خواص روغن ارگان برای پوست چیست؟

خواص روغن آرگان

طبیعت بخشنده‌تر از آن است که تصور می‌کنید. شما می‌توانید با استفاده از روغن‌های طبیعی نیاز خود به دیگر محصولات مشابه شیمایی برای محافظت از پوست و سلامتی را رفع کنید. از جمله روغن‌های طبیعی که برای سلامت پوست نیز مفید است، روغن آرگان نام دارد. امروز در جیمیتو با بررسی خواص روغن آرگان برای پوست همراه شما خواهیم بود.

 

شاید به نظر بعید باشد روغنی در طبیعت وجود دارد که می‌تواند جایگزین چند کرم آرایشی بهداشتی گران‌قیمت روی میز شما شود اما این یک واقعیت است که روغن آرگان می‌تواند خواص مشابه با چند کرم شیمیایی را یکجا به پوست شما هدیه دهد؛ اما روغن آرگان چیست و از چه به دست می‌آید.

روغن ارگان

روغن آرگان

روغن آرگان یا ارقان از هسته میوه درخت آرگان به دست می‌آید که مصرف دارویی و غذایی دارد. این درخت بومی مراکش بوده و در گذشته از آن به عنوان زیت الهرجان یاد می‌شده است. اکنون نام عمومی آن روغن آرگان است. میوه این درخت کوچک، مدور، بیضی یا مخروطی است. پوست میوه ضخیم و دارای گوشت فراوانی است. داخل میوه هسته‌ای وجود دارد که یک‌چهارم وزن میوه را به خود اختصاص داده است. هسته منبع اصلی تولید روغن آرگان در این گیاه محسوب می‌شود.

روغن ارگان

خواص روغن آرگان

روغن آرگان دارای مقادیر زیادی اسید چرب به مانند اسید لینوئیک و ویتامین E است. این روغن به واسطه داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن من جمله پوست را افزایش می‌دهد و از بروز واکنش‌های آنتی اکسیدانی روی آن جلوگیری می‌کند. از جمله انتی اکسیدان های موجود در روغن آرگان، نوکوفرول، فنول و کارتنوئید است.

علاوه بر آنتی اکسیدان های ذکر شده که خود به نوعی از بروز سرطان جلوگیری می‌کنند ترکیبی به نام اسکولین نیز در روغن آرگان وجود دارد که می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند. بسته به نوع استخراج آنتی اکسیدان های روغن آرگان می‌توانند خاصیت به مراتب بهتر از روغن زیتون داشته باشند.

 

روغن آرگان در ایران

روغن آرگان در ایران به عنوان طلای مایع شناخته می‌شود. درخت این میوه در مناطق خشک، گرم و خاک‌های مقاوم به رشد گیاه به عمل می‌آید و نتیجه این فشار محیطی بر این گیاه، طلای مایع یا همان روغن آرگان می‌شود. روغن آرگان در کرم‌های بهداشتی، صابون‌ها و دیگر فراورده‌های تولید داخل ایران نیز وجود دارد.

بهترین روغن آرگان، روغنی است که از گیاهان بومی مراکشی به دست آمده باشد. لذا برای خرید روغن آرگان اصیل می‌بایست به برچسب‌های محصولاتی که قصد خرید دارید دقت کنید و از برندهای مشهور و شناخته شده‌ای به مانند Pure D’or، InstaNatural، Foxbrim، Poppy Austin Pure و Majestic Pure استفاده کنید.

خواص روغن آرگان

خواص روغن آرگان برای پوست

خواص روغن آرگان برای پوست و مو بسیار زیاد است. در ادامه قصد داریم به مهمترین این خواص اشاره کنیم. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

روغن آرگان ضد آفتاب طبیعی

زنان مراکشی سال‌های زیادی از این روغن به عنوان محافظی در برابر تابش نور خورشید و ضد آفتاب طبیعی استفاده می‌کردند. اثر این روغن به عنوان ضد آفتاب در سال ۲۰۱۳ تائید شده است. مطالعات نشان داد که آنتی اکسیدان های موجود در روغن آرگان، به پوست در مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک و از بروز مشکلاتی به مانند چروک، لک و پیری پوست پیشگیری می‌کند. همچنین در بلندمدت از بروز سرطان به واسطه داشتن ملانوم به میزان زیادی جلوگیری می‌نماید.

می‌توانید روغن آرگان، را به صورت مکمل‌های غذایی (قرص) یا کرم‌های موضعی و روغن روی پوست خود استفاده کنید و از مزایای سلامتی آن لذت ببرید.

 

روغن آرگان مرطوب کننده طبیعی پوست

بیشترین استفاده از روغن آرگان برای محافظت از پوست، به واسطه خاصیت رطوبت رسانی آن است. به همین دلیل است که در اغلب لوسیون ها، صابون‌ها و شامپوهای بدن از روغن آرگان استفاده می‌شود. شما برای استفاده از خاصیت مرطوب‌کنندگی روغن آرگـان می‌توانید به صورت روزانه آن را در مکمل‌های غذایی با به صورت موضعی روی پوست خود اعمال کنید.

وجود ویتامین E فراوان در روغن آرگـان از جمله دلایل رطوبت رسانی عالی این روغن به پوست است. علاوه بر رطوبت رسانی، وجود ویتامین E، از بروز واکنش‌های اکسیداتیو در پوست نیز جلوگیری می‌کند.

خواص روغن آرگان

روغن آرگان درمانگر بیماری پوستی

بیماری‌هایی به مانند پسوریازیس و روزاسه وجود دارند که باعث التهاب‌های قرمز رنگ در نواحی مختلف پوست می‌شوند و برای درمان علائم آن‌ها می‌توان از روغن آرگـان در کنار درمان‌های پزشکی استفاده کرد. روغن آرگـان به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و ویتامین‌های مختلف باعث بهبود علائم این بیماری‌ها می‌شود. برای گرفتن نتیجه بهتر، روغن آرگـان را به صورت مستقیم و نواحی قرمز رنگی که روی پوست وجود دارند اعمال کنید. البته برای بهبود علائم روزاسه می‌بایست آن را به صورت خوراکی و قرص استفاده کرد.

 

درمان آکنه با روغن آرگان

آکنه‌های هورمونی، در اثر اختلال در ترشح هورمون‌های مختلف و تغییر متابولیسم بدن به وجود می‌آید و می‌توان با استفاده از روغن آرگـان به میزان زیادی از شدت آن‌ها جلوگیری کرد. روغن آرگـان دارای اثرات ضدالتهابی و تنظیم کننده چربی پوست است. با تنظیم میزان چربی روی پوست، رشد آکنه‌های هورمونی متوقف خواهد شد. با درمان آکنه، پوست نرم‌تر و سالم‌تر خواهد شد.

روغن آرگان، یا کرم‌های حاوی روغن آرگان را روی پوست خود بمالید و این کار را برای گرفتن نتیجه بهتر تا ۴ هفته می‌بایست هر روز تکرار کنید.

خواص روغن آرگان

درمان عفونت پوستی با روغن آرگان

یکی از کاربردی‌ترین موارد استفاده روغن آرگان که از طب سنتی مراکشی الهام گرفته شده است، درمان عفونت‌های پوستی است. روغن آرگان دارای خواص ضد باکتری و قارچ کشی است. این ویژگی به شما در درمان و جلوگیری از پیشرفت عفونت‌های باکتریایی و قارچی پوست کمک می‌کند. روغن آرگان را بر روی نواحی که احساس می‌کنید در اثر عفونت قرمز شده‌اند، استفاده کنید و تا زمان بهبود کامل درمان را ادامه دهید. البته روغن آرگـان نمی‌تواند خواص و درمان زودهنگام آنتی باکتریایی داشته باشد و باید صبر و تحمل را چاشنی درمان طبیعی کنید.

 

روغن آرگان مرهم طبیعی

وجود آنتی اکسیدان در روغن آرگان، خاصیت معجزه‌آسایی به آن می‌دهد. ترکیب آنتی اکسیدان و ویتامین E تأثیر شگرفی بر روی بهبود زخم‌های ناشی از جراحی و تصادفات دارد. برای تجربه این خاصیت می‌بایست روغن آرگـان را به صورت عمومی و مداوم روی پوست خود استفاده کنید و به هنگام زخم، آن را به صورت مستقیم روی زخم اعمال کنید.

خواص روغن آرگان

روغن آرگان و درمان درماتیت اتوپیک

درماتیت آتوپیک، بیماری شایع پوستی وراثتی است که باعث خشکی پوست و بروز زخم‌های متعدد روی آن می‌شود. علائم اصلی درماتیت اتوپیک خارش شدید است. مطالعات نشان داده است که مصرف روغن آرگان به صورت مستقیم روی زخم می‌تواند باعث بهبود علائم شود. ویتامین E و آنتی اکسیدان ها که باعث خواص ضدالتهابی هستند در درمان عوارض ناشی از بیماری مؤثر هستند. مطالعه بر روی بیماران با درمان دارونما (پلاسیبو) و ویتامین E نشان داده است که مصرف ویتامین E می‌تواند روند درمان و عوارض ناشی از بیماری پوستی درماتیت اتوپیک را کاهش دهد.

 

خاصیت جوان‌سازی پوست 

خاصیت جوانسازی پوست روغن آرگان، برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات اخیر در مورد زنان یائسه مهر تأییدی بر روی این خاصیت روغن آرگان است. محققان دریافتند که روغن آرگان به صورت ترکیبی در مواد آرایشی بهداشتی و خوراکی به صورت قرص تأثیر قابل توجهی در رشد سلولی دارد و می‌تواند درمان مؤثری برای جوان‌سازی پوست و خاصیت ضد پیری باشد.

 

می‌توانید از روغن آرگـان به صورت مستقیم روی پوست یا مکمل‌های غذایی استفاده کنید و از داشتن پوست جوان‌تر لذت ببرید.

خواص روغن آرگان

کاهش چربی پوست

برخی از افراد نسبت به دیگران دارای پوستی چرب‌تر هستند. این چرب بودن پوست موجب بروز مشکلات زیادی برای افراد از جمله آکنه‌های پوستی و تعدد استحمام می‌شود. اغلب افراد از درمان‌های شیمیایی برای رفع این مشکل استفاده می‌کنند در حالی که می‌توان از روغن آرگان، به عنوان کاهش دهنده چربی روی پوست استفاده کرد. عصاره آرگان همان‌طور که در پیش‌تر از این خواندید برای درمان جوش‌های چرب نیز مفید و مؤثر بود.

استفاده از روغن آرگـان به صورت کرم موضعی دو بار در روز، موجب کاهش توده‌های چربی روی پوست و بهبود علائم آن طی ۴ هفته شده است.

 

بهبود علائم کشیدگی پوست

علائم کشیدگی پوست که خود را با رنگ سفید روی پوست افراد لاغر که روزی چاق بوده‌اند، یا بعد از زایمان اطراف شکم مادران نشان می‌دهد می‌تواند جلوه ناخوشایندی روی پوست داشته باشند. علائم کشیدگی پوست را می‌توان با استفاده از استعمال روغن آرگـان روی آن به میزان زیادی کاهش داد. در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۶ روی پوست زنان انجام شد، نشان داد مصرف این روغن الاستیته پوست را بهبود و کشیدگی را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

 

روغن آرگـان را در مواردی که مشکوک به مشاهده علائم کشیدگی پوست هستید استفاده کنید.

خواص روغن آرگان

عوارض جانبی مصرف روغن آرگان

روغن آرگـان توسط اکثر مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد با این حال ممکن است دارای عوارضی نیز باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

علائم شایع در مصرف روغن آرگـان به صورت موضعی عبارت‌اند از:

 • تحریک پوست و ایجاد آکنه یا خارش
 • تشدید حساسیت پوستی

که می‌توانید با تست کردن مقدار کمی از روغن آرگان بر روی پوست بازوی خود از ایجاد حساسیت با آن اطمینان حاصل کنید. ولی مصرف روغن آرگان به صورت خوراکی و شکل قرص دارای عوارض دیگری به مانند:

 • ناراحتی‌های گوارشی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • نفخ معده
 • کاهش اشتها
 • آکنه و قرمزی پوست

باشد. در موارد اندکی افراد علائم شدیدتری گزارش کرده‌اند که عبارت است از:

 • بی‌خوابی
 • بی‌قراری
 • سردرد شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • افسردگی

در صورتی که یکی از علائم بالا یا چند مورد از آن‌ها را با مصرف روغن آرگـان تجربه کردید، لازم است سریعاً مصرف روغن آرگـان را متوقف کنید.

خواص روغن آرگان

جمع‌بندی

روغن آرگان، را می‌توان به صورت خوراکی نیز مصرف کرد که دارای خواص زیادی برای سلامتی سیستم گوارشی نیز هست. روغن آرگان را با توجه به نیاز خود مصرف کنید و بدانید که طلای مایع در هر صورت فواید سلامتی زیادی برای شما به ارمغان خواهد داشت. سالم و تندرست باشد و نظرات خودتان در مورد روغن آرگـان را با ما در میان بگذارید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوضه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *