خواص آمینو اسید و عوارض احتمالی آن چیست؟

خواص آمینو اسید

بدن انسان از پروتئین تشکیل شده است. پروتئین در بدن شما به شکل‌های گوناگونی وجود دارد و تأثیرات مختلفی در فرایندهای بیولوژیکی ایفا می‌کند. ریزترین ساختاری که پروتئین‌ها را می‌سازد، آمینو اسید یا اسید آمینه است. وجود اسید آمینه ها در بدن برای انجام فرایندهای زیستی لازم است. از این رو شما باید بیشتر در مورد آن‌ها و خواص آمینو اسید ها بدانید. با ما در جیمیتو و معرفی آمینو اسید ها همراه شوید.

 

بدن شما تشکیل شده از ماهیچه، سلول و همچنین انواع بافته‌ای مختلف است. با فرض اینکه شما یک تکه استخوان باشید، مسلماً زندگی شما با سنگ هیچ فرقی نداشت. این ماهیچه‌ها و سلول‌ها هستند که به شما زندگی می‌بخشند و بخش بزرگی از فرایند زیست را شکل می‌دهند. سلول‌ها نیز از واحدهای ریزتری با عنوان آمینو اسید ها تشکیل شدند.

آمینو اسید ها نه تنها در ساختار سلولی بلکه در انجام فرایندهای مؤثر در سلامتی شما دخیل هستند. آمینو اسید ها بر کارکرد اندام‌های گوناگون همانند غدد، تاندون‌ها و همچنین عروق خونی تأثیر به سزایی می‌گذارد. همچنین باید بدانید که آمینو اسید ها نقش مهمی در ترمیم زخم‌ها، بافت ها و بخش بزرگی از نیاز بدن به سازنده‌های سلولی را تأمین می‌کند.

از این رو است که کمبود برخی از آمینو اسیدها می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی همانند ضعف عضلانی، استخوانی و همچنین پوست و مو شود. به دلایل گفته شده آمینو اسید را باید جدی‌تر از قبل دنبال کنید و بدن خود را از نظر تأمین آمینو اسید ها در تعادل نگه دارید.

 

خواص آمینو اسید

برای آگاهی بیشتر در مورد خواص آمینو اسید ها، بهتر است که نگاهی به گزارش‌های داده شده در مورد آمینو اسیدها بیندازیم. در گذشته باور بر این بود که مصرف کردن آمینو اسیدها به شکل مصنوعی می‌تواند مشکلات سلامتی به دنبال داشته باشد. این در حالی است که بر اساس مطالعات جدید مصرف آمینو اسید به شکل مصنوعی نیز خواص سلامتی فراوان به همراه دارد.

بدن انسان در طول تاریخ و تکامل به جایگاهی رسیده است که برخلاف زندگی گذشته نمی‌تواند مقدار آمینو اسیدهای مورد نیاز خود را از طریق مصرف کردن مواد غذایی به صورت کامل تأمین کند. آلودگی هوا، استفاده از هورمون‌های رشد در منابع غذایی، سیگار کشیدن، استفاده کردن از کودهای شیمیایی از جمله مواردی است که روی جذب آمینو اسیدها در بدن تأثیر منفی دارد.

از این رو است که پزشکان با تغییر نظر خود بر این باور شدند که مصرف کردن آمینو اسیدها به شکل‌های مختلف از جمله مکمل‌های غذایی منجر به بهبود سلامتی خواهد شد. مطالعه انجام شده بر روی خواص آمینو اسید نشان داده است که کمبود این دسته از مواد مغذی در بدن منجر به احساس شدید خستگی، از دست دادن انرژی و کاهش کیفیت زندگی در دوران کهن‌سالی می‌شود.

در کنار خواص آمینو اسید استفاده کردن از منابع غذایی دارای ویتامین‌ها و همچنین مواد غذایی نیز در افزایش سلامت جسمانی شما مؤثر هستند.

 

مخزن آمینو اسید

بسیاری از دانشمندان و پزشکان معتقد هستند که به هم خوردن تعادل زندگی همانند مصرف مواد غذایی و تأمین منابع مغذی همانند آمینو اسید منجر به بروز مشکلات سلامتی می‌شود. برای اندازه‌گیری تراز آمینو اسید در بدن اصطلاحی با عنوان مخزن آمینو اسید وجود دارد که مقدار کل آمینو اسیدهای بدن شما را مشخص می‌کند. این مخزن امینو اسدی یاست که می‌تواند مسئول رسیدگی به سوخت و ساز بدن شما باشد.

مخزن آمینو اسیدی تشکیل شده از مجموع بسیار زیاد آمینو اسیدها در بدن است. اندازه این مخزن در یک فرد بزرگ‌سال چیزی در حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ گرم است. زمانی که شما در وعده‌های غذایی خود مصرف کافی پروتئین داشته باشید، این پروتئین به شکل آمینو اسید از دیواره رودها جذب شده و در مخزن آمینو اسید ذخیره می‌شود.

آمینو اسیدها در مخزن اسید ترکیب می‌شود و این فرایند بیولوژیکی پیچیده زیست ساخت را تشکیل می‌دهد. مخزن آمینو اسید در بدن شما طی یک شبانه روز بارها تغییر می‌کند و واکنش‌های مختلفی در جهت تأمین انرژی و متابولیسم در آن انجام می‌شود.

هر چقدر آمینو اسید بیشتر به بدن خود برسانید، ترمیم مخزن آمینو اسید و تغییر شکل آمینو اسیدها برای تأمین سوخت و ساز بهتر انجام خواهد شد. همچنین باید در نظر داشته باشید که کامل بودن آمینو اسیدها در این مخزن، عامل اصلی در سلامت بدن می‌تواند باشد. زمانی که در بدن فقدان چند آمینو اسید وجود داشته باشد، تشکیل پروتئین‌ها و سوخت و ساز ناقص انجام خواهد شد.

در افراد بزرگ‌سال، عدم دریافت آمینو اسیدها منجر به بروز مشکلاتی همانند اختلال در خواب، نوسانات خلقی و مشکلات پوستی می‌شود. با مطرح کردن این موضوع، بیشتر به خواص آمینو اسید و فواید آن‌ها پی بردیم.

 

انواع آمینو اسید

آمینو اسیدها به دو دسته ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شود:

آمینو اسید ضروری

بدن شما قادر به تأمین این دسته از آمینو اسیدها نیست و شما باید آن‌ها را با استفاده از خوردن مواد غذایی تأمین کنید. اسید آمینه هایی همانند آرژنین، لیزین، تره اونین، لویسن، میونین، والدین و همچنین ایزولوسین از مهم‌ترین اسید آمینه های ضروری بدن هستند.

 

آمینو اسید غیر ضروری

بدن شما همچنین می‌تواند برخی از آمینو اسیدها را تأمین کند و شما نیازی به مصرف کردن مواد غذایی برای فراهم کردن آن‌ها ندارید. مهم‌ترین آمینو اسیدهای غیرضروری، گلیسین، آلین، گلوتامین و لیستین هستند که در فرایندهای زیستی توسط خود بدن تأمین می‌شوند.

 

فواید آمینو اسید

بیشتر مصرف آمینو اسیدها توسط ورزشکاران رواج دارد اما هر کسی نیاز به تأمین آمینو اسیدهای بدن خود دارد. از این رو شما نیز بر اساس توصیه‌های انجام شده و پس از مشورت کردن با پزشک خود می‌توانید مصرف آمینو اسید را شروع کنید. برای آگاهی از فواید آمینو اسید همراه ما باشید.

 

فواید آمینو اسیدها به تفکیک

لیسین

اگر بخواهیم آمینو اسیدها را بر اساس فواید دسته بندی کنیم، لیسین در رتبه اول قرار می‌گیرد. لیسین نقش مهم و مؤثری در رشد بدن دارد. با استفاده از لیسین بدن شما به جذب کلسیم تلاش می‌کند و از کلسیم برای رشد استخوان‌ها استفاده می‌کند. همچنین زمانی که بدن شما به واسطه انجام دادن فعالیت‌های ورزشی، دچار تنش‌های طولانی و زیاد می‌شود، لیسین به حفظ حجم عضلانی کم می‌کند.

از دیگر فواید آمینو اسید لیسین می‌توان به تولید پروتئین در ماهیچه‌های جدید اشاره کرد که از مزایای آن حفظ سلامتی رگ‌های خونی در بدن است. برای بدنسازان، لیسین نقش بیشتری دارد/. برای غلبه بر خستگی و همچنین حفظ تعادل نیتروژن در بدن، استفاده کردن از خواص آمینو اسید لیسین حیاتی است.

 

فنیل آلانین

برخی در مورد فنیل آلانین معتقد هستند که واکنش بد در بدن به واسطه وجود فنیل الانین زیاد ممکن است رخ دهد. این در حالی است که مطالعات دیگری نشان از تأثیر مثبت فنیل الانین روی سیستم عصبی و همچنین بهبود خلق و خو دارد.

این آمینو اسید می‌تواند باعث افزایش سطح اپینفرین، نور اپینفرین و دوپامین در هیپوفیز قدامی ‌شود که هر سه آن‌ها انتقال دهنده‌های عصبی مهمی‌ هستند که برای کارکرد مطلوب دستگاه عصبی بسیار مهم هستند. این آمینو اسید همچنین می‌تواند در جذب اشعه فرابنفش حاصل از نور خورشید نیز کمک کند که نتیجه آن افزایش سطح ویتامین دی است.

اما چرا فنیل الانین در برخی موارد مضر معرفی می‌شود؟ به دلیل اینکه فنیل الانین در صنایع خوراک به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی غیر کربوهیدراتی استفاده می‌شود و اخیراً عنوان شده بود که باعث بروز مشکلات مغزی می‌شود. اما باید بدانید که هر ماده مشابه نیز می‌توان این تأثیر را روی مغز داشته باشد.

 

متیونین

برای افزایش سطح تستسترون نیاز دارید که از خواص آمینو اسید ها استفاده کنید. آمینو اسید ضروری متیونین به شما در این راه کمک خواهد کرد. متیونین چربی‌های اضافی را از جریان خون پاک‌سازی کرده و به شما در کاهش احتمال بروز چربی‌های لخته شده کمک می‌کند. همچنین در هضم مواد غذایی نقش مهمی ایفا می‌کند. تأمین سولفور، از بین بردن رادیکال‌های آزاد، فلزات سنگین و همچنین بهبود حافظه از دیگر خواص اسید آمینه متیونین است.

 

لوسین

اسید آمینه لوسین، در میان اسیدهای امینه وظیفه تنظیم سطح قند خون، رشد و ترمیم بافت ها را بر عهده دارد. لوسین یک محرک قدرتمند برای افزایش تولید رشد هورمون انسانی است همچنین به بهبود زخم‌ها و تنظیم سطح انرژی کمک می‌کند و از تجزیه ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند.

خواص آمینو اسید

ایزو لوسین

ایزو لوسین شباهت زیادی به لوسین دارد اما می‌تواند به بهبود بهتر عضلات کمک کرده، سطح قند ون را تنظیم و به تحرک و آزاد سازی هورمون‌های رشد کمک کند. اما ایزو لویسن از لحاظ بهبود زخم‌ها عملکرد متفاوتی دارد. بدن شما از ایزولوسین برای جلوگیری از عفونت زخم‌های باز کمک می‌گیرد.

 

والین

از جمله خواص آمینو اسید والین این است که ماهیچه‌های شما را در رشد و ترمیم یاری می‌رساند و عموماً با همکاری دیگر آمینو اسید ها تعادل نیتروژنی بدن ورزشکاران را انجام می‌دهد. مصرف بیش از حد والین باعث مور مور شدن پوست و ایجاد توهم خواهد شد، پس در مصرف والین زیاده روی نکنید.

 

خواص آمینو اسید

بهبود عملکرد ورزشی

عضله‌های شما از آمینو اسید ساخته شده است. زمانی که مقدار کافی آمینو اسید مصرف کرده باشید در اثر انجام دادن فعالیت‌های ورزشی، عضلات شما به جای اینکه شروع به تحلیل کنند، تقویت می‌شوند. به این ترتیب مکمل‌های ورزشی دارای آمینو اسید به شما در انجام ورزش کمک می‌کند. بر اساس مطالعات انجام شده در موسسه تحقیقاتی غذایی ساگا، استفاده کردن از خواص آمینو اسید ها جذب حداکثر اکسیژن مصرفی در مواقع ورزش را افزایش می‌دهد.

 

ریکاوری سریع عضلات

برای یک بدن‌ساز آنچه که می‌تواند مهم باشد ریکاوری سریع عضلات بعد از انجام دادن حرکات استقامتی شدید است. کاهش زمان ریکاوری به ورزشکار کمک خواهد کرد تا بتواند تمرین‌ها را سریع‌تر انجام داده و به قدرت بدنی دلخواه خود زودتر برسد. اما چگونه می‌توان مدت زمان ریکاوری را کاهش داد؟

مطالعات زیادی در این خصوص انجام شده است که در آن‌ها نشان از خواص آمینو اسید برای ریکاوری سریع عضلات دیده می‌شود. بر اساس آنچه در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، بدنسازانی که سه هفته قبل در تمرینات خود از آمینو اسیدهای مؤثر استفاده کردن بودند، شاهد آسیب‌های عضلانی کمتری در طول تمرینات بودند.

باید به ریکاوری سریع، کاهش آسیب‌های عضلانی را هم اضافه کنید. ورزشکارانی که دچار آسیب دیدگی‌های کمتری در طول انجام فعالیت‌های ورزشی می‌شوند، عموماً نسبت به هم رده های خود موفقیت‌های بیشتری هم به دست می‌آوردند.

 

کاهش چربی شکمی

همه می‌گویند که برای لاغری شما نیاز به استفاده از محرک‌ها و دیگر مواد غذایی که شما را به انرژی سوزی وادار کنند نیاز دارید اما ما به شما می‌گوییم که برای چربی سوزی استفاده کردن از خواص آمینو اسید نیز می‌تواند مفید باشد.

مطالعات انجام شده در طی سه ماه روی افرادی که از مکمل‌های آمینو اسیدی مصرف می‌کردند، نشان داد که چربی شکمی در جمعیت زنان یائسه با مصرف کردن خواص آمینو اسید ها به نسبت دارونما بعد از سه ماه کاهش چشم گیری داشت.

مصرف کردن آمینو اسیدها به همراه رعایت رژیم غذایی و همچنین استفاده کردن از ورزش‌های هوازی به شما این فرصت را خواهد داد که هر چه سریع‌تر لاغر شوید و سالم زندگی کنید.

 

توده عضلانی حجیم

آمینو اسید تنها برای عضلاتی که طی انجام دادن حرکات ورزشی دچار تغییر می‌شوند مؤثر نیست و مشاهده شده است که مصرف کردن آمینو اسید به پیشرفت توده‌های عضلانی کمک می‌کند. به این ترتیب مصرف کردن آمینو اسید باعث خواهد شد تا بدن شما به یک شکل در عضلات پیشرفت داشته باشد.

برای تائید علمی، باید به تحقیقات انجام شده در دانشگاه سائوپائولو در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد. این مطالعه روی مصرف امینو اسید لوسین روی موش‌ها است. نتیجه این مطالعات نشان از این داشت که مصرف کردن آمینو اسید، از تخریب شدن عضلات بدون تحرک جلوگیری کرده بود. محققان در این موضوع توضیح دادند که خواص آمینو اسید نه تنها برای عضلات بلکه برای استخوان‌هایی که می‌توانند در معرض شکست باشند نیز، تاثیرگذار باشد.

 

افزایش هورمون تستسترون

مصرف کردن مکمل آمینو اسید با توجه به مطالعاتی که انجام شده است، سطوح هورمونی را تغییر می‌دهد از جمله مهم‌ترین هورمون‌های تحت تأثیر در مصرف آمینو اسید ها، تستسترون است. محققان در بررسی آمینو اسید ها می‌گویند که سطح تستسترون در مصرف کردن آمینو اسید توسط ورزشکاران افزایش یافته و بهبود پیدا می‌کند. افزایش تستسترون برای ورزشکاران یک اتفاق خجسته است و نشان از رشد عضلانی دارد.

ورزشکاران قدرتی کسانی هستند که می‌توانند از فواید آمینو اسید به عنوان افزایش دهنده هورمون تستسترون استفاده کنند. در کنار هورمون‌های تستسترون، هورمون‌های رشد نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

سیری زیاد

مصرف کردن آمینو اسید برای بدنسازان علاوه بر خواصی که می‌تواند به عنوان یک عضله ساز عمل کند، باعث خواهد شد تا میزان مصرف کالری در طول روز کاهش پیدا کند. مسابقات یکی از مهم‌ترین مرحله‌های زندگی هر ورزشکار قدرتی است که آن‌ها می‌توانند برای جلوگیری از افزایش وزن برای رسیدن به مسابقات جلوگیری کنند.

مصرف کردن پروتئین به همراه اسید آمینو اسید یا یک به یک آن‌ها، سیری را افزایش داده و ترکیب بدن را بهبود می‌بخشد. این ویژگی نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای افراد عادی نیز مؤثر است. کسانی که به دنبال لاغری هستند استفاده کردن از خواص آمینو اسید مؤثر و مفید است. پرهیز کردن از مصرف کربوهیدرات‌ها به همراه افزودنی‌های زیاد غذایی باعث خواهد شد تا سریع‌تر لاغر شوید.

خواص آمینو اسید

چربی سوزی

زمانی که آمینو اسید مصرف می‌کنید، چربی‌ها تلاش بیشتری برای تبدیل شدن به انرژی می‌کنند به این ترتیب شما لاغرتر خواهید شد. به همین دلیل است که ورزشکاران از رژیم‌های کم کربوهیدراتی به همراه آمینو اسید استفاده می‌کنند تا وزن خودشان را ثابت نگه دارند. در میان روش‌های مختلف لاغری با استفاده از مکمل‌ها، بهره گرفتن از آمینو اسید بهترین گزینه پیشنهادی است.

 

افزایش تمرکز ذهنی

تریپتوفان هیولایی است که باعث می‌شود فعالیت حافظه کوتاه مدت کاهش پیدا کند. خوشبختانه مصرف کردن آمینو اسید ها به کاهش فعالیت تریپتوفان در بدن کمک می‌کند و به این ترتیب شما حافظه طولانی مدت بهتر و همچنین حافظه کوتاه مدت مناسب داشته باشید. این اثرگذاری آمینو اسید ها برای دانش آموزان و کسانی که دوست دارند فعالیت ذهنی بیشتر داشته باشند، توصیه می‌شود.

افزودن آمینو اسید به رژیم غذایی بدون توصیه پزشک می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود که شما را از رسیدن به هدف نهایی جلوگیری کند.

 

تامین آمینو اسید

برای رسیدن به خواص آمینو اسید نیاز به مصرف مواد غذایی با درصد آمینو اسید بالا هستید. اما چه مواد غذایی می‌توانند به بهبود خواص آمینو اسید بدن شما کمک کند؟

 

آجیل

مصرف کردن ترکیباتی همانند آجیل، گردو، بادام و همچنین بادام زمینی به شما کمک خواهد کرد تا اسید ضروری‌هایی همانند آل آرژنین را تأمین کند. این آمینو اسید، برای بهبود عملکردهای سوخت و سازی بدن و همچنین تأمین توده‌های عضلانی کمک کند. افزایش تولید کلاژن و رشد استخوان‌ها از دیگر فواید اسید آمینه است.

در ادامه باید بگوییم که آجیل‌ها منبع مناسب برای تأمین ایزولوسین است. این اسید آمینه ضروری مقدار قند خون را ثابت نگه می‌داد. به این ترتیب به مصرف انرژی در بدن کاهش پیدا کرده و شما نیاز اندکی به مصرف کربوهیدرات خواهید داشت.

 

انواع ماهی

همه ماهی‌ها دارای منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری همچون ایزولوسین، لیزین و متیونین است. همچنین ماهی‌ها چربی‌های ضروری مانند سالمون، ماهی تن، شاه ماهی و ساردین دارند که از بروز مشکلات قلبی می‌توانند جلوگیری کنند.

 

پروتئین سویا

سویا از جمله مواد غذایی است که شما می‌توانید از آن برای تأمین آمینو اسیدهای بدن خود استفاده کنید. ایزولوسین، لیزین، متیونین، تریپتوفان و والدین از دسته آمینو اسیدهایی هستند که در سویا وجود دارند. خبر خوبی برای گیاهخواران است که بتوانند از پروتئین سویا به عنوان جایگزینی برای مصرف اسید آمینه های موجود در پروتئین گوشتی استفاده کنند.

 

تخم‌مرغ

خواص آمینو اسید تخم‌مرغ برای افراد ورزشکار بسیار مهم و دارای اهمیت است. تخم‌مرغ دارای مقدار زیادی اسید آمینه همانند متیونین، ایزولوسین و لیزین است. با وجود مقدار کالری اندک، درصد آمینو اسید در تخم‌مرغ نسبت به دیگر مواد غذایی زیاد است. مطابق بر آنچه که در مورد خواص تخم‌مرغ انجام شده است، آمینو اسیدهای موجود در تخم‌مرغ بر روی تولید سروتونین نیز تأثیر گذاشته و خلق و خو را بهبود می‌بخشد.

 

کینوا

اگر با دانه کینوا آشنایی داشته باشید می‌دانید که این دانه مغذی بیش از برنج فواید سلامتی برای شما دارد. کینوا غنی از انواع ویتامین‌ها، پروتئین و همچنین فیبر است که خوردن آن نه تنها باعث افزایش آمینو اسیدهای مؤثر در بدن بلکه به جذب آمینو اسید ها از دیگر مواد غذایی نیز کمک می‌کند.

 

عوارض آمینو اسید

اگرچه مصرف کردن آمینو اسید برای سلامتی انسان امری ضروری است اما استفاده بیش از حد آمینو اسید نیز به مانند دیگر مواد غذایی همراه با مشکلات سلامتی خواهد بود. بر اساس آنچه که پزشکان توصیه می‌کنند مکمل‌های طولانی مدت آمینو اسید به بدن شما آسیب جبران ناپذیری وارد می‌کنند که از نشانه‌های آن خستگی مفرط است.

همچنین برای کسانی که از مشکل سکلروزیس آمیوتروفیک، بی‌اشتهایی و همچنین تحلیل رفتن عضلات رنج می برند، استفاده کردن از مکمل‌های آمینو اسیدی یک درمان مؤثر است. در حالی که استفاده کردن طولی مدت از آمینو اسید ها در نهایت منجر به کاهش کنترل امور بدن و در خستگی می‌شود.

مصرف کردن مکمل‌های آمینو اسیدی به شکل فراوان، حالت‌هایی همانند تهوع به وجود می آورد. همچنین دوزهای بالا از آمینو اسید باعث بروز مشکلات سلامتی گوارشی خواهد شد. مطالعات کافی در مورد استفاده کردن از آمینو اسید ها به هنگام بارداری و همچنین شیر دادن به نوزاد انجام نشده است و استفاده کردن از خواص آمینو اسید در این دوران می‌بایست محدود شود.

مصرف کردن آمینو اسید برای کسانی که ALS دارند می‌تواند منجر به از کار افتادن ریه‌ها و در نهایت مرگ به علت خفگی شود. دوز های بالای آمینو اسید سطح آمونیاک پلاسمای خود را افزایش می‌دهد و واکنش‌های معکوس انرژی‌زایی را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر مصرف کردن خودسرانه اسید آمینه ها منجر به بروز مشکلات کلیوی می‌شود که در افراد الکلی از شدت بیشتری هم برخوردار است. توصیه شده افراد حداقل ۱۵ روز قبل از انجام عمل جراحی مصرف کردن مکمل‌های اسید آمینه را ترک کرده باشند.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *