش طعم، کافیست بعد از درست کردن سس بشامل، چند فنجان پنیر چدار رنده شده به آن اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا زمانی که پنیر کاملا آب بشود. حالا ترکیب پنیر و سس بشامل را روی ماکارونی پخته شده بریزید و این مواد را به داخل یک ظرف فر منتقل کنید. دوباره روی مواد کمی پنیر رنده شده بریزید و ظرف را داخل فر قرار بدهید. کمی صبر کنید تا مواد خوب بپزند؛ یعنی زمانی که روی سس بشامل و پنیر حباب‌هایی ایجاد بشود و رنگ آن نیز به رنگ قهوه‌ای تغییر پیدا کند.

 

ترکیب سس بشامل و گراتن سیب زمینی 

در ابتدا چند عدد سیب زمینی را با قطر نازک برش بدهید و آنها را همراه با مقداری پیازچه خرد شده داخل یک ظرف فر بریزید. سپس روی این مواد را با مقداری سس بشامل و پنیر پارمسان رنده شده بپوشانید. در مرحله بعدی، مواد را داخل فر قرار بدهید تا زمانی که خوب بپزند؛ یعنی زمانی که تکه‌های سیب زمینی ترد بشوند و روی سس بشامل و پنیر هم حباب‌هایی ایجاد بشود.

 

ترکیب سس بشامل و سوفله پنیر 

برای درست کردن این غذای ساده و خوش طعم، کافیست سس بشامل را با تخم مرغ هم زده شده، کمی پنیر، و ادویه‌‌جاتی که خودتان دوست دارید ترکیب کنید. سپس این مواد را داخل یک ظرف سوفله بریزید و آن را داخل فر قرار بدهید تا خوب بپزد، پف کند، و رنگ روی آن به رنگ قهوه‌ای تغییر پیدا کند.

 

طرز تهیه سس بشامل مرحله به مرحله
پرینت
5 از 1

طرز تهیه سس بشامل

سس بشامل یک نوع سس کلاسیک مخصوص کشور فرانسه است که از ترکیب کره، آرد و شیر درست می‌شود. این سس خوش طعم کاربردهای بسیار زیادی دارد و به عنوان پایه بیشتر سس‌های کرمی، انواع گراتن، ترکیب ماکارونی و پنیر، و غذاهای دیگر در نظر گرفته می‌شود.
زمان آماده سازی5 دقیقه
زمان پخت15 دقیقه
زمان کل20 دقیقه

مواد لازم

 • 2 قاشق غذاخوری کره
 • ½4 قاشق غذاخوری آرد
 • 3 فنجان شیر
 • نمک و فلفل

دستور العمل‌

 • شیر را داخل یک قابلمه کوچک بریزید. سپس آن را روی گاز قرار بدهید و درجه حرارت گاز را روی متوسط رو به کم تنظیم کنید. کمی صبر کنید تا شیر کاملا گرم بشود، اما اجازه ندهید که به جوش بیاید.
 • در این مرحله باید کره را داخل یک ماهیتابه عمیق بریزید و آن را روی درجه حرارت متوسط گاز ذوب کنید. آنقدر کره را گرم کنید تا زمانی که به طور کامل آب بشود.
 • در مرحله بعدی، تمام آرد را به صورت یک جا داخل کره درون ماهیتابه بریزید. بهتر است بدانید که در ابتدا آرد گلوله گلوله خواهد شد. به آرامی آن را با استفاده از یک قاشق چوبی هم بزنید و گلوله گلوله‌ها را از بین ببرید، تا زمانی که ترکیب کره و آرد یک بافت نرم و یکدست پیدا کند.
 • اجازه بدهید که مواد اولیه سس بشامل برای مدت 5 دقیقه روی درجه حرارت گاز خوب بپزند. در تمام این مدت، به آرامی سس را هم بزنید.
 • در این مرحله باید 1 قاشق غذاخوری شیر را به سس بشامل اضافه کنید. بعد از اینکه این کار را انجام دادید، مواد سس را خیلی سریع هم بزنید تا پایه سس با کمک شیر کمی مرطوب بشود.
 • در این مرحله باید به آرامی مقدار باقی مانده شیر را با استفاده از یک دست داخل ماهیتابه بریزید، و با دست دیگر خود آن را هم بزنید تا خوب با مواد دیگر ترکیب بشود.  آنقدر این کار را ادامه بدهید تا شیر تمام بشود. بعد از تمام شدن شیر هم برای چند دقیقه دیگر مواد سس را هم بزنید تا بافتی نرم و یکدست پیدا کنند.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *