میانگین قد و وزن بر حسب سن

میانگین قد و وزن بر حسب سن

از جمله ویژگی‌هایی که انسان‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند تفاوت ظاهری آن‌ها است. مهم‌ترین شاخصه ظاهری یک فرد قد و وزن است. بخش بزرگی از این تفاوت مربوط به ژنتیک انسان است که به سادگی نمی‌توان آن را تغییر داد و در اختیار خود او نیست. اگر فردی نتواند در مسیر تکامل به میانگین قد و وزن بر حسب سن خود برسد، در او نشانه‌هایی از مشکلات سلامتی دیده می‌شود که سر منشأ آن می‌تواند عوامل بسیاری باشد. اما میانگین قد و وزن بر حسب سن و سال چقدر است؟ امروز در جیمیتو به این موضوع مهم خواهیم پرداخت.

 

بسیاری از والدین نگران تکامل و میزان رشد فرزندان خود هستند. مهم‌ترین شاخصه‌ای که شما می‌توانید از آن اندازه‌گیری میزان رشد فرزندان خود استفاده کنید میانگین قد و وزن بر حسب سن است. این شاخصه که به صورت پزشکی برای همه سنین تعریف شده است به شما اجازه می‌دهد تا سلامت فرزندتان را به خوبی رصد کنید.

 

میانگین وزن و قد بر حسب سن کودکان

متخصصان کودک با استفاده از نمودار میانگین قد و وزن برای بررسی کیفیت رشد و همچنین افزایش وزن کودکان در دوران تکامل و رشد آن‌ها استفاده می‌کنند این کار به آن‌ها نشان می‌دهد که آیا کودک به مانند دیگر هم‌سالان خود که فرد سالمی تلقی می‌شوند، رشد کرده است یا نه. همچنین وزن نشان از این دارد که آیا کودک از سلامتی کافی برخوردار است یا دچار مشکلات سلامتی مزمن شده است.

میانگین قد و وزن در انسان‌ها بر حسب جنسیت می‌تواند متفاوت باشد و این مورد در کودکان نیز صادق است. ما در بررسی میانگین قد و وزن بر حسب سن، دو دسته دختر و پسر را بررسی خواهیم کرد.

 

دختران

دختران به مانند پسران تا میانه دوران ابتدایی رشد می‌کنند اما به یک‌باره سرعت رشد آن‌ها نسبت به پسرها افزایش پیدا می‌کند. عموماً دختران در سنین بعد از دوران میانه تحصیلات ابتدایی میزان قد کشیدن بیشتری نسبت به پسران دارند. در سنین مختلف میانگین قد و وزن دختران بر حسب سن به شکل زیر گزارش شده است:

 

دختران دو تا هشت سال

میانگین یک دختر دو ساله را ۸۶ سانتی‌متر گزارش کردند. همچنین میانگین دختر ۲ ساله باید ۱۲ کیلوگرم باشد. در سن ۴ سالگی میانگین قد و وزن به ترتیب ۱۰۲ سانتی‌متر و ۱۶ کیلوگرم باید باشد. در سن ۶ سالگی، متوسط قدی که برای دختران این سن گزارش کردند ۱۱۴ سانتیمتر و میانگی وزن ۲۱ کیلوگرم تعیین شده است. همچنین یک دختر هشت ساله باید قدی برابر با ۱۲۷ سانتیمتر و همچنین وزن متوسط ۲۶ کیلوگرم داشته باشد.

 

دختران ۱۰ تا ۱۴ سال

در ده سالگی متوسط قد دختران آنچه که گزارش شده است ۱۳۷ سانتیمتر است. در حالی که وزن یک دختر ۱۰ ساله باید ۳۳ کیلوگرم باشد. همچنین گفته شده است که تا ۱۲ سالگی، متوسط قد دختران باید به ۱۵۰ سانتیمتر و همچنین وزن آن‌ها ره ۴۲ کیلوگرم برسد. در مورد یک دختر ۱۴ ساله باید توجه داشته باشید که قد او ۱۶۰ سانتیمتر و همچنین وزنش ۴۹ کیلوگرم باشد.

 

دختران ۱۶ سال به بالا

بر اساس فیزیولوژی بدن دختران، قد آن‌ها بعد از ۱۴ سالگی تغییر چندانی نمی‌کند. گزارش می‌شود که متوسط قد یک دختر ۱۶ ساله، ۱۶۲ سانتی‌متر می‌بایست باشد. همچنین وزن این دختر ۱۶ ساله ۵۴ کیلوگرم گفته شده است. از سن ۱۸ سالگی کمتر دختری وجود دارد که قد آن تفاوت چندانی با ۱۶ سالگی داشته باشد. میانگین قد و وزن دختران ۸ ساله ۱۶۵ سانتی‌متر و ۵۹ کیلوگرم تعیین شده است.

 

پسران ۲ تا ۸ ساله

متوسط قد پسران در این سنین شباهت زیادی به دختران دارد. پسران دو ساله، متوسط قدی در حدود ۸۶ سانتی‌متر و وزنی در میانگین ۱۳ کیلوگرم باید داشته باشند. یک پسر ۴ ساله با تغذیه و سلامت کافی، باید ۱۰۲ سانتی‌متر قد و همچنین ۱۶ کیلوگرم وزن داشته باشد. آمار نشان داده است که تا ۶ سالگی پسران باید قدی در حدود ۱۱۴ سانتی‌متر به دست آورند و همچنین وزن آن‌ها تا ۲۱ کیلوگرم افزایش داشته باشد. پسران ۸ ساله نیز متوسط قد ۱۲۷ سانتی‌متر و همچنین وزن ۲۵ کیلوگرم عموماً دارند.

 

پسران ۱۰ تا ۱۴

در مورد پسران ۱۰ ساله باید گفت که قد آن‌ها عموماً ۱۴۰ سانتی‌متر و همچنین وزن آن‌ها ۳۲ کیلوگرم گفته می‌شود. تا سن ۱۲ سالگی باید پسران ۱۴۹ سانتی‌متر قد بکشند و وزنشان تا حدود ۴۱ کیلوگرم افزایش پیدا کند. در سن ۱۴ سالگی یک کودک پسر ۱۶۳ سانتیمتر قد و همچنین ۵۱ کیلوگرم وزن دارد.

 

پسران ۱۶ سال به بالا

در مورد پسران، روند رشد متفاوت از دختران است. گفته شده که پسران در سن ۱۶ سالگی به بعد روند رشد بیشتری نسبت به دختران هم سن دارند. به طور متوسط یک پسر ۱۶ ساله باید ۱۷۳ سانتیمتر قد و همچنین ۶۱ کیلوگرم وزن داشته باشد. بعد از ۱۷ سالگی، قد پسران متوسط ۱۷۶ سانتیمتر و همچنین وزن ۶۷ تا ۷۳ کیلوگرم دارد.

همان‌طور که مشاهده کردید بیشترین مقدار شد هر انسان در سنین ۱۲ تا ۱۹ سالگی که به دوران نوجوانی شهرت دارد، اتفاق می‌افتد. در این دوران رشد به همراه تغییرات هورمونی، جسمی، روانی و شخصیتی همراه است. بدن انسان در این دوره از یک کودک به بزرگ‌سال تغییر می‌کند. می‌توان گفت که هر فردی بعد از ۱۹ سالگی به یک فرد بزرگ‌سال تبدیل می‌شود. برای رسیدن به میانگین وزن و قد بر حسب سن مناسب باید در دوران نوجوانی دقت بیشتری کرد.

میانگین قد و وزن بر حسب سن

دوران نوجوانی و اهمیت آن

زمانی که انسان پا به دوران نوجوانی می‌گذارد، سرعت ترشح هورمون‌های جنسی و رشد به شدت افزایش پیدا می‌کند. این دوران که به دوران بلوغ نیز شناخته می‌شود، باعث بروز برخی تغییرات ظاهری در انسان می‌شود و به اصطلاح برد به بلوغ می‌رسد. در دختران این دوران به همراه رشد اندام‌های بالاتنه و پایین‌تنه و در پسران به شکل ظاهر شدن موی صورت و دیگر قسمت‌های بدن است.

اما در این سن، رشد انسان نیز سرعت بیشتری به خود می‌گیرد و فرد ظاهری بسیار متغیر دارد. در پسران این سن ۱۴ تا ۱۶ سالگی و در دختران ۱۲ تا ۱۴ سالگی است. در طول این سنین، استخوان رشد کرده و استحکام پیدا می‌کند همچنین می‌توان گفت که ۵۰ درصد از وزن یک فرد بزرگ‌سال در این سنین حاصل می‌شود.

 

چه مقدار غذا بخوریم؟

برای اینکه به میانگین قد و وزن بر حسب سن در دوران نوجوانی دست پیدا کنید لازم است که بدن شما مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت کند. در این دوران با در نظر گرفتن مقدار غذای مصرفی، وزن یک فرد می‌تواند به سه عامل مهم زیر وابستگی داشته باشد:

 • انرژی دریافتی
 • مقدار سوخت و ساز بدن
 • جثه فرد

همچنین غذای مصرفی انسان در این سنین به موارد زیر بستگی دارد:

 

سرعت رشد

در سنین نوجوانی استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و همچنین دیگر اندام ها نیاز به انرژی دارند تا بتوانند به مقدار رشد مورد نظر برسند. این مقدار انرژی در مواد غذایی مصرفی نهفته است. در شروع دوران بلوغ، معمولا افراد به ۸۵ درصد قد نهایی خود می‌رسند. در این دوران به قد دختران می‌تواند ۲۳ تا ۲۸ سانتیمتر افزوده شود. همچنین در دختران افزایش قد به دلیل تغییرات هورمونی به نسبت پسران، مقدار اندکی است.

در پسران اوج افزایش وزن با اوج افزایش قد هم زمان است به طوری که وزن پسران در سنین ده تا هفده سالگی، به طور متوسط ۳۲ کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند.

 

میزان فعالیت

عامل دیگری که برای هر فردی مقدار غذای مصرفی را مشخص می‌کند، مقدار فعالیت در دوران نوجوانی او است. این فعالیت می‌تواند به شکل جسمانی و مغزی باشد. از آنجایی که کودکان در این دوران مدت زمان زیادی در مدرسه هستند، نیاز به تامین انرژی برای فعالیت‌های ذهنی دارند. از سوی دیگر جنب و جوش آن‌ها در دوران نوجوانی شدت نیاز آن‌ها به مصرف مواد غذایی را افزایش می‌دهد.

 

ابعاد بدن

هر چقدر در دوران نوجوانی فرد دارای قد و وزن بیشتری باشد، نیاز به مصرف کالری بیشتری هم دارد. به همین دلیل است که نوجوانان با جثه‌های بزرگ‌تر عموماً غذای بیشتری به نسبت هم سنان خود مصرف می‌کنند. افزایش فعالیت‌های جسمانی در افرادی که جثه‌های بزرگ‌تری دارند نیز تامین انرژی را مهم‌تر جلوه می‌دهد و این نوجوانان میل به خوردن غذای بیشتری دارند.

 

فعالیت‌های عضلانی

برای رسیدن به میانگین قد و وزن بر حسب سن مناسب، نیاز است که بر اساس فعالیت‌های عضلانی مقدار مصرف مواد غذایی نوجوانان تعیین شود. به طور کلی نوجوانی به واسطه نوع فعالیت‌های بدنی که شامل تحرک بیشتر عضلات می‌شود، نیاز به غذای بیشتری هم دارد.

غذای بیشتر برای نوجوانان به معنی حجم زیاد غذایی نیست بلکه مقدار کالری و همچنین مواد مغذی در وعده‌های غذایی معیار اصلی است.

 

نیازهای ویژه

اگر به هر دلیلی نوجوانی قد و وزن غیرمتناسب با سن خود داشته باشد، نیاز به مصرف مواد غذایی نیز برای او تغییر می‌کند. به طور کلی نوجوانان بزرگ جثه و همچنین چاق علاقه زیادی به مصرف غذا دارند و این خود می‌تواند دلیلی مهم بر افزایش وزن ناگهانی بعد از دوران نوجوانی باشد.

 

تعیین مقدار انرژی دریافتی

برای رسیدن به مقدار کالری و انرژی مورد نیاز بدن شما لازم است که وزن و همچنین BMI بدن خودتان را کنترل کنید. BMI یا شاخص حجم بدن فرمول ساده ریاضی که توسط آمار دان بلژیکی معروف آدولف کتلت تنظیم شده است. بر اساس این معیار شما می‌توانید از آن برای تعیین حجم بدن خود استفاده کنید همچنین معیار جهانی است که چاقی و لاغری فرد را نشان می‌دهد. با استفاده از این معیار متوجه خواهید شد که وزن بدتنتان متاسب است یا نه.

 

نحوه اندازه‌گیری شاخص حجم بدن

برای اندازه‌گیری شاخص حجم بدن نیاز به تعیین وزن و قد دارید. آنچه که در فرمول ریاضی نیز از آن استفاده خواهید کرد، به آن و عامل بستگی دارد. البته گفته می‌شود برای رسیدن به عدد درست می‌توانید سن و جنسیت را نیز به شکل معیارهای تصحیح در این فرمول ریاضی وارد کنید. البته ما از این دو عامل برای تعیین اندازه‌گیری شاخص حجم بدن صرف نظر کردیم.

 

فرمول محاسبه شاخص حجم بدن

درک درست از میانگین وزن و قد بر حسب سن برای بزرگ‌سالان سخت است و فرمول شاخص حجم بدن به این عامل کمک زیادی می‌کند. فرمول به این صورت است که وزن را بر دو برابر قد خودتان تقسیم کنید. واحد وزن کیلوگرم و واحد قد سانتیمتر است.

عدد حجم توده بدن = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲)

برای مثال، به این صورت می‌توانید با وزن ۷۰ کیلوگرم و قد ۱٫۸ متری، شاخص بدنی ۲۱٫۶ خواهید داشت. اما تفسیر این اعداد و ارقام چیست؟

 

تفسیر شاخص حجم بدن

زمانی که توانستید شاخص حجم بدن را اندازه‌گیری کنید نیاز به تفسیر آن هم دارید. افرادی که شاخص حجم بدن آن‌ها کمتر از ۱۸٫۵ باشد، کمبود وزن دارند. همچنین افرادی با شاخص حجم بدن ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ دارای وزن طبیعی هستند اما افرادی با شاخص حجم بدن ۲۵ تا ۲۹٫۹ اضافه وزن داشته و افراد بیشتر از ۳۰ دچار چاقی مفرط هستند.

 

تکلیف شما چیست؟

اگر می‌خواهید به عنوان یک بزرگ‌سال سلامت جسمانی داشته باشید، باید نسبت وزن به قد خود را حفظ کنید. البته معیارهای دیگری هم برای بزرگ‌سالان وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

میانگین قد به وزن بر حسب سن بزرگسالان

زنان عموماً نسبت به مردان از قد کوتاه تری برخوردارند و این قاعده در مورد وزن نیز صادق است. در افراد بزرگ‌سال رشد استخوان‌ها از سنی به بعد متوقف شده اما وزن همچنان می‌تواند افزایش داشته باشد.

وزن طبیعی بدن که به شکل شاخص حجم بدن اندازه‌گیری می‌شود با یک تناسب به قد نسبت داده می‌شود. همچنین سن، جنس، آمادگی جسمان و شرایط سلامتی نیز در این موارد دخیل هستند. اما به شکل کلی گفته می‌شود که

 

زنان ۲۰ تا ۴۰ سال

برای یک زن در سن ۲۰ سالگی، وزن ۵۹ وزن ایدئال است. برای یک زن در سن ۳۰ سالگی وزن ۶۳٫۵ می‌تواند یک وزن متعادل و سالم باشد. این در حالی است که برای زنان نزدیک به ۴۰ سال، وزن ۶۸ توصیه شده است.

میانگین قد و وزن بر حسب سن

زنان ۴۰ تا ۶۰

شما در هر سنی که باشید باید وزن خودتان را کنترل کنید. به صورت عمومی گفته می‌شود که برای زنان ۵۵ تا ۶۰ ساله، وزن ۷۰٫۳ کیلوگرم توصیه می‌شود.

 

زنان بالای ۶۰

برای زنان بالای ۶۰، میانگین وزن کاهش پیدا می‌کند. به این صورت که وزن زنان ۷۰ ساله، ۶۸ و همچنین وزن یک زن در ۸۰ سالگی ۶۳٫۵ تعیین شده است. برای مردان داستان کمی فرق دارد.

 

مردان ۲۰ تا ۴۰

برای یک مرد در سن ۳۰ سالگی، داشتن وزن ۷۸ کیلوگرم ایدئال است. در حالی که او در ۴۰ سالگی می‌تواند ۸۱٫۵ کیلوگرم وزن داشته باشد.

 

مردان ۴۰ تا ۶۰

در مورد مردان ۴۰ تا ۶۰ گفته شده است که این افراد در سن ۵۰ سالگی، ۸۲٫۵ کیلوگرم و در سن ۶۰ سالگی نیز ۸۱٫۵ کیلوگرم دارند.

 

مردان بالای ۶۰

همانند زنان، میانگین وزن مردان نیز در این سنین کاهش پیدا می‌کند به طوری که توصیه شده است یک مرد در ۸۰ سالگی می‌تواند ۷۷ کیلوگرم وزن داشته باشد.

 

حفظ میانگین قد و وزن در بزرگسالی

یکی از ساده ترین راه‌هایی که شما می‌توانید با استفاده از آن تعادل میان قد و وزن خودتان را حفظ کنید، ورزش کردن و استفاده کردن اندک از مواد دارای کالری زیاد در مقابل فعالیت اندک است. کالری خاصی که شما از چربی‌ها و همچنین کربوهیدرات‌ها دریافت می‌کنید نیاز به سوخت و ساز دارند و در غیر این صورت به شکل چربی در بدن ذخیره می‌شوند و باعث چاقی شما خواهند شد. اما چاره کار در چیست؟

 

عدم مصرف مواد غذایی پرکالری

همان طور که اشاره کردیم باید مصرف کردن مواد غذایی پرکالری برای رسیدن به شاخص توده بدن را در دستور کار زندگی خودتان قرار دهید. کالری خالص به غذایی‌هایی گفته می‌شود که بسیار شیرین هستند و چربی در آن‌ها به وفور یافت می‌شود. این مواد غذایی هیچ ماده مغذی دیگری در خود ندارند و فقط به چاق شدن شما کمک می‌کنند.

 

پروتئین مصرفی

باورش سخت است اما پروتئین مصرفی بیش از حد هم باعث چاقی شما می‌تواند باشد. در چند دهه گذشته مصرف کردن مواد غذایی دارای پروتئین زیاد هم رده با مصرف غذاهای پرکالری قرار گرفته است و به همان اندازه می‌تواند در چاقی شما تاثیر داشته باشد.

 

ورزش کنید

در کنار کاهش مقدار مصرف کالری، کار دیگری که باید شروع به انجام دادن آن کنید، ورزش کردن است. زمانی که بدن شما بتواند مصرف کالری بیشتر از مقدار دریافتی داشته باشد، سرعت لاغر شدن شما افزایش پیدا می‌کند به این ترتیب در مدتی محدود شاهد این خواهید بود که بدن شما لاغرتر و همچنین مقدار چربی کاهش پیدا کرده است و در ادامه زندگی سالم‌تری به نسبت همسنان خود خواهید داشت.

 

کشش پا

به پشت دراز بکشید و تصور کیند که یک جعبه را با کف پای راست خود در حال فشار دادن هستید. تا ۵ ثانیه این کار را تکرار کنید و سپس با پای چپ همین کار را مجددا انجام دهید. روی شکم بخوابید و این تمرین را دوباره تکرار کنید.

 

کشش باسن

به پست بخوابید و زانوهایتان را تا سینه خم کنید. اکنون با استفاده از دست هایتان زانوهاتان را به سمت خودتان بیش از قبل فشار دهید. در همین حالت دم و بازدم کنید تا ماهیچه‌های شکمتان کشیدن و باز شود. در حالی که پاهایتان را باز می‌کنید و صاف نگه می دارید هوا را از ریه هایتان خالی کنید.

 

فعالیت روزانه

فعالیت روزانه گام دیگری است که شما می‌توانید از آن برای لاغر شدن و حفظ کردن وزن بدن خودتان استفاده کنید. این به معنی ورزش کردن در طول روز نیست بلکه شما با انجام دادن کارها روزانه نیز مقدار کالری بیشتری نسبت به زمان‌هایی که در خواب هستید مصرف می‌کنید. به این ترتیب است که زودتر لاغر می‌شوید.

از سبک زندگی که در آن حالت خمودگی داشته و دائما در خواب به سر ببرید پرهیز کنید. ورزش کنید و تصمیم بگیرید که لاغر شوید. باید کاری کنید که تشنه خوابیدن و رختخواب شوید.

 

استراحت کافی

درست است که شما با خسته کردن بدن و همچنین مصرف کردن کالری می‌توانید لاغر شوید اما در نظر داشته باشید که بدن شما نیاز به استراحت هم دارد. در هر لحظه از ورزش یا فعالیت روزانه زمانی که احساس کردید نیاز به استراحت دارید دست از تحرک بردارید و استراحت کنید.

گفته شده است که بدن ما نیاز به خواب کافی برای لاغر شدن و همچنین مصرف کالری بهینه دارد. مطالعات نشان داده افرادی که خواب کافی ندارند، دچار استرس بیش از حد و همچنین چاقی مفرط می‌شوند. از این رو است که استراحت کردن به اندازه ورزش برای لاغر شدن اهمیت دارد.

 

غذای خوردن صحیح

ما در مورد غذاهایی که می‌تواند به شما در لاغری کمک کنند، بسیار صحبت کردیم اما هیچ وقت به شیوه درست غذا خوردن انقدر که باید و شاید اشاره نکردیم. زمانی که دست به غذا خوردن می‌زنید، باید حواستان باشد که غذا به مقداری بخورید که قبل از سیر شدن دست کشیده باشید. عموماً سلول های عصبی معده پیام را با تاخیر به مغز می‌رسانند. به این ترتیب است که شما چند دقیقه بعد از سیر شدن متوجه می‌شوید. پس پای خودتان را روی ترمز غذای اضافی قبل از رسیدن به چاقی فشار دهید.

 

تغذیه سالم

نباید غذاهایی که دارای نشاسته زیاد هستند را به صورت زیاد در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. از جمله این مواد غذایی می‌توان به سیب زمینی، اسپاگتی و همچنین غلات اشاره کرد. همچنین غذاهایی که قند و کربوهیدرات هستند را کنار بگذارید.

سعی کنید که در هر وعده غذایی، زیاد غذا نخورید و به جای آن تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید. همچنین پروتئین‌های زود جذب همانند آنچه که در شیر، پنیر و ماهی وجود دارد مصرف کنید.

استخوان‌های شما برای رشد و رسیدن به میانگین قد و وزن بر حسب سن مناسب، نیاز به رشد کافی دارند. کلسیم، فسفر، ید و انواع ویتامین‌ها را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید تا نه تنها استخوان‌های قوی بلکه عضله‌های پرقدرت داشته باشید.

 

تغییر سبک زندگی

تا جایی که می‌توانید دوچرخه را به جای ماشین استفاده کنید از مسیرهای پیاده‌روی برای رسیدن به مقصد استفاده کنید. همچنین سعی کنید که روزانه پیاده‌روی انجام دهید. برای مثال یک ایستگاه زودتر پیاده شوید و کمی راه بروید. همچنین در صورتی که دوستان ورزشکار دارید به همراه آن‌ها به باشگاه ورزشی بروید و شروع به ورزش کردن کنید.

همچنین به عنوان یک نوجوان می‌توانید در کلاس های ورزشی ثبت‌نام کنید یا در زنگ های ورزش جنب و جوش بیشتری داشه باشید. در خانه به پدر و مادر خود بیشتر کمک کنید تا انجام دادن همین کارهای روزانه به شما در رسیدن به میانگین قد و وزن بر حسب سن خودتان کمک کند.

آسانسورها و همچنین پله های برقی را فراموش کنید به جای آن از پله های برای بالا و پایین آمدن استفاده کنید. این شیوه از زندگی است که عضلات را قوی‌تر و همچنین مصرف چربی‌ها در بدن را افزایش می‌دهد تا همیشه سالم و تندرست زندگی کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

3 Comments

 1. واقعا مطالبی که در وب سایت شما قرار داده میشه بسیار با کیفیت هستند.
  آدم لذت میبره از این همه سلیقه …
  دست مریزاد میگم به همه دست اندکاران وب سایت خوب

 2. واقعا جامع و کامل بود این مقاله.
  بهترین وب سالیتی که تا حالا دیدم را شما دارید.
  خسته نباشید به همه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *