راهنمای خرید راکت بدمینتون

راهنمای خرید راکت بدمینتون

اگر از هواداران ورزش بدمینتون باشید حتما به فکر خرید یک جفت راکت با کیفیت افتاده‌اید. به همین دلیل در این مقاله راهنمای خرید راکت بدمینتون را برای شما به طور کامل شرح خواهیم داد.

 

راهنمای خرید راکت بدمینتون

راکت بدمینتون مهمترین وسیله برای انجام این ورزش است و خرید آن مستلزم دانستن برخی از نکات مهم است که در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

 

وزن راکت

وزن راکت معمولا با حرف “U” نمایش داده می‌شود و هرچه عدد کنار این حرف کوچک‌تر باشد این راکت سنگین‌تر خواهد بود. اما یک راکت خوب و استاندارد معمولا وزنی بین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم خواهد داشت.

  • ۴U: حدود ۸۰ تا ۸۴ گرم
  • ۳U: حدود ۸۵ تا ۸۹ گرم
  • ۲U: حدود ۹۰ تا ۹۴ گرم
  • ۱U: حدود ۹۵ تا ۱۰۰ گرم

 

وزن ایده‌آل راکت بدمینتون چقدر است؟

به افراد مبتدی به شدت توصیه می‌شود که از راکت‌های سبک استفاده کنند؛ بر همین اساس راکت‌های با وزن ۸۵ تا ۸۹ گرم برای این دسته از افراد مناسب است. و کنترل آن برایشان راحت‌تر خواهد بود.

البته این تنها ویژگی راکت‌های سبک نیست، بلکه این راکت‌ها خطر بروز آسیب دیدگی در سرشانه و مچ دست را به حداقل می‌رساند و علاوه بر آن سرعت زدن سرویس و دفاع را برای ورزشکار بیشتر خواهد کرد. البته اگر قصد بازی به صورت دونفره را دارید راکت‌های ۴U و اگر تک نفره بازی می‌کنید راکت‌های ۳U را به شما توصیه خواهیم کرد.

 

نقطه تعادل راکت

به غیر از وزن راکت بدمینتون که در انتخاب آن مهم است نقطه تعادل راکت نیز دارای اهمیت است. از این منظر، راکت‌های بدمینتون به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شوند:

راهنمای خرید راکت بدمینتون

سر راکت سنگین

این راکت‌ها دارای سری سنگین‌تر نسبت به نقطه تعادل دارند و برای آن دسته از ورزشکارانی که قصد دارند حملات و ضربات سهمگین از انتهای زمین بزنند بسیار مناسب است. این نوع راکت‌ها برای بازی‌های تک نفره می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.

راهنمای خرید راکت بدمینتون

سر راکت سبک

این نوع راکت‌ها که سر سبک‌تری دارند برای بازی‌های دوبل (دونفره) مناسب است. سرعت واکنش به کمک این نوع راکت‌های بدمینتون به مراتب بیشتر از نوع قبل بوده و برای دفاع و حمله بسیار عالی است.

راهنمای خرید راکت بدمینتون

سر و دسته متعادل

همانگونه که از نام آن مشخص است وزن سر و دسته راکت در نقطه تعادل یکسان است. این نوع راکت‌های بدمینتون برای آن دسته از افرادی که هنوز سبک بازی خود را انتخاب نکرده‌اند و نمی‌دانند که راکت سر سنگین و یا سبک برایشان مناسب است، ساخته شده است. که به مرور با شناسایی اقدام به خرید راکت بدمینتون مناسب کنند.

 

فشار تور راکت

با فشار دادن کف دست خود بر روی صفحه راکت میزان فرو رفتن سیم‌های تور را اندازه گیری کنید. چنانچه این فرورفتگی حدود ۱ میلی متر باشد اندازه ایده‌آل برای بسیاری از ورزشکاران خواهد بود. ولی اگر قصد دارید بازی پرفشاری را آغاز کنید باید میزان تحمل فشار بیشتر بوده و در واقع سیم‌های صفحه کمتر فرو روند. البته درجه هوا در تغییر کشش سیم‌های تور تاثیر خواهد گذاشت. پس به راکت‌های با قدرت کشش بیشتری احتیاج خواهید داشت.

 

دسته راکت 

فاکتور تاثیر گذار بعدی در انتخاب راکت بدمینتون، داشتن یک دسته مناسب است که براساس سایز و نوع آن می‌تواند متفاوت باشد که در اینجا به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

نوع دسته بدمینتون

  • نوع دسته حوله‌ای
  • نوع دسته لاستیکی

دسته حوله‌ای معمولا نرم‌تر بوده و عرق کف دست را به خوبی جذب می‌کند. با این حال این نوع دسته‌ها یک عیب بزرگ دارند و آن این است که می‌تواند محل تجمع باکتری و میکروب باشد و دائما دسته راکت تعویض شود.

در مقابل دسته‌های لاستیکی قابلیت جذب عرق نداشته و می‌تواند سر باشد که این یک امتیاز منفی برای این نوع دسته‌هاست اما از طرفی تمیز کردن آن راحت‌تر بوده و مانع از تجمع باکتری و میکروب می‌شود.

 

سایز دسته بدمینتون

اندازه یا سایز راکت بدمینتون به سبک بازی ورزشکار بسیار مرتبط است است. در مجموع ۴ سایز برای راکت‌های بدمینتون وجود دارد که آن‌هایی که اندازه بزرگتر دارند برای ورزشکارانی که ضربات قدرتی می‌زند مناسب است و انواع کوچکتر برای ورزشکارانی که بیشتر فانتزی بازی می‌کنند و به مانور بیشتر در حین مسابقه می‌اندیشند توصیه می‌شوند.

 

جنس راکت

جنس راکت بدمینتون در انتخاب شما بسیار مهم خواهد بود. علت آن نیز در سبک و یا سنگین بودن آن و میزان چابکی در هنگام ورزش است. به همین دلیل تاکنون سه نوع جنس از راکت‌های بدمینتون وارد بازار شده است.

 

نوع کربن گرافیت

راکت‌های بدمینتون حرفه‌ای از کربن گرافیت ساخته شده‌اند که بسیار مورد علاقه بازیکنان حرفه ای است به این علت که راندمان بسیار بالایی در کیفیت بازی ورزشکاران دارند. این نوع راکت‌ها بسیار سبک هستند و در مواقعی که ورزشکار در جهش به هوا برای ضربه موجب کیفیت بهتر ضربه می‌شود. تنها عیب آن شکننده بودن است.

 

نوع آلومینیوم

این نوع راکت‌ها از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند که مناسب جهت استفاده برای افراد تازه کار است و به دلیل مقاومت بالای آن‌ها در برابر ضربات حاصل از اشتباهات ورزشکاران در اثر برخورد با زمین و یا تقابل راکت‌های بازیکنان با یکدیگر مناسب است و به دلیل مقاومت بالای این راکت بیشتر برای انجام تمرینات و آموزش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نوع ترکیبی

راکت‌های بدمینتون متوسط ترکیبی از دو راکت حرفه‌ای و مبتدی است که عموما جنس دسته آن‌ها (شفت) از کربن به دلیل داشتن انعطاف و قسمت فریم آن‌ها از آلومینیوم به جهت مقاوم بودن ساخته می‌شود. باید در نظر داشت که به جهت تکنولوژی‌های جدید که در شکل و فرم این قبیل راکت‌ها در راستای افزایش کیفیت آن‌ها بکار برده می‌شود نسبت به راکت‌های مبتدی گرانتر هستند.

 

برندهای تولیدکننده راکت بدمینتون

برندهای بسیار متنوعی به تولید راکت می‌پردازند که در ادامه قصد داریم به معرفی چند برند مطرح بپردازیم.

  • یونکس (Yonex)
  • ویکتور (Victor)
  • لی نینگ (Li-Ning)
  • آدیداس (Adidas)

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *