راهنمای خرید کفش بسکتبال

کفش بسکتبال

معمولا مهم‌ترین چیز در هنگام ورزش کردن (هر ورزشی) کفشی است که شما می‌پوشید. انتخاب یک کفش مناسب می‌تواند تا حد زیادی روی کیفیت بازی شما تاثیر بگذارد. کفش بسکتبال نیز از این قاعده مستثنا نیست. شما با انتخاب یک کفش بسکتبال مناسب و با کیفیت می‌توانید راحت‌تر توپ را درون تور بسکتبال جای بدهید. به همین دلیل، در مقاله امروز قصد داریم شما را با نحوه انتخاب و خرید یک کفش بسکتبال آشنا کنیم.

 

محافظت کردن از قوزک پا

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام انتخاب و خرید یک کفش بسکتبال مناسب و با کیفیت در نظر بگیرید، این است که آیا این کفش به خوبی از قوزک پای شما محافظت می‌کند؟ اگر فقط یک بار در هنگام بسکتبال بازی کردن از ناحیه قوزک پا صدمه دیده باشید، حتما اهمیت این موضوع را به خوبی درک خواهید کرد. پس بهتر است که قبل از انتخاب و خرید، خوب در مورد کفش مورد نظر خود تحقیق کنید و ببینید که آیا به خوبی از قوزک پایتان محافظت می‌کند یا خیر.

میزان محافظت از قوزک پا به خیلی چیزها بستگی دارد؛ به عنوان مثال: موادی که از آن‌ها برای تولید کفش بسکتبال استفاده شده است، میزان انعظاف‌پذیری و کشش کفش، مدل بسته شدن بندها، و همچنین قد آن. علاوه بر این، سعی کنید نظرات کاربران را در شبکه‌های اجتماعی نیز در مورد کفش بسکتبال مورد نظر خود بخوانید. اگر متوجه شدید که حتی یک کاربر از میزان محافظت این کفش از قوزک پا ناراضی است، بهتر است که یک کفش دیگر برای خود انتخاب کنید. مطمئن باشید که از این کار پشیمان نخواهید شد!

 

سبک بازی کردن شما در تیم

بعد از اینکه خیالتان از بابت میزان محافظت کفش بسکتبال مورد نظر از قوزک پاهایتان راحت شد، نوبت به آن می‌رسد که به ویژگی‌های دیگر آن توجه کنید. دومین مسئله‌ای که باید خوب در نظر بگیرید، پُست‌تان در تیم بسکتبال و همچنین سبک بازی کردنتان است. به طور کلی ۵ پست در یک تیم بسکتبال وجود دارد، اما بازیکنان تیم به ۴ دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه، کفش مناسب برای هرکدام از این گروه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کفش مناسب بازیکنان گارد راس

این گروه از بازیکنان تیم بسکتبال به طور دائمی توپ را در دست دارند و آن را به سمت تور بسکتبال هدایت می‌کنند. بازیکنی که در چنین پستی بازی می‌کند، باید یک کفش بسکتبال نرم و راحت برای خود انتخاب کند؛ چون به طور دائمی در حال دویدن در زمین بسکتبال است و هم باید به راحتی حرکت کند، و هم باید مراقب مچ پای خود باشد که به آن آسیبی وارد نشود. علاوه بر این، کفش این مدل بازیکن باید کشش و اصطکاک بالایی داشته باشد تا فرد بتواند به سرعت در هنگام دویدن توقف کند.

 

کفش مناسب بازیکنان شوتینگ گارد

بازیکنان این پست معمولا ورزشکارترین افراد حاضر در زمین بسکتبال هستند. آن‌ها تقریبا به هر سمتی حرکت می‌کنند و با کیفیت بالای بازی خود شما را حیرت‌زده خواهند کرد. بازیکنی که در چنین پستی بازی می‌کند، به کفش بسکتبالی نیاز دارد که همه کارها را به خوبی انجام بدهد. یعنی این کفش هم باید از پاهای شما تا بالای قوزک حفاظت کند، و هم باید کشش و اصطکاک بالایی داشته باشد تا فرد بتواند حرکات گسترده‌ای انجام بدهد.

 

کفش مناسب بازیکنان قدرتی

بازیکنان قدرتی، همانطور که از نامشان پیداست افرادی بسیار قوی هستند که با سرعت خارق‌العاده‌ای حرکت می‌کنند. بازیکنی که در چنین پستی بازی می‌کند به طور دائمی و در یک خط مستقیم به سمت تور بسکتبال حرکت می‌کند و معمولا عضلات بسیاری قدرتمندی دارد. به همین دلیل، به کفش بسکتبالی نیاز دارد که به خوبی از پاهایش و به خصوص قوزک پایش محافظت کند. علاوه بر این‌ها، کفش این افراد باید تحمل وزن عضلات قدرتمند آن‌ها را داشته باشد. به همین دلیل، نرمی، میزان کشش و اصطکاک کفش نیز برای این گروه از بازیکنان مسئله بسیار مهمی است.

 

کفش مناسب بازیکنان سنتر

 این افراد معمولا قدبلندترین افراد حاضر در زمین بسکتبال هستند. بازیکنی که در چنین پستی بازی می‌کند معمولا زیاد ضربه می‌خورد و در نتیجه باید از پاهای خود بسیار محافظت کند. علاوه بر این، این بازیکنان وزن زیادی را متحمل می‌شوند، به همین دلیل بهتر است که یک کفش بسکتبال ساق بلند برای خود انتخاب کنند.

 

سایز مناسب کفش بسکتبال 

شاید به نظر شما عجیب باشد، اما بسیاری از افراد سایز دقیق پای خود را برای خرید کفش نمی‌دانند! معمولا وقتی کفش می‌خریم، یا برایمان کمی تنگ است و یا کمی گشاد. در این حالت ممکن است که به قوزک و انگشتان پای خود صدمه وارد کنیم، بدون اینکه از این مسئله آگاه باشیم. به عنوان مثال، ممکن است شما تصور کنید که سایز کفشتان ۳۸ است، در حالی که سایز مناسب برای شما ۳۸٫۵ است.

این مسئله در مورد کفش بسکتبال هم صدق می‌کند. به همین دلیل، بهتر است که قبل از خرید کفش مورد نظر خود، نظر کاربران را نیز در مورد این کفش در وب سایت‌های مرتبط بررسی کنید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که بهتر است همیشه کفش شما مقداری فضای خالی داشته باشد؛ یعنی چیزی حدود یک بند انگشت.

اگر قرار است که کفش بسکتبال خود را به صورت آنلاین تهیه کنید، می‌توانید ویدئوهای آموزشی مرتبط با نحوه اندازه گرفتن سایز پا را ببینید و بدین ترتیب، سایز مناسبی برای کفش خود انتخاب کنید. علاوه بر این، می‌توانید از جداول تبدیل سایز که در اینترنت وجود دارند نیز کمک بگیرید. یادتان باشد که اندازه کف پای شما هرچقدر باشد، برای انتخاب سایز مناسب کفش باید ۱ سانتی‌متر به آن عدد اضافه کنید.

کفش بسکتبال

میزان اصطکاک کف کفش

یکی دیگر از موارد کلیدی که در هنگام انتخاب و خرید یک کفش بسکتبال باید به آن توجه کنید، میزان اصطکاک و کف آن است. اگر تا به حال یک کفش ورزشی سفت و سخت خریده باشید، دقیقا متوجه می‌شوید که اصطکاک یک کفش تا چه حد مهم و حیاتی است. در این جا هم بهتر است که قبل از خرید کفش مورد نظر خود، نظر کاربران را نیز در مورد این کفش در وب سایت‌های مرتبط بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که افراد زیادی از این مسئله در مورد کفش مد نظر شما شکایت می‌کنند، بهتر است که به سراغ گزینه بعدی بروید. برای اینکه با گذشت زمان اصطکاک یک کفش بسکتبال از بین نرود، می‌توانید نکاتی که در ادامه برایتان بیان می‌کنیم را رعایت کنید:

 

بیشتر از یک جفت کفش داشته باشید

شما می‌توانید یک کفش برای زمان تمرین و یک کفش برای بازی‌های رسمی بسکتبال تهیه کنید. همچنین می‌توانید گاهی جای این کفش‌ها را با هم عوض کنید. علاوه بر این، اگر در فضای باز بسکتبال بازی می‌کنید، بهتر است که یک کفش جدا هم برای این شرایط تهیه کنید.

 

برای کفش خود یک اسپری تهیه کنید

برای اینکه گرد و خاک را از روی کفش خود پاک کنید، می‌توانید از اسپری‌های مخصوص به این کار استفاده کنید.

 

به طور مداوم کفش‌های خود را تمیز کنید

هربار که کفش خود را می‌پوشید و پا به زمین بسکتبال می‌گذارید، کفشتان گرد و خاک را به خود جذب می‌کند؛ به خصوص کف آن. این مسئله به مرور زمان از میزان اصطکاک کفش شما می‌کاهد. برای مبارزه با این قضیه، همیشه یک تکه پارچه به همراه خود داشته باشید. در زمان‌های استراحت، این دستمال را کمی خیس کنید و با استفاده از آن کف کفش خود را تمیز کنید. بدین ترتیب در هنگام بازی کردن لیز هم نمی‌خورید.

 

راحتی و نرمی کفش بسکتبال

تا به این جای مقاله متوجه شدید که یک کفش بسکتبال با کیفیت و مناسب باید از مچ پای شما حفاظت کند، اصطکاک خوبی داشته باشد و سایز آن نیز برای پاهای شما مناسب باشد. نکته مهم بعدی، میزان راحتی و نرمی یک کفش بسکتبال است. معمولا کفش‌هایی که از مواد بی کیفیت تهیه می‌شوند زیاد نرم نیستند و پای شما را اذیت می‌کنند.

این مسئله نیز به خودی خود می‌تواند روی کیفیت بازی شما اثر مهمی بگذارد. به همین دلیل، بهتر است که قبل از خرید کفش بسکتبال مورد نظر خود، راحتی و نرمی آن را نیز به خوبی بررسی کنید. کفی‌ای که درون کفش قرار می‌گیرد نیز در میزان راحتی و نرمی آن اثر بسیار مهمی دارد. پس بهتر است که از یک کفی با کیفیت و از یک برند خوشنام استفاده کنید.

 

کفش بسکتبال ساق بلند یا ساق کوتاه؟

مسئله بعدی که باید در مورد آن خوب فکر کنید و تصمیم بگیرید، قد کفش بسکتبال است. در ادامه، مزایا و معایب یک کفش بسکتبال ساق بلند، متوسط و کوتاه را برای شما شرح می‌دهیم و سپس، شما می‌توانید بر طبق نیاز خود یک قد مناسب برای کفش‌تان انتخاب کنید.

کفش بسکتبال

کفش بسکتبال ساق بلند

مهم‌ترین مزیت یک کفش بسکتبال ساق بلند این است که بیشتر از قوزک و مچ پای شما حفاظت می‌کند. با این حال، این مسئله کمی به وزن کفش می‌افزاید. به همین دلیل، بازیکنی که پست خاصی در تیم دارد و موظف است که خیلی سریع حرکت کند، نباید از یک کفش بسکتبال ساق بلند استفاده کند. این مدل کفش بسکتبال بیشتر برای بازیکنانی مناسب است که قد و قامت درشتی دارند و بر اساس قدرت بدن خود بازی می‌کنند، نه سرعت‌شان.

 

کفش بسکتبال ساق متوسط

این مدل کفش بسکتبال یک مدل بسیار محبوب در بین بازیکنان است؛ چون هم به اندازه کافی از مچ پای شما حفاظت می‌کند و هم زیاد سنگین نیست و حرکات شما را در هنگام بازی محدود نمی‌کند. اگر شما هم بازیکنی هستید که هم بر اساس قدرت و هم بر اساس سرعت خود بسکتبال بازی می‌کنید، این مدل کفش بهترین گزینه برای شما است.

 

کفش بسکتبال ساق کوتاه

این مدل کفش بسکتبال برای بازیکنانی مناسب است که بر اساس سرعت خود بسکتبال بازی می‌کنند. این بازیکنان معمولا سنگین وزن نیستند. با این حال، این مدل کفش زیاد از مچ پای شما حفاظت نمی‌کند. پس اگر سابقه آسیب رساندن به قوزک و مچ پای خود دارید، بهتر است که از پوشیدن این مدل کفش خودداری کنید.

 

بودجه خرید کفش بسکتبال

با اینکه برند و بودجه مورد نظر شما برای خرید یک کفش بسکتبال در این مقاله مورد آخر است، اما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر یک کفش ارزان قیمت و بی‌کیفیت تهیه کنید، ممکن است که دائما در هنگام بازی زمین بخورید؛ چون این کفش‌ها معمولا اصطکاک خوبی ندارند.

در این حالت هم به پای خود صدمه می‌زنید و هم کفش‌تان خراب می‌شود و دوباره باید یک هزینه اضافی برای خرید یک کفش جدید پرداخت کنید. البته منظور ما این نیست که باید برای خرید یک کفش بسکتبال حساب بانکی خود را به طور کامل خالی کنید! اما حداقل مبلغی که باید برای خرید یک کفش بسکتبال خوب پرداخت کنید، چیزی در حدود ۷۵ دلار است. اگر بودجه شما برای خرید کفش بسکتبال‌تان محدود نیست، به شما پیشنهاد می‌کنیم که بیشتر از ۱۲۰ دلار برای آن هزینه کنید.

با پرداخت این هزینه خیالتان راحت می‌شود که یک کفش با کیفیت و مناسب تهیه کرده‌اید. برندهای محبوبی که کفش‌های بسکتبال با کیفیتی ارائه می‌دهند عبارتند از: نایک، آندر آرمور، آدیداس، ایر جردن، و ریباک. اگر برندی که انتخاب کرده‌اید در بین این نام‌ها نیست، احتمالا کفشی که تهیه کرده‌اید کفش چندان خوبی نخواهد بود. بازیکنان NBA نیز معمولا از این برندها کفش بسکتبال تهیه می‌کنند.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *