با خواص سیب آشنا شوید

خواص سیب

خوردن سیب شما را از دکتر رفتن بی نیاز می‌کند. اما واقعا چقدر با خواص سیب آشنا هستیم؟ در این مقاله قصد داریم در مورد خواص معجزه کننده این میوه بهشتی شما را آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید.

 

سیب

کمتر کسی است که سیب را دوست نداشته باشد و از خواص آن آگاهی نداشته باشد؛ اما هیچ توصیفی به مانند ضرب‌المثل انگلیسی «با خوردن روزی یک سیب، به دکتر نیازی نخواهی داشت» نمی‌تواند خواص و فواید سلامتی سیب را بیان کند. این میوه خوشمزه در سراسر دنیا رشد می‌کند و گونه‌های زیادی بر اساس موقعیت و محل پرورش دارد؛ اما زادگاه اصلی سیب را آسیای مرکزی می‌دانند. سیب در گذر دوران و مهاجرت‌های فراوان به اروپا و امریکا نیز کشیده شد. سیب در برخی از فرهنگ‌ها و ادیان به مانند اسلام، مسیحیت و میان اقوام یونانی، اسکاندیناوی یکی از مقدس‌ترین میوه‌ها است. همچنین ما ایرانیان از سیب به عنوان مظهر شادابی و سلامتی در هفت‌سین استفاده می‌کنیم.

درخت سیب بر اساس اعتقاد تاریخ نویسان و محققان می‌تواند اولین درخت کاشته شده توسط انسان باشد. میوه این درخت در طول سال‌های طولانی اصلاح شده و اکنون به شکلی که در دستان ما وجود دارد، تبدیل شده است. سیب در ایران انواع و ارقام مختلفی دارد از جمله مشهورترین سیب‌های ایرانی می‌توان به:

 • سیب گلاب
 • سیب مشهد
 • سیب مراغه
 • نایون ارنگه
 • قرمز رضائیه
 • سیب قندی کاشان

اشاره داشت. خوشبختانه به واسطه چهار فصل بودن ایران زمین، همیشه در تمام سال می‌توانید از این میوه خدادادی استفاده کنید و سلامتی جسم و روح خودتان را تضمین کنید. سیب به صورت‌ها و اشکال گوناگونی خورده می‌شود، از رایج‌ترین روش‌ها می‌توان به مصرف خام سیب، مربا و همچنین در برخی مناطق به صورت افزودنی به غذا اشاره کرد. شاید شما اهل نوشیدنی بیشتر از غذاها باشید، بنابراین می‌توانید از چای سیب و دارچین در یک روز پاییزی و زمستانی برای پذیرایی میهمانان خودتان استفاده کنید؛ اما چرا سیب می‌تواند شما را بی‌نیاز از پزشک کند؟ برای پاسخ به سؤال باید ارزش غذایی سیب را بررسی کرد.

 

ارزش غذایی سیب

بیشترین و رایج‌ترین نوع مصرف سیب به صورت خام است. در مصرف ۱۰۰ گرم از سیب شما مواد غذایی به شرح زیر و مشخصاتی که در ادامه خواهید خواند را دریافت می‌کنید:

 • انرژی ۵۰ کیلوکالری (۲٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • کربوهیدرات ۱۳٫۸۱ گرم (۱۱ درصد نیاز روزانه)
 • پروتئین ۰٫۲۶ گرم (۰٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • چربی کل ۰٫۱۷ گرم (۰٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • کلسترول ۰
 • فیبر غذایی ۲٫۴۰ گرم (۶ درصد نیاز روزانه)

 

ویتامین سیب در ۱۰۰ گرم

 • فولات ۳ میکروگرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • نیاسین ۰٫۰۹۱ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • پنتوتنیک اسید ۰٫۰۶۱ (۱ درصد نیاز روزانه)
 • پیریدوکسین ۰٫۰۴۱ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ریبوفلاوین ۰٫۰۲۶ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • تیامین ۰٫۰۱۷ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین A 54 واحد (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین C 4.6 میلی‌گرم (۸ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین E 0.18 میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین K 2.2 میکروگرم (۲ درصد نیاز روزانه)

 

الکترولیت سیب در ۱۰۰ گرم

 • سدیم ۱ میلی‌گرم (۰)
 • پتاسیم ۱۰۷ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)

 

مواد معدنی سیب در ۱۰۰ گرم

 • کلسیم ۶ میلی‌گرم (۰٫۶ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۱۲ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۵ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۱۱ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۰۴ میلی‌گرم (۰)

 

فیتوکمیکال سیب در ۱۰۰ گرم

 • بتاکاروتن ۲۷ میکروگرم
 • کریپتورانتین ۱۱ میکروگرم
 • زاکسانتین و لوتئین ۲۹ میکروگرم

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سیب هر آنچه که شما برای سلامتی خود نیاز دارید را در خود دارد.

 

خواص سیب

خواص سیب برای بدن بسیار زیاد است و ما در اینجا سعی می‌کنیم با مهمترین خواص سیب اشاره خواهیم کرد. بنابراین تا انتهای این مقاله با جیمیتو همراه باشید.

خواص سیب

کمک به کاهش وزن

سیب، سرشار از فیبر و آب است و به همین دلیل باعث رفع گرسنگی در شما خواهد شد و خوردن منظم آن باعث کاش وزن در افراد خواهد شد. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که وعده‌شان را با تکه‌های سیب شروع کردند، در مجموع ۲۰۰ کالری هم کمتر از سایرین غذا خوردند. پس یکی از خواص سیب کمک به لاغری و کاهش وزن است.

 

سلامت قلب

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که این میوه را به صورت منظم میل می‌کنند کمتر دچار بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند. یکی از دلایل آن ممکن است آن باشد که سیب، حاوی فیبر محلول است، نوعی فیبر که می‌تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند. و این یعنی کمک به سلامتی قلب و سایر ارگان‌های حیاتی بدن.

 

کاهش قند خون

مطالعات نشان می‌دهد مصرف سیب، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد. حتی مصرف فقط چند سیب در هفته نیز تاثیر محافظتی بسیار زیادی دارد. پس یکی از خواص سیب کمک به کنترل قند خون است.

 

دشمن سرطان

مطالعات آزمایشگاهی به طور خاصی شیوه‌های مبارزه‌ی ترکیبات این میوه را با سرطان بررسی کرده‌اند. مطالعه‌ای انجام شده بر روی زنان نشان داد مصرف سیب، با کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان ارتباط دارد. که این یکی دیگر از خواص سیب برای بدن است.

 

سلامت استخوان

مصرف سیب، با تراکم استخوانی بیشتر ارتباط دارد، که نشان دهنده سلامت استخوان است. ترکیبات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدان این میوه به تقویت تراکم و استحکام استخوان کمک می‌کند.

 

مانع از پیری مغز

آب سیب به صورت بالقوه می‌تواند مانع زوال عقل شود. محققانی که به موش‌های پیر سیب کامل می‌دادند دریافتند که مشخصه حافظه موش‌ها به سطح موش‌های جوان‌تر رسید.

 

کمک به سلامت دندان

یکی از خواص سیب کمک به سلامت دندان‌هاست. سیب نمی‌تواند جای مسواک را بگیرد، اما گاز گرفتن و جویدن سیب باعث تحریک تولید بزاق در دهان می‌شود، و به این ترتیب پوسیدگی دندان با پایین آمدن سطح باکتری، کاهش می‌دهد.

 

رفع اسهال و یبوست

چه مشکل شما این باشد که یبوست داشته باشید و چه دچار اسهال باشید، در هر صورت فیبر موجود در سیب، می‌تواند مشکل شما را حل کند. فیبر هم می‌تواند آب را از روده بزرگ بیرون بکشد تا زمانی که دچار یبوست شده‌اید چیزها در روده‌تان حرکت کنند، یا آب اضافی از مدفوع را جذب کند و به این ترتیب حرکات روده را کم کند.

 

بهبود گردش خون

سیب قرمز غنی از آهن است که به حفظ سطح مناسب هموگلوبین در خون کمک می‌کند. این میوه همچنین میزان گلبول قرمز خون را در بدن تنظیم می‌کند. سیب مخملی باعث افزایش اکسیژن خون می‌شود، رشد مو را تحریک می‌کند و فرایند بهبودی بیماری‌ها را تسریع می‌بخشد. سیب، همیشه باید در دسترس کسانی که از کم خونی رنج می‌برند باشد.

سیب، آیا با 11 خواص معجزه کننده سیب آشنا هستید؟

شفافیت پوست

سیب پتانسیل این را دارد که پوست را روشن و نرم کند. چنین تاثیری به دلیل وجود کلاژن فراوان موجود در این میوه است، چیزی که برای بدون عارضه و جوان نگه داشتن پوست‌تان نیاز دارید. بنابراین، مصرف این میوه‌ی قرمز رنگ و خوشمزه، یکی از خواص سیب این است که پوست شما را برای همیشه درخشان و جوان نگه می‌دارد.

 

رفع کننده لکه و جوش

برای از بین بردن آکنه، لکه‌ها و نقاط تیره، می‌توانید یک چهارم سیب را له کنید و بعد آن را با خامه مخلوط کنید. بعد ترکیب حاصل  را روی صورت‌تان قرار دهید. سیب، همچنین به دلیل خواص خنک‌کننده‌ای که دارد، آکنه و آفتاب‌سوختگی را تسکین می‌دهد. برای این منظور، یک تکه سیب، را به مدت یک ساعت یا بیشتر در یخچال قرار دهید و آن را روی پوست دچار آفتاب‌سوختگی یا پوست دارای آکنه قرار دهید تا تسکین بیابد.

 

سرشار از ویتامین ث

مصرف سیب، باعث افزایش دریافت ویتامین C یا اسید اسکوربیک می‌شود. این ویتامین در تشکیل کلاژن نقش دارد، پروتئینی که در پوست شما به میزان فراوانی وجود دارد. کلاژن به عنوان جزء ساختاری بسیار مهم پوست، نقش مهمی در جوان ماندن پوست دارد. کمبود ویتامین C باعث کم شدن تولید کلاژن می‌شود که در نهایت سبب باز شدن زخم‌های قدیمی و بروز پارگی در پوست می‌شود.

 

خرید و نگهداری سیب

همان‌طور که اشاره کردیم سیب در تمام فصول سال در مغازه‌ها وجود دارد و مسلماً شما نیازی به انبار کردن آن نخواهید داشت؛ اما اگر شما فقط از سیب یک فصل سال خوشتان می‌آید، می‌بایست نحوه نگهداری درست سیب را بدانید تا دچار فساد و همچنین پوکی در داخل سیب نشوید؛ اما قبل از نگهداری می‌بایست قدرت تشخیص و خرید سیب سالم را داشته باشد.

 

خرید سیب سالم

سیب فصل به فصل و نوع به نوع روی ویترین میوه‌فروشی‌ها چیده می‌شود. از جمله سیب‌های پرطرفدار در ایران، سیب پاییزی است. در انتخاب سیب دقت کنید که پوست آن شفاف و بدون هیچ لکه‌ای باشد. لکه‌های پوست سیب معمولاً قهوه‌ای رنگ هستند و با گذشت زمان تمام میوه را دچار فساد می‌کند.

سیب زرد و سبز را زمانی خریداری کنید که روی میوه مقداری سرخی وجود داشته باشد. سیب‌های زرد کامل و سبز کال ممکن است موجب درد روده و معده شود. اندازه سیب هرچقدر بزرگ‌تر باشد نشان از بلوغ و رسیدگی آن دارد؛ بنابراین در انتخاب سیب‌های بزرگ شک نکنید. البته مطمئن شوید که این بزرگ بودن، هورمونی نبوده باشد.

سیب را قبل از خرید بو کنید، عطر سیب تازه شما را مدهوش می‌کند. پوست سیب را لمس کنید تا از هرگونه لکه و سوراخ روی آن مطمئن شوید. البته برخی از سیب‌ها به طور ذاتی دارای لکه‌هایی خاص هستند که نمی‌توان آن را به عنوان عیب و ایراد دانست. سیب سرخ و زرد معمولاً شیرین‌تر از سیب‌های سبز هستند.

 

سیب زرد تمایل کمتری به پوکی دارد و سیب قرمز به سرعت در جریان انبار کردن دچار پوکی از داخل می‌شود.

 

لازم به ذکر است اگر دوست دارید که از خواص سیب و مزایای آن به طور کامل استفاده کنید، آب‌میوه سیب طبیعی می‌تواند راه‌حلی مناسب برای شما باشد.

 

نگهداری سیب

اگر نگهداری شما صحیح باشد، سیب می‌تواند ۳ تا ۴ ماه در انبار خانه شما باقی بماند. قبل از انبار کردن حتماً سیب‌ها را بازرسی کنید تا از نظر سلامت بیرونی و ظاهری مطمئن شوید. سیب فاسد موجب خراب شدن دیگر سیب‌ها می‌شود. سیب‌ها را بر اساس اندازه، از بزرگ به کوچک داخل سبد مرتب کنید. البته توصیه ما بر این است که سیب‌های بزرگ را مصرف و سیب کوچک را به واسطه راحتی در نگهداری ذخیره کنید. اگر قصد دارید که سیب را در سردخانه نگهداری کنید می‌بایست چند روزی آن را بیرون از سردخانه و دمای اتاق رها کنید. دمای سردخانه می‌تواند برخی از مواد و خواص طبیعی سیب را از بین ببرد.

 

از جمله مواد مغذی که با انجماد سیب از بین می‌رود، پلی فنول های غیر فلانوئیدی است. با این وجود مقدار کافی از پلی فنول ها و مواد مغذی هنوز در سیب باقی می‌مانند. سیب‌های ضربه خورده را مصرف کنید چرا که این سیب‌ها با تولید نامتعارف گاز اتیلن بقیه محصول شما را نیز تخریب می‌کند.

 

برای نگهداری سیب بیرون از سردخانه راه حلی جالبی پیشنهاد می‌کنیم. برای جلوگیری از رنگ و رو رفتن سیب می‌توانید آن را در آب اسکوربیکی که می‌تواند آب‌لیمو یا پودر آن باشد غوطه‌ور کنید. البته قبل از این کار سیب را کاملاً بشورید و غبار آن را بردارید. همانند روش نگهداری در سردخانه سیب را بررسی کنید و مطمئن شوید که زدگی نداشته باشد. سپس آن را در محل خنک، به دور از نور خورشید نگهداری کنید.

 

عوارض مصرف سیب

خواص سیب به مراتب بیشتر از عوارض آن است، اما در این بخش قصد داریم به برخی از عوارض آن اشاره کنیم. بنابراین بد ینست این موارد را تا انتها مطالعه کنید.

عوارض سیب

حساسیت به سیب

یک نوع از حساسیت به سیب (که اغلب در اروپای شمالی یافت می‌شود) سندرم سیب توس نامیده شده و اغلب افراد دارای این حساسیت به گرده درخت سیب هم حساسیت دارند. واکنش‌های آلرژیک به وسیله پروتئینی که شبیه گرده درخت توس است شروع می‌شود و افرادی که تحت تأثیر این پروتئین قرار گرفته‌اند ممکن است به میوه‌های دیگر، مغز دانه‌ها و سبزی‌ها هم حساسیت نشان دهند. واکنش‌هایی که به سندرم حساسیت اورال (OAS) منتهی می‌شوند معمولاً موجب خارش و التهاب دهان و گلو می‌گردند.

 

سمی بودن دانه سیب

دانهٔ سیب حاوی مقدار کمی آمیگدالین (نوعی قند و ترکیبی از سیانور) است که با نام گلیکوزیدهای سیانوژنیک شناخته شده‌اند. خوردن مقدار کمی از دانهٔ سیب هیچ تأثیری ندارد، اما خوردن مقدار خیلی زیاد آن واکنش‌های شدیدی ایجاد می‌کند. فقط یک مورد، مسمومیت کشندهٔ حاصل از خوردن دانه سیب شناخته شده‌ است؛ در این مورد، فردی یک فنجان دانهٔ سیب را جوید و قورت داد. ممکن است تا آشکار شدن اثر سم چند ساعت طول بکشد، چرا که گلیکوزیدهای سیانوژنیک قبل از آزاد شدن یون سیانور باید هیدرولیز شوند. در هر حال خوردن دانهٔ سیب مقداری مادهٔ سمی سیانید وارد بدن می‌کند و بار تحمیل شده به کبد و کلیه‌ها را، برای پاک‌سازی آن افزایش می‌دهد.

 

طرز تهیه چای سیب

 

مواد لازم برای تهیه چای سیب

 • مقداری چای سیاه
 • ۱ لیتر آب برای دم کردن
 • ۱ لیتر آب برای سرو کردن
 • شکر به میزان مورد نیاز
 • ۱ عدد سیب
 • میخک و دارچین به عنوان افزودنی

 

دستور تهیه

دو لیتر آب را به کتری خود اضافه کنید و اجازه دهید که به جوش آید. سیب را بشورید و به قطعه‌های کوچک تقسیم کنید. ساقه و دانه را بردارید اما پوست میوه را کاملاً بشورید و دست نخورده نگه دارید. سیب را که قطعه‌قطعه شده است به آب اضافه کنید و اجازه دهید که ۵ تا ۷ دقیقه بجوشد. میخک و دارچین را اضافه کنید و بازهم ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید. ترکیب خود را از روی گاز بردارید و صاف کنید. مایع به دست آمده را داخل پارچ بریزد و اجازه دهید که خنک شود. پس از خنک شدن کامل، چای دم شده را به همراه چند تکه یخ داخل آن اضافه کنید. می‌توانید این چای سرد را به همراه سیب میل کنید. همچنین تا سه روز در یخچال قابل نگهداری است.

 

عوارض جانبی چای سیب

مصرف چای سیب را به واسطه داشتن مواد مغذی نمی‌توان به همه توصیه کرد. برای قشر و شرایط خاص خوردن چای سیب باید با احتیاط همراه باشد.

 

مصرف چای سیب در زمان بارداری

زنان باردار در خوردن چای سیب نباید زیاده روی کنند. مصرف چای سیب ممکن است سری واکنش‌هایی در بدن صورت دهد که برای نوزاد مشکل‌ساز باشد.

 

آلرژی به چای سیب

اگر شما به یکی از مواد افزودنی به چای سیب همانند دارچین یا میخک حساسیت داشته باشید می‌بایست از خوردن آن پرهیز کنید.

 

مصرف کننده دارو

برخی از داروهای مخصوص درمان بیماری‌های خاص یا معمولی با مواد تشکیل دهنده چای سیب واکنش نامتعارف می‌دهند یا به درستی عمل نمی‌کنند. به همین دلیل قبل از خوردن چای سیب با پزشک خود در صورتی که شما مجبور به خوردن روزانه دارو هستید مشورت کنید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *